Organizatorem odbywającego się od 15 lat w stolicy Dolnego Śląska festiwal Jazztopad jest Narodowe Forum Muzyki. Specjalna, nowojorska, edycja odbędzie się już po raz czwarty – poinformowała dzisiaj rzeczniczka Narodowego Forum Muzyki Agnieszka Frei.

W dniach 3-6 października na nowojorskiej scenie obędą się cztery koncerty z udziałem polskich artystów. Wystąpią m.in. Wacław Zimpel, Piotr Orzechowski, Kuba Więcek, Michał Barański oraz Łukasz Żyta – podała Frei. Wcześniej, 1 października, w Waszyngtonie odbędzie się koncert Piotra Orzechowskiego.

„Amerykańska edycja Jazztopad Festival jest przede wszystkim doskonałą okazją do poznania najważniejszych postaci polskiej współczesnej sceny jazzowej. Festiwal jest dobrze rozpoznawalną marką na świecie – wydarzenie jest cenione zarówno za jakość i poziom samego festiwalu, jak i kunszt artystów” - powiedziała Frei. Nowojorska edycja organizowana jest z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku i przy w wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Rzeczniczka przypomniała, że Jazztopa ma również swoje specjalne edycje w Japonii, Turcji i Korei Południowej.

W tym roku właściwy Jazztopad Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 16-25 listopada. Wśród gwiazd tegorocznej edycji znaleźli się m.in. Chick Corea, Brad Mehldau oraz Esperanza Spalding.