Ogromne straty z powodu suszy

/ adege

  

Ponad 51 tys. hektarów upraw w województwie świętokrzyskim zostało dotkniętych suszą, a szacunkowa wartość strat w regionie wynosi ok. 80 mln zł – powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek.

Podczas konferencji prasowej w Kielcach Wojtyszek przedstawiła aktualną sytuację związaną z klęską suszy oraz propozycje pomocy rządowej dla osób poszkodowanych przez tegoroczne zjawiska atmosferyczne.

Jak przekazała, spośród powołanych w regionie 80 komisji ds. szacowania strat w rolnictwie z powodu suszy, wszystkie z nich zakończyły już pracę i przesłały protokoły do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

"Tych protokołów zostało przygotowanych 7566 sztuk, z tego ok. połowa to będą wnioski, w których straty dla rolników wynoszą ponad 30 proc., czyli to są te, dzięki którym rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty bezpośrednie"

– podkreśliła Wojtyszek. Dodała, że do tej pory potwierdzono ok. tysiąca wniosków, z czego prawie 300 z nich z powodu błędów zostało odesłanych do poprawy.

"Jesteśmy w ścisłej współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która od 14 września przyjmuje wnioski od rolników. W pierwszej kolejności pomoc zostanie skierowana do osób, których szkody wynoszą ponad 70 proc. i tam dopłata do jednego hektara dla rolnika wynosić będzie tysiąc złotych"

– powiedziała wojewoda.

Dodała, że wnioski dotyczące strat przekraczających 70 proc. powinny zostać zweryfikowane do 28 września. "Nie wiem, czy damy radę, natomiast wnioski rolnicy mogą składać do agencji, nawet jeśli nie będą mieli potwierdzonego protokołu - bo to jest dokument, który będzie można dostarczyć później. Zrobimy wszystko, mamy większą liczbę osób zajmujących się tymi wnioskami, aby zrobić to jak najszybciej, najsprawniej. Natomiast biorąc pod uwagę, że musimy odsyłać wnioski do poprawy, to ten proces trochę trwa" – zaznaczyła Wojtyszek.

Na początku września minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że na pomoc klęskową dla rolników rząd przeznaczy ok. 1,5 mld zł. Jak wyjaśnił, gdy straty rolnika wynoszą 70 proc. i więcej, pomoc państwa to 1 tys. zł do hektara, zaś gospodarstwa, w których straty są w przedziale 30-70 proc. - 500 zł na każdy hektar. Pieniądze mają też być wypłacane właścicielom stawów rybnych - w wysokości 300 zł do 1 hektara zarybionych stawów.

Według Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa susza rolnicza w tym roku wystąpiła w całym kraju.

Na początku września GUS podał wstępne szacunki zbiorów, m.in. zbóż. Szacuje się, że zbiory zbóż podstawowych mogą wynieść 24 mln ton, tj. o ok. 14 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory rzepaku mają być o 16 proc. niższe, a warzyw gruntowych będzie o 8 proc mniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie prezydentem do 2030 roku

zdjęcie ilustracyjne / Christine Clark CC BY 2.0

  

Egipska komisja wyborcza podała dziś wieczorem, że uczestnicy trzydniowego referendum w sprawie poprawek do konstytucji opowiedzieli się za umożliwieniem prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu pozostania na stanowisku do 2030 roku.

Przewodniczący Komisji Laszin Ibrahim poinformował, że poprawki zaaprobowało 88,83 procent głosujących. Frekwencja w referendum, które zakończyło się w poniedziałek, wyniosła 44,33 procent.

Według poprzednich zasad Sisi powinien ustąpić w 2022 roku po zakończeniu drugiej czteroletniej kadencji. Dzięki zmianie art. 140 ustawy zasadniczej ma on prawo do przedłużenia obecnej kadencji o dwa lata i może ubiegać się o jeszcze jedną, tym razem już sześcioletnią kadencję, co potencjalnie doprowadzi do tego, że utrzyma się na urzędzie do 2030 roku.

Zgodnie z poprawkami prezydent będzie mógł wyznaczać sędziów. Zostanie też rozszerzona rola armii, a także jurysdykcja sądów wojskowych w sprawach dotyczących cywilów. Będzie przywrócony Senat, a w Izbie Reprezentantów, która będzie niższą izbą parlamentu, jedna czwarta miejsc będzie zarezerwowana dla kobiet.

Członkowie partii opozycyjnych głosowali przeciwko zwiększeniu uprawnień prezydenta, lecz mają oni zbyt mało głosów w parlamencie, aby nie dopuścić do zatwierdzenia propozycji zmiany konstytucji. Argumentują oni, że nowe prawo to droga do autorytaryzmu i ograniczenia niezależności sądów.

Sisi stał na czele wojskowego przewrotu, wskutek którego w 2013 r. odsunięto od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego. W 2014 r. został wybrany na prezydenta, a w zeszłym roku zapewnił sobie reelekcję - w głosowaniu, w którym praktycznie nie miał konkurentów, bo jego potencjalnych rywali zmuszono do rezygnacji bądź aresztowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl