Ochotnicy złożą przysięgę na sztandar 9. Pułku Piechoty Legionów AK. Zasilą szeregi 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

- Będzie to czternasta przysięga w historii lubelskiej brygady – poinformował oficer prasowy brygady. kpt. Damian Stanula.

Uroczystość odbędzie się w przeddzień setnej rocznicy urodzin patrona brygady, mjr. Dekutowskiego.

- Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro i bezpieczeństwo ojczyzny. Podobnie jak wielcy poprzednicy, WOT stawia na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności, czerpiąc z potencjału drzemiącego w sercach Polaków – podkreślił Stanula.

Ceremonia rozpocznie się w południe na Placu Zamkowym w Lublinie, gdzie jest również usytuowany pomnik upamiętniający „Zaporę” i jego żołnierzy. Wcześniej, o godz. 10.00, w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła odprawiona zostanie msza św. w intencji żołnierzy. Przysięgę zakończy defilada pododdziałów.

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz.

Jak podał Stanula, obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2,9 tys. żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi.

- Lubelska Brygada osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie – zaznaczył rzecznik.