Nagroda za antyrządowy protest. Okupowali Sejm przez 40 dni, teraz brylują na listach wyborczych

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Upada mit o apolityczności działań osób niepełnosprawnych. Kolejna już osoba z 40-dniowego protestu w Sejmie opiekunów osób niepełnosprawnych Aneta Rzepka ogłosiła, że będzie kandydowała w nadchodzących wyborach z list koalicji PO i Nowoczesnej.

Najpierw przez 40 dni okupowali w ramach protestu gmach Sejmu, krytykując rządy Prawa i Sprawiedliwości. Teraz idą pod sztandarami Platformy i Nowoczesnej po władzę w wyborach samorządowych. Aneta Rzepka kandyduje z list Koalicji Obywatelskiej (sojusz Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej) do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Rozpoczęła kampanię, zachęcając w sieci do wspierania jej kandydatury.

Obok Rzepki liderką protestu w Sejmie była Iwona Hartwich, która najgłośniej krytykowała władze PiS i przedstawiała nieprzejednane stanowisko protestujących.

Jej syn, Jakub Hartwich, kandyduje w nadchodzących wyborach w województwie kujawsko-pomorskim. Hartwich jest jedynką na liście kandydatów do Rady Miasta Torunia w ramach komitetu kandydata na prezydenta tego miasta Tomasza Lenza (PO). Na banerze wyborczym Hartwich junior prezentuje się w towarzystwie posła PO. Inna z osób biorących udział w sejmowym proteście, Adrian Glinka, jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Obie kandydatury przedstawiono podczas wrześniowej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej. –

Pamiętamy z protestu w Sejmie, że PiS nie spełnił swoich obietnic przedwyborczych. Zdeptał, upokorzył, szarpał naszych rodziców. Ja powiem szczerze, że się na to nie zgadzam i chcę zmieniać Polskę – mówił wówczas ze sceny Hartwich.

Podkreślał, że jest osobą niezależną. To samo mówił podczas protestu, podkreślając, że w Sejmie on i pozostali uczestnicy protestu są tam z własnej woli.

Liderzy protestu okupacyjnego w Sejmie nie przyjmowali do wiadomości kolejnych propozycji premiera i minister pracy oraz innych polityków PiS i nie przedstawiali woli przystania na żadne z przedstawianych warunków.

Podobnie było, gdy premier Mateusz Morawiecki jeszcze w kwietniu, po spotkaniu w Sejmie z protestującymi rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych, zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych, tzw. funduszu solidarnościowego. Premier zadeklarował wtedy również, że rząd postara się jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej i renty minimalnej. Aneta Rzepka komentowała później, że słowa premiera ją zaniepokoiły. Stwierdziła, że premier ma opory przed udzieleniem pomocy grupie niepełnosprawnych pełnoletnich osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźny pożar w zakładach zbrojeniowych, produkujących rakiety i pociski międzykontynentalne

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Arcadiuš/CC BY-SA 2.0

  

Na terenie zakładów budowy maszyn Krasmasz w Krasnojarsku, jednego z najważniejszych w Rosji zakładów przemysłu obronnego, wybuchł pożar - podały dzisiaj media. Państwowy koncern Roskosmos zapewnił, że ogień nie zagraża głównym budynkom i instalacjom.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych w wyniku pożaru. Ogień objął powierzchnię 5 tys. metrów kwadratowych. W pięciostopniowej skali określającej stopień trudności pożaru nadano mu stopień czwarty.

Według mediów w płonącym obiekcie zawalił się dach. Przedstawiciel Roskosmosu powiedział, że pożar objął właśnie dach jednego z obiektów - budynku magazynowego. Główne budynki i instalacje zakładów nie są zagrożone - dodał przedstawiciel koncernu.

Krasmasz produkuje uzbrojenie i amunicję. Obecnie jego głównym programem jest opanowanie produkcji nowego ciężkiego pocisku międzykontynentalnego Sarmat, który jest na etapie prób. Krasmasz produkuje także rakiety balistyczne Siniewa i elementy bloków rakiet nośnych Zenit i Proton. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl