Kornel Morawiecki o sporach o gospodarkę

/ Komitet Wyborczy Kornela Morawieckiego

  

Spory wokół koncepcji gospodarczych i ustrojowych powstałe w podziemiu solidarnościowym trwają do dziś – mówił marszałek senior Sejmu, szef partii Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki w Łodzi podczas konferencji Niepodległa 4.0, poświęconej stuleciu polskiej gospodarki.

"Ślady sporów wokół koncepcji gospodarczych i ustrojowych powstałych w podziemiu solidarnościowym można zaobserwować także współcześnie. To, że mój syn premier rządu polskiego Mateusz Morawiecki patrzy na Polskę solidarnie to zasługa tamtej Solidarności Walczącej i Rzeczpospolitej solidarnej, która była naszym marzeniem lat 80."

– podkreślił Kornel Morawiecki. Polityk otworzył konferencję Niepodległa 4.0 poświęconą stuleciu polskiej gospodarki, zorganizowaną w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Podczas konferencji z udziałem przedsiębiorców, parlamentarzystów i młodzieży łódzkich szkół średnich, Kornel Morawiecki przypomniał trzy historyczne momenty, w których – jego zdaniem - Polacy wpłynęli na losy świata. W 1920 r. – wygrywając bitwę o Warszawę - zahamowali sowiecką ekspansję na zachód Europy, w 1939 r. podjęli decyzję, by nie sprzymierzać się z Hitlerem, a w 1980 r. zmienili układ sił politycznych na świecie dzięki zrywowi Solidarności.

"Rozpad Związku Radzieckiego to wielkie zwycięstwo Solidarności Walczącej, dzięki któremu możemy teraz tworzyć gospodarkę na poziomie, możemy konkurować z najlepszymi i wzbogacać siebie i innych"

– podkreślił polityk.

Dodał też, że gospodarka – choć ważna – nie jest dla niego sprawą najistotniejszą. Nawiązał do dwóch nurtów powstałych w podziemiu lat 80. – liberalnego, który zwyciężył w Polsce lat 90. i nurtu solidaryzmu między ludźmi i narodami.

Jego zdaniem ten drugi nurt, daje rozwój sprawiedliwy. "Ludzie pomagają sobie i wymagają od siebie nawzajem. Liberalne koncepcje doprowadziły do przemian, ale np. w Łodzi środowisko włókniarek pozbawione zostało źródeł pracy, dostępu do wygodnego życia. Po 30 latach od tej przemiany odbudowujemy dumę i siłę gospodarczą Polski. Nurt liberalny doprowadza do wielkich nierówności społecznych. Gospodarkę trzeba budować przez solidarność" – zaznaczył Kornel Morawiecki.

Jego zdaniem dyskutując o gospodarce i nowych rozwiązaniach, które są bardzo ważne, dają dobrobyt i wygodne oraz godne życie, nie wolno zapominać o aspekcie duchowym i społecznej solidarności. Z takim apelem Kornel Morawiecki zwrócił się do młodych uczestników spotkania.

Podczas konferencji Niepodległa 4.0, której głównym organizatorem jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, zaplanowano m.in. prezentacje poświęcone gospodarce Polski w różnych okresach jej istnienia – od okresu międzywojennego, poprzez gospodarkę sterowaną i rynkową.

W drugiej części odbyła się debata z udziałem ekspertów i przedsiębiorców reprezentujących kluczowe sektory, m.in. finanse, energetykę, budownictwo informatykę, transport. Na wystawie najnowocześniejszych technologii zaprezentowały się startupy, działające w ŁSSE oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze.

Wydarzenie zakończył o godz. 19:30 otwarty koncert plenerowy na terenie ŁSSE, na którym wystąpił Smolik i Kev Fox.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kanada chce zaskarżyć Facebooka

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Stock Catalog/CC BY-SA 2.0

  

Facebook dopuścił się poważnych naruszeń prawa o ochronie danych osobowych i nie zapewnił odpowiedniej ochrony swoim kanadyjskim użytkownikom - stwierdził kanadyjski komisarz ds. prywatności w wydanym dzisiaj raporcie związanym ze skandalem wokół Cambridge Analytica.

Ponieważ Facebook zaprzecza zarzutom regulatora i odmawia zastosowania się do jego zaleceń, komisarz Daniel Therrien poinformował również, że zamierza skierować sprawę do Sądu Federalnego, by skłonić firmę do zmiany praktyk.

Dochodzenie prowadzone przez biuro federalnego komisarza ds. ochrony prywatności we współpracy z komisarzem prowincji Kolumbia Brytyjska rozpoczęto w marcu 2018 roku, po ujawnieniu wycieku danych 87 mln użytkowników Facebooka, w tym ponad 600 tys. Kanadyjczyków, i wykorzystaniu tych danych przez firmę Cambridge Analytica do przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie. Według doniesień Facebook miał zezwolić na działanie aplikacji, która zbierała informacje o użytkownikach, a część tych danych przekazywała trzecim organizacjom, w tym Cambridge Analytica.

"Mimo publicznego przyznania się do poważnego nadużycia zaufania w związku ze skandalem wokół Cambridge Analytica Facebook kwestionuje konkluzje z naszego dochodzenia i odmawia wdrożenia rekomendacji, które mają na celu zniwelowanie tych niedoskonałości"

- powiedział podczas konferencji prasowej komisarz Therrien.

W trakcie dochodzenia regulatorzy stwierdzili, że poprzez "powierzchowne i nieskuteczne" mechanizmy wyrażania zgody przez użytkowników Facebook dopuścił do "nieautoryzowanego dostępu zewnętrznego podmiotu do informacji milionów użytkowników", a część tych danych została później wykorzystana do celów politycznych. Firma nie uzyskała też świadomej zgody na wykorzystanie informacji od użytkowników, którzy zainstalowali aplikację, ani od ich znajomych na Facebooku.

Ponadto Facebook nie zastosował właściwego nadzoru nad tym, czy korzystające z jego platformy aplikacje stosowały się do przepisów o ochronie prywatności. Tym samym Facebook "próbował przenieść odpowiedzialność za ochronę osobistych danych na aplikacje korzystające z jego platformy oraz na samych użytkowników" - napisano w raporcie.

Ponieważ decyzje federalnego komisarza ds. prywatności nie są wiążące i nie ma on kompetencji do nakładania kar finansowych, sprawa zostanie skierowana do Sądu Federalnego - poinformowano.

Therrien określił jako nie do zaakceptowania fakt, że firmy takie jak Facebook mogą ignorować zalecenia regulatora, i zaapelował o zmianę prawa.

"Ta sytuacja podkreśla poważne słabości naszego obecnego systemu ochrony prywatności. (...) Decyzje mojego biura powinny być wiążące, by zapewnić ich skuteczne wdrożenie. Powinienem mieć prawo do wydawania nakazów i nakładania kar za niestosowanie się do prawa"

- stwierdził komisarz. Wskazał w tym kontekście na rozporządzenie o ochronie danych osobowych UE, które weszło w życie w maju 2018 roku.

Obecny na konferencji komisarz ds. prywatności prowincji Kolumbia Brytyjska Michael McEvoy dodał, że współpraca z biurem komisarza federalnego dotyczy też roli kanadyjskiej firmy AggregateIQ w skandalu związanym z Cambridge Analytica oraz w brytyjskim referendum na temat wyjścia z UE. Wnioski z tego dochodzenia mają zostać opublikowane jeszcze tej wiosny.

 

Sprawa Facebooka była w kwietniu 2018 roku przedmiotem wysłuchania w kanadyjskiej parlamentarnej komisji ds. dostępu do informacji, danych osobowych i etyki. Komisarz Therrien przyznał wtedy, że wyciek danych mógł mieć wpływ na wybory w Kanadzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl