Dodatkowe pieniądze dla województwa opolskiego

/ pixabay.com /Creative Commons CC0/PhotoMIX-Company

  

Ponad 53,5 mln złotych dodatkowych pieniędzy na ochronę zdrowia, naukę i budowę infrastruktury rowerowej i centrum przesiadkowe wynegocjowali z Komisją Europejską przedstawiciele województwa opolskiego.

Jak informuje biuro prasowe opolskiego urzędu marszałkowskiego, województwo opolskie otrzymało najlepszą ocenę w Brukseli za efektywne wykorzystanie unijnych pieniędzy. Dzięki pozyskaniu dodatkowych funduszy zyskają natomiast m.in. Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska oraz opolskie szpitale.

Ponad 11 mln zł zostanie przeznaczonych na dwa projekty naukowe. Pierwszy z nich, to wsparcie budowy Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Sercowo-Naczyniowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, którego całkowita wartość przekracza 22 mln złotych. Drugi, to utworzenie Centrum Projektowego Zaawansowanych Technik Lekkich i pierwszego w Polsce Fraunhofer Project Center wspólnie z Politechniką Opolską. Jego wartość to 8,5 mln złotych.

Ponad 22 mln złotych pozwoli natomiast na zakup nowoczesnego sprzętu dla szpitali. Województwo opolskie ma teraz na ten cel łącznie ponad 130 mln zł.

Pozyskane pieniądze zostaną wydane także na budowę ścieżek rowerowych, centrów przesiadkowych, parkingów dla rowerów czy nowoczesne systemy informacji podróżnych.

Otrzymaliśmy dodatkowe 20 milionów złotych, które pozwolą m.in. wybudować w Opolu regionalne centrum przesiadkowe. Będzie się ono znajdować między dworcem PKP a obecnym placem manewrowym PKS. To zmieni diametralnie zaniedbaną dziś przestrzeń w centrum Opola. Znajdować się będzie tam m.in. nowoczesny budynek dworca

– wyjaśnia członek zarządu województwa, Szymon Ogłaza.

Karina Bedrunka, dyrektor departamentu programów operacyjnych urzędu marszałkowskiego wyjaśnia, że decyzje o wyborze celów, na które przeznaczone są pieniądze z Unii Europejskiej, są podyktowane zmieniającą się sytuacją w kraju i potrzebami regionu.

Kiedy w 2014 roku otrzymywaliśmy pierwsze pieniądze, była zupełnie inna sytuacja gospodarcza, ekonomiczna czy związana z bezrobociem. Programowanie zakończy się w 2023 roku. Musimy reagować na zmiany. Negocjacje dotyczą tego, co obecnie jest nam najbardziej potrzebne w regionie. Sprzęt kupowany pięć lat temu ulega zużyciu, chcemy go wymienić. Powołany kierunek lekarski potrzebuje pieniędzy na swój rozwój. My reagujemy na te potrzeby

– powiedziała Bedrunka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl