Ogromne straty z powodu suszy

/ adege

  

Ponad 51 tys. hektarów upraw w województwie świętokrzyskim zostało dotkniętych suszą, a szacunkowa wartość strat w regionie wynosi ok. 80 mln zł – powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek.

Podczas konferencji prasowej w Kielcach Wojtyszek przedstawiła aktualną sytuację związaną z klęską suszy oraz propozycje pomocy rządowej dla osób poszkodowanych przez tegoroczne zjawiska atmosferyczne.

Jak przekazała, spośród powołanych w regionie 80 komisji ds. szacowania strat w rolnictwie z powodu suszy, wszystkie z nich zakończyły już pracę i przesłały protokoły do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

"Tych protokołów zostało przygotowanych 7566 sztuk, z tego ok. połowa to będą wnioski, w których straty dla rolników wynoszą ponad 30 proc., czyli to są te, dzięki którym rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty bezpośrednie"

– podkreśliła Wojtyszek. Dodała, że do tej pory potwierdzono ok. tysiąca wniosków, z czego prawie 300 z nich z powodu błędów zostało odesłanych do poprawy.

"Jesteśmy w ścisłej współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która od 14 września przyjmuje wnioski od rolników. W pierwszej kolejności pomoc zostanie skierowana do osób, których szkody wynoszą ponad 70 proc. i tam dopłata do jednego hektara dla rolnika wynosić będzie tysiąc złotych"

– powiedziała wojewoda.

Dodała, że wnioski dotyczące strat przekraczających 70 proc. powinny zostać zweryfikowane do 28 września. "Nie wiem, czy damy radę, natomiast wnioski rolnicy mogą składać do agencji, nawet jeśli nie będą mieli potwierdzonego protokołu - bo to jest dokument, który będzie można dostarczyć później. Zrobimy wszystko, mamy większą liczbę osób zajmujących się tymi wnioskami, aby zrobić to jak najszybciej, najsprawniej. Natomiast biorąc pod uwagę, że musimy odsyłać wnioski do poprawy, to ten proces trochę trwa" – zaznaczyła Wojtyszek.

Na początku września minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że na pomoc klęskową dla rolników rząd przeznaczy ok. 1,5 mld zł. Jak wyjaśnił, gdy straty rolnika wynoszą 70 proc. i więcej, pomoc państwa to 1 tys. zł do hektara, zaś gospodarstwa, w których straty są w przedziale 30-70 proc. - 500 zł na każdy hektar. Pieniądze mają też być wypłacane właścicielom stawów rybnych - w wysokości 300 zł do 1 hektara zarybionych stawów.

Według Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa susza rolnicza w tym roku wystąpiła w całym kraju.

Na początku września GUS podał wstępne szacunki zbiorów, m.in. zbóż. Szacuje się, że zbiory zbóż podstawowych mogą wynieść 24 mln ton, tj. o ok. 14 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory rzepaku mają być o 16 proc. niższe, a warzyw gruntowych będzie o 8 proc mniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bruksela zachęca do przemytu ludzi?

/ FLICKR/ NOBORDER NETWORK/ CC BY 2.0

  

- Bruksela i niektóre zachodnie państwa Unii Europejskiej otwarcie wspierają przemyt ludzi – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w przerwie spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli.

Szijjarto powiedział węgierskim dziennikarzom, że chociaż stało się jasne, iż migrację można powstrzymać nie tylko na lądzie, ale też na Morzu Śródziemnym, to Bruksela i niektóre państwa zachodnie Unii stale i otwarcie wspierają przemyt ludzi i zachęcają do niego. Według ministra ich celem jest spowodowanie, by do Europy przybyło jak najwięcej imigrantów.

Zdaniem Szijjarto siły organizujące migrację znów przypuściły atak, a wspierające je państwa UE otwarcie stanęły po stronie przemytników.

Widać, że na Morzu Śródziemnym trwa organizowany międzynarodowo i wspierany narzędziami politycznymi przemyt ludzi

– wskazał.

W jego ocenie wspieranie organizacji pozarządowych prowadzących działalność związaną z przemytem ludzi spowoduje, że w kierunku Europy ruszą nowe fale migracji. To zaś będzie dobrym pretekstem, by powrócić do koncepcji mechanizmu obowiązkowego podziału migrantów między państwa członkowskie na zasadzie kwot.

Według Szijjarto kraje, które chcą podzielić między siebie migrantów przybyłych do Europy, „igrają z ogniem”, gdyż wystawiają na niebezpieczeństwo „europejskość, przyszłość, kulturę i tożsamość Europy”.

Szijjarto przedstawił możliwe dwa rozwiązania dla Europy: zająć stronę przemytników albo podzielić pogląd ministra spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salviniego i władz Węgier, że na teren Europy powinno móc się dostawać tylko legalnie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl