Polacy zbudowali największy dzwon świata. 55-tonowy kolos popłynie do Brazylii

Ważący 55 ton największy kołysany dzwon na świecie "Vox Patris" - "Głos Ojca” został wykonany przez polskich ludwisarzy i odlewników. W przyszłym roku trafi do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade w Brazylii, na zamówienie którego powstał.

fot. pixabay

Gotowy już dzwon zaprezentowano w czwartek w Krakowie dziennikarzom. Ma ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy. Odlano go ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc. ). Do jego poruszania potrzebne będą cztery specjalnie zaprojektowane największe na świecie silniki liniowe. Dzwon to dzieło specjalistów z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego, krakowskiego Metalodlewu i firmy Rduch Bells & Clocks z Czernicy k. Rybnika. W wykonanie dzwonu zaangażowanych było ponad 100 osób. 

Wlanie materiału do formy jest jednym z najważniejszych etapów naszej pracy. Trwało to około 12 minut i towarzyszyły temu niesamowite emocje tym bardziej, że pierwszy odlew nam nie wyszedł. Istotne było, czy forma wytrzyma ciśnienie i ciężar metalu. Po chwili okazało się, że metal został w formie i to było ukoronowanie naszej ciężkiej pracy"

– mówił Waldemar Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Dodał, że do tej pory w firmie liczącej ponad 200 lat odlewano dzwony ważące do 10 ton.

Ale największym wyzwaniem było zrobienie tego kolosa

– podkreślił. 

Serce dzwonu zostało już zaprojektowane. Ma ważyć ok. 2 ton i będzie mieć wraz z mocowaniem długość ok. 6 metrów. Specjaliści po jego wykonaniu zrobią próby akustyczne brzmienia "Vox Patris" – wiadomo, że będzie to bardzo niski dźwięk słyszalny w promieniu kilku kilometrów od świątyni. Dzwon w przyszłym roku zostanie przetransportowany najpierw do portu, a potem drogą morską do Brazylii.

 

 


Źródło: PAP

#dzwon

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo