Najczystsze powietrze? Na Mazurach

Największymi wyzwaniami ochrony środowiska w Polsce są czystość powietrza i odpady, zwłaszcza te nielegalnie składowane - uznali uczestnicy konferencji "Współczesne wyzwania ochrony środowiska", która odbywa się w Olsztynie.

bfrcz

W konferencji "Współczesne wyzwania ochrony środowiska" brał udział m.in. szef NIK Krzysztof Kwiatkowski. Przyznał on, że w Polsce o stan środowiska dba się nierównomiernie. "W ostatnich latach nastąpił ogromny pozytywny przełom, jeśli chodzi o czystość wód. Staraniem przede wszystkim samorządów lokalnych powstało wiele oczyszczalni ścieków" - podkreślił Kwiatkowski i zaznaczył, że z drugiej strony inne aspekty środowiska uległy pogorszeniu. "Największym wyzwaniem jest czystość powietrza" - podkreślił.

W ocenie szefa NIK, aby polepszyć stan powietrza w Polsce należy bezwzględnie zakazać spalania odpadów górniczych i śmieci w domowych paleniskach. "Postulujemy też, by w miejscach, gdzie jest miejska sieć ciepłownicza, nowe budynki bezwzględnie do niej podłączać" - dodał Kwiatkowski.

Omawiając stan powietrza w kraju Kwiatkowski podkreślił, że Warmia i Mazury notują najniższe poziomy zanieczyszczeń.

"A jest takie miejsce, jak Puszcza Borecka na Mazurach, gdzie nie notujemy absolutnie żadnych zanieczyszczeń. Tam powietrze jest najczystsze. Jeśli ktoś w kraju chce odetchnąć naprawdę czystym powietrzem, winien pojechać właśnie do Puszczy Boreckiej"

- podkreślał szef NIK.

Reprezentująca na konferencji ministra środowiska przedstawicielka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Izabela Szadura podkreśliła, że wpływ na stan powietrza w kraju mają też auta. "Trwają prace ustawowe nad ograniczeniem możliwości sprowadzania do Polski używanych aut z zagranicy. Chodzi tu o wyeliminowanie sytuacji, gdzie z trzech aut złoży się jedno, które będzie emitować ogromne ilości spalin" - podkreśliła Szadura.

Zarówno Kwiatkowski, jak i Szadura przyznali, że dużym wyzwaniem w ochronie środowiska w Polsce są odpady, zwłaszcza te nielegalnie składowane, które bywają podpalane. Kwiatkowski przyznał, że NIK bada wwożenie do kraju odpadów, a Szadura zapewniała, że Główny Inspektor Ochrony Środowiska nie wydaje zgody na wwóz do kraju odpadów komunalnych. "Trzeba jednak pamiętać, że istnieje w tej kwestii szara strefa" - przyznawała.

Konferencja dotycząca ochrony środowiska i związanych z tym wyzwań odbywa się w Olsztynie po raz trzeci, uczestniczą w niej m.in. naukowcy z Rosji.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#powietrze #Mazury #odpady #Olsztyn

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo