Klinika kardiologiczna w Bydgoszczy otwarta po przebudowie. Zyskała też nowoczesny sprzęt

/ Twitter.com/@MinZdrowia

  

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski dziś otworzył w Bydgoszczy zmodernizowaną Klinikę Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela. Jednostka została przebudowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt specjalistyczny.

Inwestycja została zrealizowana w ramach modernizacji Kliniki Kardiologii oraz Kliniki Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych. Przebudowa obu klinik i wyposażenie kosztowały 10,9 mln zł, z czego wsparcie unijne wynosi 9,3 mln zł, a 1,6 mln zł na wkład własny zapewniło Ministerstwo Zdrowia.

- Ta klinika aż kusi, żeby chodzić do niej do pracy. Zajrzałem do pokojów lekarskich, gdzie jest klimatyzacja, kozetka i kuchenka. Niezależnie, co byśmy robili, szpital, klinika, oddział nie będzie funkcjonował bez personelu - od fizjoterapeutów, diagnostów, techników poprzez pielęgniarki, ratowników aż po lekarzy i administrację. Wiem, że jest tu dobry zespół

 - powiedział minister.

Szumowski podkreślił, że w Bydgoszczy wcześniej został zrealizowany wieloletni program inwestycyjny w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza. Szpital im. Biziela oprócz modernizacji klinik chorób układu krążenia będzie także realizował wieloletni program inwestycyjny wart ponad 360 mln zł.

- Mamy taki jeden długi program wieloletni dla Bydgoszczy. Strategia zrównoważonego rozwoju w Bydgoszczy ma miejsce, inwestycje w szpitalu im. Biziela to kontynuacja programu. To jest ogromna wartość dla personelu i większe bezpieczeństwo dla pacjentów, bo budynki są tak projektowane, że na pewno powikłań związanych z terapiami będzie mniej. Jest to też ważne dla uczelni, bo dobra baza kliniczna jest podstawą, żeby rozwijać naukę i wprowadzać innowacyjne terapie i procedury

 - mówił Szumowski.

Dodał, że cieszy się, iż "pieniądze nas wszystkich przepływające przez Ministerstwo Zdrowia są inwestowane w tak dobre i sprawnie działające organizmy".

Minister zaznaczył, że podziękowania należą się posłowi Tomaszowi Latosowi (PiS), który bardzo zabiegał o pieniądze dla obu lecznic.

Minister podkreślił, że w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. przewidziano większe nakłady na zdrowie niż zakłada - jako określił - "ustawa 6 procent".

- Ustawa obiecuje ścieżkę dojścia do 6 proc., a realizacja wykracza poza to. Wiarygodność więc tego, co mówimy, że zdrowie jest priorytetem dla tego rządu, jest faktem. Mnie to cieszy, bo pomijając politykę, zdrowie to jest prywatna wartość dla każdego z nas

 - wskazał.

Klinika Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 została przebudowana i wzbogaciła się o nowy sprzęt: ergometr, zestaw do prób wysiłkowych, aparat EKG, defibrylator, łóżka rehabilitacyjne, USG do badania serca, angiograf i pompę do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej.

Podczas wizyty w szpitalu minister podpisał umowy na dofinansowanie z funduszy unijnych szpitalnych oddziałów ratunkowych w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy (405 tys. zł), Wielospecjalistycznym Szpitalu im. Ludwika Błażka w Inowrocławiu (394,5 tys. zł) i Pałuckim Centrum Zdrowia w Żninie (400 tys. zł). Podpisał też umowę na wsparcie z pieniędzy UE programu stypendialnego dla studentek pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy w czasie nauki i bezpośrednio po podjęciu pracy w zawodzie (1,8 mln zł).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

XIX Warszawski Marsz Pileckiego. „Na zawsze w naszej pamięci”. ZDJĘCIA

/ Bartosz Kalich / Gazeta Polska

  

- Oddajemy dziś hołd ochotnikowi do Auschwitz, twórcy konspiracji wewnątrz obozu śmierci, autorowi raportów na temat Holokaustu. Witold Pilecki - na zawsze w naszej pamięci - napisał na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Piotr Gliński, który uczestniczył w XIX Warszawskim Marszu Pileckiego.

Uczestnicy marszu ruszyli o godz. 15:30 spod pomnika Mikołaja Kopernika do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej, gdzie więziony i zamordowany został Witold Pilecki. Marsz uczcił 71. rocznicę śmierci rotmistrza.

Po marszu odprawiana jest Msza święta, a następnie odbędzie się pokaz odnowionej cyfrowo wersji pierwszego filmu dokumentalnego o Witoldzie Pileckim "Witold" z 1990 r. w reż. Tadeusza Pawlickiego.

Na godzinę 20 zaplanowano koncert "W hołdzie Rotmistrzowi" Tadeusza "Tadka" Polkowskiego i kwintetu fortepianowego, który poprzedzi występ raperów "Myczkinsa" i "Karata".

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w "kocioł" podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB/ Oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie jego ciało wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Patronat honorowy nad marszem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl