Nieczysta gra kandydata totalnej opozycji. Sąd nakazał usunięcie szkalującego mema

/ twitter.com/screenshot/@jowita_chudzik

  

Kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do rady powiatu białostockiego postanowił zdyskredytować i zadrwić z ubiegającej się o reelekcję burmistrz Łap Urszuli Jabłońskiej, zamieszczając na swoim profilu w mediach społecznościowych skandaliczny mem. Dziś w trybie wyborczym sąd zdecydował, że musi go niezwłocznie usunąć, a także przeprosić kandydatkę Zjednoczonej Prawicy.

Postanowienie w tej sprawie wydał dziś w trybie wyborczym Sąd Okręgowy w Białymstoku. Jest ono nieprawomocne. Kandydat Koalicji Obywatelskiej, który ma usunąć mema i przeprosić, już zapowiedział apelację. Nie wyklucza jej również burmistrz Łap Urszula Jabłońska, która domagała się również 10 tys. zł zadośćuczynienia na cel społeczny.

Proces odbywał się z wniosku Urszuli Jabłońskiej, która jako kandydatka PiS ubiega się o reelekcję. Poszło o jej przerobiony baner wyborczy. Ktoś, zamiast hasła "serce dla Łap" umieścił na nim napis "pomagam tylko swoim", zaś za zdjęciem kandydatki - wizerunek proboszcza łapskiej parafii i rękę z wachlarzem banknotów. Baner, ze strony "komitetu obrony" jednej z miejscowych podstawówek, udostępnił na swoim profilu Andrzej Fronc - kandydat na radnego rady powiatu białostockiego z listy Koalicji Obywatelskiej.

Fronc domagał się oddalenia wniosku. Argumentował przed sądem, że wnioskodawczyni nie wykazała, iż formalnie jest kandydatką na burmistrza Łap oraz że nie on jest autorem mema i nie wie, kto go stworzył i zamieścił na profilu komitetu obrony szkoły. Ale przyznał jednocześnie, że zgadza się z wymową przerobionego banera.

Zamieszczanie w mediach społecznościowych zmodyfikowanych plakatów wyborczych, zawierających dyskredytujące treści, jest formą negatywnej agitacji wyborczej

- podkreślał sąd okręgowy, który częściowo uwzględnił wniosek Urszuli Jabłońskiej.

Zwrócił przy tym uwagę, że w sprawie w trybie wyborczym ciężar dowodowy spoczywa nie na wnioskodawcy, ale na tzw. uczestniku postępowania, który musi udowodnić, że treści które upublicznił, są prawdą.

Sędzia Bogusława Zieleniewska-Masłowska podkreśliła, że Andrzej Fronc "temu obowiązkowi nie sprostał", a w tej sytuacji podane przez niego informacje zmierzały do zdyskredytowania Urszuli Jabłońskiej w oczach przyszłych wyborców, stawiały ją w złym świetle i naruszały dobre imię. Sędzia mówiła też, że jest to kampania wyborcza wykraczająca poza zasady rzetelności debaty przedwyborczej, a mem był przejawem agitacji do głosowania przeciwko Urszuli Jabłońskiej.

Dlatego kandydat na radnego ma ten przerobiony baner usunąć ze swego profilu, ma też tam na 7 dni zamieścić stosowne przeprosiny. Jednocześnie sąd oddalił roszczenie finansowe. Uznał że jest zbyt wygórowane i "nieadekwatne do zakresu naruszeń", a wystarczy samo usunięcie baneru i przeprosiny w mediach społecznościowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ostra potyczka Pence'a z Merkel w Monachium. „Nasi sojusznicy uzależniają się od Wschodu”

Angela Merkel/Mike Pence / Na podst./Daykan com/Gage Skidmore/Flikr.com

  

Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wiceprezydent USA Mike Pence ostro skrytykował stanowisko Niemiec ws. budowy gazociągu Nord Stream 2. Wezwał też wszystkie państwa, które dotychczas tego nie zrobiły, by zdystansowały się od kontrowersyjnego projektu. Kanclerz RFN Angela Merkel, przemawiając przed Pence'm, broniła Nord Stream 2, zaprzeczając opiniom, że nowy gazociąg zwiększy zależność od rosyjskiego gazu.

"Nie możemy zagwarantować obrony Zachodu, jeśli nasi sojusznicy uzależniają się od Wschodu"

- powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, odnosząc się do Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy.

Podziękował tym europejskim krajom, które opowiedziały się przeciwko projektowi. "Chcielibyśmy, żeby inne kraje zrobiły to samo" - podkreślił. [polecam:https://niezalezna.pl/251477-usa-po-raz-kolejny-groza-niemcom-sankcjami-chodzi-o-gazociag-nord-stream-2]

Zaznaczył też, że hasło prezydenta USA Donalda Trumpa "America First", czyli "Ameryka przede wszystkim", nie oznacza "America alone", czyli "Ameryka w pojedynkę".

Dwa lata temu z tego podium mówiłem, że amerykańskie przywództwo w wolnym świecie nie osłabnie nawet na chwilę. "America First" nie oznacza "America Alone". W tym samym roku prezydent Donald Trump stojąc przy pomniku Powstania warszawskiego powiedział: "Podstawowe pytanie naszych czasów brzmi, czy Zachód ma wolę, by przetrwać?". Inaczej mówiąc, czy jesteśmy przywiązani do naszych wartości, żeby bronić ich za wszelką cenę? Czy mamy dość szacunku dla naszych obywateli, by chronić naszych granic? Czy mamy pragnienie i odwagę, by zachować naszą cywilizację w obliczu tych, którzy chcą ją obalić i zniszczyć?

- wyliczał Mike Pence.

"Dziś jako wiceprezydent USA mogę z dumą ogłosić, że pod przywództwem prezydenta Donalda Trumpa, USA odpowiedziały na to pytanie nie tylko słowami, ale czynami. Dziś Ameryka jest silniejsza niż kiedykolwiek. Ameryka ponownie jest liderem na światowej scenie"

- ocenił.

Kanclerz RFN Angela Merkel, przemawiając przed Pence'm, broniła Nord Stream 2, zaprzeczając opiniom, że nowy gazociąg zwiększy zależność od rosyjskiego gazu. [polecam:https://niezalezna.pl/246088-mocne-slowa-pod-adresem-niemiec-nikt-nie-wierzy-ze-nord-stream-2-to-projekt-biznesowy]

"Skoro rosyjski gaz wprowadziliśmy w znacznym zakresie podczas zimnej wojny, nie rozumiem, dlaczego obecnie czasy miałyby być na tyle gorsze, żebyśmy nie mówili o Rosji jako partnerze"

- dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl