Kolejne zatrzymania nieuczciwych policjantów

/ policja.pl

  

Biuro Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymało trzech kolejnych policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego komendy w Żorach. Śledztwo, w którym jest 11 podejrzanych funkcjonariuszy, dotyczy przyjmowania łapówek od kierowców. Pojawił się w nim też wątek stosowania przemocy w komendzie.

Informację o zatrzymaniu trzech kolejnych funkcjonariuszy przekazała dzisiaj PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska. Do sądu trafił wniosek o aresztowanie całej trójki. W przypadku dwóch funkcjonariuszy sąd podzielił stanowisko prokuratury. Nie aresztował jednego z podejrzanych. Prokuratura zaskarży tę decyzję.

Prokurator poinformowała, że dwaj z ostatnio zatrzymanych usłyszeli zarzuty korupcyjne – podobnie jak ich wcześniej ujęci koledzy. Trzeci podejrzany usłyszał zarzuty z art. 231, 158 i 246 kodeksu karnego. Mówią one o nadużyciu uprawnień funkcjonariusza oraz o pobiciu i stosowaniu przemocy lub groźby w celu uzyskania określonych zeznań, wyjaśnień lub informacji.

Wątkiem, jaki jest również badany w postępowaniu, jest użycie przemocy, pobicie jednego z pokrzywdzonych na terenie KMP w Żorach. W zakresie tego wątku prokuratura, z uwagi na dobro śledztwa, nie udziela żadnych informacji

– podkreśliła prok. Smorczewska.

Pierwszych sześciu podejrzanych w tej sprawie zatrzymano przed miesiącem. Po opublikowanym wówczas przez śledczych apelu do prokuratury zgłosili się świadkowie, którzy przyznali, że wręczali łapówki policjantom z Żor. Dwóch kolejnych zatrzymano pod koniec sierpnia. Wszyscy zostali aresztowani.

Prokuratura ponawia swój apel i przypomina, że jeśli kierowcy powiadomią o wręczonych łapówkach organom ścigania i ujawnią wszystkie okoliczności przestępstwa, o których wcześniej nie wiedziała policja czy prokuratura, zgodnie z przepisami unikną odpowiedzialności karnej.

Jedna z osób, która tego nie zrobiła, usłyszała zarzut dotyczący wręczenia łapówki

– powiedziała Smorczewska.

Według ustaleń śledztwa policjanci z żorskiej drogówki w zamian za łapówki w różnych kwotach mieli przymykać oko na wykroczenia popełniane przez kierowców, a w niektórych przypadkach także przestępstwa – prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości.

Do większości z zarzucanych funkcjonariuszom z Żor przestępstw miało dochodzić na drodze krajowej nr 81, tzw. wiślance, oraz na drogach dojazdowych do autostrady A1. Według śledczych policjanci z drogówki mieli przyjmować łapówki najczęściej od kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.

Ustalenia śledztwa wskazują, że policjanci żądali łapówek także od sprawców wykroczeń, uzależniając od nich odstąpienie od zatrzymania prawa jazdy.

W tych sytuacjach sprawcy byli karani za rzeczywiście popełnione wykroczenia, natomiast przyjęcia korzyści majątkowej ukierunkowane było na to, aby funkcjonariusze policji nie zatrzymali prawa jazdy kierującego

– wyjaśniła prok. Smorczewska.

Zatrzymanym policjantom może grozić do 10 lat więzienia.

W odrębnym postępowaniu gliwicka prokuratura bada sprawę korupcji w gliwickiej drogówce. Pod koniec września zatrzymano trzech tamtejszych policjantów, którzy także mieli przyjmować łapówki od kierowców. Wszyscy zostali aresztowani.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Słowaczka szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE

Lucia Durisz Nicholsonova / By Armi233 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50113605

  

Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE.

Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. W głosowaniu otrzymała poparcie 38 europosłów, 14 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Lucia Durisz Nicholsonova była kandydatką grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na stanowisko przewodniczącego komisji zatrudnia i spraw socjalnych w Parlamencie Europejskim - poinformowały dziś służby prasowe EKR i PE.

W poprzednich głosowaniach dwukrotnie odrzucona została kandydatura na to stanowisko byłej polskiej premier Beaty Szydło (PiS).

W pierwszym głosowaniu, które odbyło się 10 lipca, za kandydaturą Szydło było 21 posłów, przeciw - 27, a dwóch wstrzymało się od głosu. Szydło była jedyną kandydatką. Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji przeciw kandydaturze Szydło głosowali wtedy przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz lewicowa grupa GUE.

W poniedziałek w drugim, również tajnym głosowaniu po raz drugi kandydatura byłej premier została odrzucona. Za Szydło opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się dwóch eurodeputowanych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl