Rosyjska pralnia pieniędzy w Danii

/ Pjotr Mahhonin; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Duńska komisja nadzoru finansowego poinformowała, że wznowi dochodzenie w sprawie domniemanego prania brudnych pieniędzy m.in. z Rosji za pośrednictwem estońskiej filii Danske Banku.

"Wznawiamy dochodzenie (w sprawie Danske Banku), które wstępnie zamknęliśmy w maju" - powiedział duńskiej telewizji szef FSA Jesper Berg. Decyzję tę podjęto po tym, jak premier kraju oświadczył, iż jest "zszokowany" skalą podejrzanych wypłat, które zostały dokonane za pośrednictwem filii w Estonii i oczekuje od banku dalszych wyjaśnień.

"Fakt, że Dania znalazła się w centrum sprawy związanej z praniem brudnych pieniędzy na tę skalę, jest doprawdy okropny"

- mówił w środę wieczorem przy okazji unijnego szczytu w Salzburgu Lars Lokke Rasmussen.

W środę do dymisji podał się dyrektor generalny Danske Banku Thomas Borgen, przyznając, że firma nie sprostała odpowiedzialności i wskazując na nieprawidłowości dotyczącej łączności, kontroli i przestrzegania procedur.

Na początku września "Financial Times", powołując się na wstępny raport firmy konsultingowej Promontory Financial, napisał o podejrzanie dużych transakcjach realizowanych przez estońską filię Danske Banku. W latach 2007-2015 przeszło przez nią około 200 mld euro. Wiele z tych pieniędzy pochodziło z Rosji i innych państw byłego ZSRR.

W lutym br. duńskie i brytyjskie media informowały, że jest możliwe, iż członkowie rodziny prezydenta Rosji Władimira Putina oraz funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa wykorzystywali estońską filię Danske Bank do prania pieniędzy, o czym zarząd banku wiedział z raportu sygnalistów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceminister ds. europejskich o wyborze Ursuli von der Leyen: „Szansa na nowe otwarcie w UE”

Ursula van der Leyen / flickr.com/European People's Party/CC BY 2.0

  

- Ursula von der Leyen jest szansą na nowe otwarcie w Unii Europejskiej - w ten sposób wybór Niemki na szefową Komisji Europejskiej skomentował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich.

"Kandydatura Ursuli von der Leyen jest szansą na nowe otwarcie w Unii Europejskiej. Mamy nowy kompromis w Parlamencie Europejskim. Bez głosów prawicy, w tym Prawa i Sprawiedliwości, ten wybór nie byłby możliwy. Nasze poparcie jest inwestycją w lepszą przyszłość Unii Europejskiej"

- oświadczył wiceminister.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, deklaracje programowe powinny być rozwijane "w duchu kompromisu, także z interesami Europy Środkowej".

W głosowaniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Niemka Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.

Za von der Leyen zagłosowało 383 europosłów, przeciwko jej kandydaturze było 327, od głosu wstrzymało się 22.

[polecam:https://niezalezna.pl/280194-glosowanie-ws-ursuli-von-der-leyen-zakonczone-europoslowie-podjeli-decyzje]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl