Państwo Islamskie bez pieniędzy

/ Alexas_Fotos

  

Państwo Islamskie (ISIS) ma obecnie mniejsze możliwości finansowania, m.in. dzięki współpracy międzynarodowej Grupy Roboczej, zajmującej się zwalczaniem finansowania tej organizacji terrorystycznej - mówili przedstawiciele Grupy po pierwszym dniu jej spotkania w Polsce.

W gmachu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju odbywa się spotkanie Grupy Roboczej ds. Zwalczania Mechanizmów Finansowania tzw. Państwa Islamskiego (Counter-ISIL Finance Group - CIFG).

Na konferencji prasowej po pierwszym dniu spotkania Marshall Billingslea, sekretarz stanu w Departamencie Skarbu USA, jeden z trzech współprzewodniczących Grupy podkreślał, że obecnie Państwo Islamskie, m.in. dzięki mechanizmom wypracowanym w ramach Grupy, ma mniejsze możliwości finansowania. Dotąd opierało się ono - jak dodał - m.in. na sprzedaży ropy i wymuszeniach, w tym porwaniach dla okupu.

Zaznaczył, że trudno w tej chwili dokładnie określić, w jakim stopniu dostęp ISIS do pieniędzy, w przeszłości szacowany na setki miliardów dolarów, uległ zmniejszeniu, ale na pewno to nastąpiło.

Przedstawiciel Polski, dyrektor Departamentu Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów Maciej Kędzierski podkreślał, że w ramach Grupy Roboczej wszyscy rozumieją potrzebę wymiany informacji i współpracy ośrodków analitycznych.

Zaznaczył, że owocem współpracy m.in. w ramach Grupy było uchwalenie w Polsce ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która weszła w życie 13 lipca br. Wprowadziła ona szereg mechanizmów umożliwiających przeciwdziałanie finansowania m.in. ISIS.

Ustawa ta zakłada m.in., że tzw. instytucje obowiązane "identyfikują i oceniają ryzyko związane z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu", muszą też uwzględniać czynniki ryzyka dotyczące "klientów, państw lub obszarów geograficznych, produktów, usług, transakcji lub kanałów ich dostaw".

Mają ponadto stosować środki bezpieczeństwa finansowego m.in. w przypadku nawiązywania stosunków gospodarczych lub przeprowadzania transakcji okazjonalnej o równowartości 15 tys. euro lub większej, "bez względu na to, czy transakcja jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane". W konkretnych przypadkach ustawa zakłada również, że instytucja płatnicza ma obowiązek informowania o transakcjach już od 1 tys. euro wzwyż.

Grupa Robocza ds. Zwalczania Mechanizmów Finansowania tzw. Państwa Islamskiego powstała w roku 2015 w Rzymie.

Tworzy ją 34 państw i pięć organizacji międzynarodowych. Współprzewodniczą przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych i Włoch.

W czwartek i piątek w Warszawie odbywa się X spotkanie Grupy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kondukt dotarł do sanktuarium. Czuwanie przy trumnie premiera Olszewskiego ZDJĘCIA

/ Kancelaria Premiera

  

Kondukt z trumną z ciałem śp. premiera Jana Olszewskiego dotarł do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Wspólną modlitwą rozpoczęto całonocne czuwanie. Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godz. 11.

W kondukcie żałobnym wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

[polecam:https://niezalezna.pl/259129-ostatnie-pozegnanie-jana-olszewskiego-polacy-oddaja-czesc-wielkiemu-patriocie-zdjecia]

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego pozostanie w sanktuarium do soboty, do godz. 10.40 - gdy nastąpi jej wyprowadzenie i przejście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Tam o godz. 11 zostanie odprawiona msza żałobna; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego kondukt przemieści się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spocznie były premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl