Ich teoria rozsypała się jak domek z kart. Totalna opozycja i ich „izolacja Polski”

Andrzej Duda, Donald Trump / twitter.com/prezydentpl

  

Szefowa waszyngtońskiego Instytutu Na Rzecz Demokracji w Europie Wschodniej Irena Lasota powiedziała, że spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa zadało kłam przekonaniu "totalnej opozycji" w Polsce, iż nigdy do takiego spotkania nie dojdzie.

Spotkanie odbyło się mimo okrzyków pewnych siebie głosów tzw. totalnej opozycji, że nigdy w Ameryce nie przyjmą ani prezydenta, ani premiera; dawniej jeszcze dodawano, "póki jest sprawa IPN-u" a później "kiedy jest sprawa konstytucyjna". Tymczasem spotkanie nie tylko się odbyło, ale w ogóle nie było mowy "o sprawie konstytucyjnej"

- oświadczyła Lasota, dyrektor IDEE (Institute for Democracy in Eastern Europe).

Takie milczenie Trumpa jest zrozumiałe; trudno byłoby rozpoczynać z prezydentem Dudą obecnie dyskusję na temat sądownictwa, skoro w Stanach Zjednoczonych jest obecnie kryzys w tej dziedzinie - wyjaśniała Lasota, która w latach 60. była działaczką opozycji demokratycznej w PRL.

Gdyby prezydent Trump podczas wspólnej konferencji prasowej zaczął np. krytykować prezydenta Dudę za łamanie prawa w Polsce - a wiem, że z różnych stron były naciski, aby tak zrobił - to przypuszczam, że wszyscy dziennikarze amerykańscy zignorowaliby prezydenta Dudę i rzuciliby się na Trumpa, zarzucając mu łamanie prawa - powiedziała Lasota w reakcji na uwagę PAP, że w dniu spotkania Trump-Duda dziennik "New York Times" zwrócił uwagę na ignorowanie przez administrację Trumpa m.in. sporów o przyszłość polskiego sądownictwa.

Niedługo po wspólnej konferencji Trump-Duda byłam na przyjęciu, podczas którego osoby nie z obecnego rządu (USA), ale z poprzedniego i z przyszłego rządu wyrażały wielkie oburzenie, że Polska, mając tak dobre stosunki z Trumpem, jakby udowadniała tym samym, że +stacza się w stronę totalitaryzmu+, co jest całkowitą bzdurą; ale także wydaje mi się, że część niechęci lewicowej prasy amerykańskiej wobec Polski bierze się z tego, że cały czas od lipca ubiegłego roku Polska jest przedstawiana jako największy przyjaciel Trumpa, a Trump jako największy przyjaciel Polski" - mówiła Lasota, która w polskich mediach często komentuje amerykańską politykę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Doradczyni Trumpa ds. Rosji odchodzi ze stanowiska. Była znana z krytycznego stosunku do Putina

Fiona Hill / By Kuhlmann /MSC - https://www.securityconference.de/mediathek/munich-security-conference-2017/image/fiona-hill/filter/image/, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71345528

  

Fiona Hill, główna doradczyni prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Rosji, znana z krytycznego nastawienia wobec Władimira Putina, w sierpniu odejdzie ze stanowiska - poinformował rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC). - Następcą Hill ma zostać obecny szef NSC Tim Morrison - dodał rzecznik.

Hill sprawowała funkcję prezydenckiej doradczyni od marca 2017 roku, a od lipca 2018 roku należała do Narodowej Rady Bezpieczeństwa, gdzie była dyrektorem ds. Rosji i Europy Wschodniej. Wcześniej pracowała dla komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

"Wall Street Journal" przypomina, że krótko po objęciu przez nią funkcji w Radzie, Trump zaprosił na spotkanie w Białym Domu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa i ówczesnego ambasadora Rosji w USA Siergieja Kislaka, co spotkało się z krytyką wielu specjalistów od polityki zagranicznej. Gazeta przypomina też, że według późniejszych doniesień Trump miał na tym spotkaniu podzielić się z Ławrowem i Kislakiem tajnymi informacjami, jakie otrzymał od Izraela.

W 2018 roku Hill była w składzie delegacji USA w Helsinkach podczas spotkania Trumpa i Putina.

Urodzona w Wielkiej Brytanii Hill jest ekspertką do spraw Rosji; sowietolożką po studiach na Uniwersytecie Harvarda, gdzie również uzyskała tytuł doktora historii. Do 2017 roku pracowała w waszyngtońskim ośrodku analitycznym Brookings Institution, a wcześniej w fundacji Eurasia Foundation. Przez trzy lata (2006-2009) była specjalistką ds. Rosji i Eurazji w Krajowej Radzie Wywiadu (NIC) USA - centrum analitycznym, odpowiedzialnym za prognozy strategiczne.

Hill jest współautorką książki biograficznej o Putinie: "Mr. Putin: Operative in the Kremlin" ("Putin - agent na Kremlu"), a także autorką wielu publikacji o Rosji, Kaukazie, Azji Środkowej, kwestiach energetycznych i konfliktach regionalnych. W swojej działalności zawodowej dużo pisała o potrzebie wywierania na Rosję większej presji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl