Warto było negocjować w sprawie uchodźców! UE bierze z nas przykład

/ Aleksiej Witwicki

  

W tej chwili respektowane są prawa wszystkich państw członkowskich UE do zabezpieczenia swoich granic i przyjmowania bądź nieprzyjmowania uchodźców, zarządzania całym procesem migracji - mówił premier Mateusz Morawiecki na briefingu zorganizowanym po powrocie do kraju z nieformalnego szczytu UE w Salzburgu.

Podczas szczytu potwierdzone zostały konkluzje Rady Europejskiej dot. migracji z czerwca. Konkluzje - które "wywalczyliśmy w trudnych negocjacjach" - są, jak mówił premier "bardzo podstawowym fundamentem polityki względem uchodźców". 

Ta polityka, od początku mówiliśmy, musi się opierać o skuteczną kontrolę granic zewnętrznych, o bezpieczeństwo, o suwerenne decyzje państw członkowskich i te nasze postulaty zostały wszystkie zatwierdzone wtedy, a potwierdzone dzisiaj

 - mówił Morawiecki.

- Obecnie skupiamy się na przełożeniu tych konkluzji czerwcowych na pragmatykę działania, na wdrożenie w realiach całej wspólnoty, całej UE

- dodał.

Premier podkreślił, że mamy dziś do czynienia z sytuacją, w której respektowane są prawa wszystkich państw członkowskich do zabezpieczania swoich granic, do przyjmowania lub nieprzyjmowania uchodźców i zarządzania procesem migracji.

W tym kontekście bardzo dużo rozmawialiśmy na temat Forntexu. Frontex to jest agencja, która niejako pomaga zarządzaniem, bezpieczeństwem, ale przede wszystkich zewnętrznymi granicami UE. My podkreślamy, że nasza straż graniczna, która pełni również funkcję wsparcia różnych misji - dzisiaj także w Mołdawii, w Gruzji, wcześniej w Bułgarii, czy w Grecji - jest gotowa do pomocy, ponieważ podkreślamy, że to właśnie państwa członkowskie biorą odpowiedzialność za bezpieczeństwo granic, tak, jak my wzięliśmy tę odpowiedzialność w nasze ręce i skutecznie tym zarządzamy

- mówił Morawiecki.

Podczas nieformalnego szczytu UE - jak mówił Morawiecki - były duże rozbieżności dot. roli Frontexu.

Również nasze zdanie zostało tutaj wzięte pod uwagę

- dodał premier. Poinformował, że cały czas są doprecyzowane mechanizmy, w jaki sposób Frontex może "jeszcze bardziej skutecznie pomagać".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rok 2018 przyniósł rekordową liczbę uchodźców na świecie. Swoje domy z powodu zagrożeń opuściło 71 mln osób

Zdjęcie ilustracyjne / fot. EC/ECHO Arjun Claire; flickr.com/EU Civil Protection and Huminatarian Aid Operation/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Rekordowa liczba niemal 71 mln osób na świecie została zmuszona do opuszczenia swoich domów z powodu wojen, prześladowań i innych form przemocy w 2018 roku - poinformowało dzisiaj w swym raporcie Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR). To o 2 mln więcej niż rok wcześniej.

Coroczny raport "Global Trends", opublikowany przez UNHCR, obejmuje liczbę uchodźców na świecie, osób ubiegających się o azyl i przesiedleńców wewnętrznych na koniec 2018 roku; w niektórych przypadkach uwzględnia osoby, które kilkadziesiąt lat żyły poza domem.

Według UNHCR na koniec 2018 roku 70,8 mln ludzi zostało przymusowo przesiedlonych, przy czym w roku 2017 było to 68,5 mln osób. Oenzetowska instytucja zwraca uwagę, że najnowsze dane to wzrost o 65 proc. w porównaniu z 2008 rokiem.

UNHCR precyzuje, że na koniec ubiegłego roku było: 25,9 mln uchodźców, 41,3 mln uchodźców wewnętrznych, czyli prawie trzy na pięć osób przesiedlonych w swoich krajach, 3,5 mln osób ubiegających się o azyl - wzrost o 2,3 mln w porównaniu z rokiem 2017.

- Globalne trendy, niestety, po raz kolejny idą w niewłaściwym kierunku

 - powiedział dziennikarzom w Genewie Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi, przedstawiając raport.

- Są nowe konflikty, nowe sytuacje, nowi uchodźcy, którzy są dodawani do starych

 - zauważył, zastrzegając, że stare konflikty "nigdy się nie rozwiązują".

Zjawisko to narasta zarówno pod względem wielkości, jak i czasu trwania. Około czterech piątych tzw. sytuacji przesiedleńczych trwało ponad pięć lat. Na przykład po ośmiu latach wojny w Syrii jej ludność nadal stanowi największą populację przymusowych przesiedleńców, wynoszącą około 13 milionów - wskazano w raporcie.

W związku z niekontrolowaną inflacją i zawirowaniami politycznymi w kraju Wenezuelczycy po raz pierwszy stanowili największą liczbę nowych osób ubiegających się o azyl w 2018 roku. Było ich 340 tysięcy, czyli więcej niż co piąty starający się o azyl na świecie. Osoby takie otrzymują ochronę międzynarodową, kiedy oczekują na przyjęcie lub odrzucenie swoich wniosków o nadanie statusu uchodźcy - zauważono.

Szef UNHCR zwrócił uwagę na długoterminowe niedociągnięcia administracyjne, które dały Stanom Zjednoczonym największe na świecie zaległości w rozpatrywaniu wniosków o azyl, wynoszące prawie 719 tys. Ponad ćwierć miliona wniosków nadeszło tylko w zeszłym roku.

Grandi "szkodliwym" nazwał przedstawianie przez prezydenta USA Donalda Trumpa i innych światowych przywódców migrantów i uchodźców jako zagrożeń dla miejsc pracy i bezpieczeństwa w krajach przyjmujących.

- W Ameryce, podobnie jak w Europie i w innych częściach świata, obserwujemy identyfikowanie uchodźców, ale również migrantów z ludźmi, którzy zabierają miejsca pracy, którzy zagrażają naszemu bezpieczeństwu, naszym wartościom

 - powiedział Grandi. Tłumaczył, że ludzie ci często uciekają przed niepewnością i niebezpieczeństwem.

Jednocześnie Grandi przyznał, że Stany Zjednoczone pozostają "krajem najbardziej pomagającym uchodźcom", gdyż są największym pojedynczym darczyńcą UNHCR. Wyraził także uznanie dla lokalnych społeczności i grup poparcia w USA za pomoc uchodźcom i osobom ubiegającym się o azyl w tym kraju.

Agencja Associated Press zauważa, że dane, które opublikowano na dzień przed Światowym Dniem Uchodźcy, z pewnością podsycą debatę o prawie międzynarodowym, prawach człowieka i polityce wewnętrznej, zwłaszcza w niektórych krajach, w tym w USA, gdzie działają ruchy przeciwko imigrantom i uchodźcom. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl