Zamordowani przez UB w Wieluniu

  

W połowie września specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęli prace poszukiwawcze, mające na celu zbadanie prawdopodobnego miejsca pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1945–1956 na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. 3 Maja w Wieluniu.

Miejsce pod cmentarnym murem wytypowane zostało na podstawie zachowanych relacji świadków oraz rodzin ofiar, które oznaczyły miejsca pochówków. Również dokumenty UB zawierają informacje wskazujące, że na terenie cmentarza w Wieluniu grzebano zwłoki zabitych w czasie walki żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Na nekropolii tej prawdopodobnie grzebano też ciała żołnierzy straconych w wieluńskim więzieniu na podstawie wyroków śmierci oraz zamordowanych w trakcie śledztwa przez funkcjonariuszy PUBP w Wieluniu. Byli to przede wszystkim żołnierze walczący w szeregach Konspiracyjnego Wojska Polskiego, zwłaszcza w działającym na tym obszarze oddziale ppor. Alfonsa Olejnika „Babinicza”.

Do chwili obecnej ujawniono szczątki należące do dwóch osób. Prace są kontynuowane. Na miejscu obecny jest prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Łodzi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

CBA zatrzymało wyłudzaczy

/ cba.gov.pl

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby, które mają być związane z wyłudzeniem ponad 9 mln zł unijnego dofinansowania na hodowlę ryb. Środki wypłacił pomorski oddział regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wśród zatrzymanych przez CBA jest biznesmen z Pomorza oraz trzech urzędników - dwóch byłych i jeden obecny pracownik pomorskiego oddziału ARiMR.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że zatrzymań dokonali agenci bydgoskiego wydziału zamiejscowego delegatury CBA w Gdańsku.

Według ustaleń śledczych przedsiębiorca Bartłomiej K., który prowadził dwa gospodarstwa rybackie w woj. pomorskim, miał za pomocą nieprawdziwych dokumentów wyłudzić dofinansowanie z unijnego programu rozwoju rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013. Ówcześni urzędnicy Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gdyni – Grzegorz C., Adam D. oraz Magdalena W. - mieli celowo nie dopełnić swoich obowiązków przy uzyskiwaniu ponad 9 mln zł, które nie należały się biznesmenowi.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

"Prokurator przedstawił Bartłomiejowi K. zarzut oszustwa na szkodę ARMiR, posługiwanie się dokumentami dotyczącymi produkcji rybnej, które zawierały dane nieprawdziwe, a także posługiwanie się dokumentem podrobionym, w celu uzyskania od Agencji nienależnego dofinansowania chowu i hodowli ryb" - podała PK.

Magdalenie W., Adamowi D. i Grzegorzowi C. przedstawiono zarzuty "świadomego i celowego niedopełnienie obowiązków urzędniczych, przekroczenie swoich uprawnień oraz poświadczenie nieprawdy".

Prokuratura skierowała do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie dwójki byłych urzędników oraz Bartłomieja W., do których gdański sąd rejonowy się nie przychylił. Jednocześnie – jak poinformowała PK – sąd "podzielił argument o dużym prawdopodobieństwie popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im przestępstw".

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, grzywna, a także zwrot nielegalnie osiągniętej korzyści majątkowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl