Akcja wybielania NKWD

  

Warto wrócić do sprawy prześladowań rosyjskiego historyka i działacza niezależnej organizacji Memoriał Jurija Dmitriewa, bo stało się jasne, o co tak naprawdę chodzi.

Dmitriew ma ogromne zasługi w dokumentowaniu zbrodni NKWD w Karelii na uroczysku Sandarmoch. W całej Rosji jest mnóstwo masowych grobów ofiar NKWD, ale większość jest albo nieznana, albo są one zaniedbane. Sandarmoch jest zaś dobrze zbadany, udokumentowany. Ma znaczenie symbolu, jest ważnym miejscem pamięci. No, ale obecne władze Rosji, wywodzące się z KGB, następcy NKWD, ta pamięć o zbrodniach komunistycznych coraz bardziej kłuje. Ostatnio grupa państwowych historyków wbrew wszelkim faktom i metodologii zaczęła lansować tezę, że tak naprawdę w Sandarmochu to... Finowie wymordowali żołnierzy Armii Czerwonej. To na takiej samej zasadzie, jak niegdysiejsze próby przypisywania zbrodni katyńskiej Niemcom. Wygląda więc na to, że akcja przeciwko Dmitriewowi jest częścią szerszej kombinacji operacyjnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts