Najdłuższy tunel drogowy w Polsce już w połowie gotowy

/ pixabay.com/Pexels/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Powstający najdłuższy tunel drogowy w Polsce w ciągu drogi S7, czyli popularnej Zakopianki, jest już niemal w połowie wydrążony – powiedziała szef krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński. Drążenie dwóch nitek tunelu w masywie góry Mały Luboń rozpoczęto w marcu 2017 r. Ten skomplikowany odcinek nowej drogi pod Tatry realizuje włoska firma Astaldi.

Pałasiński zapewnił, że prace postępują zgodnie z harmonogramem i tunel ma być gotowy do końca 2020 r.

Prace przebiegają równocześnie na trzech przodkach, to znaczy drążone są dwa tunele od strony północnej i jeden od strony południowej, natomiast problem jest przy uruchomieniu czwartego przodka od strony południowej z uwagi na problemy hydrologiczne i osuwisko. Tutaj musimy najpierw zabezpieczyć skarpę, jednak na dzień dzisiejszy większych opóźnień nie będzie i przejazd tunelem będzie możliwy w grudniu 2020 r.

– powiedział Pałasiński.

Od strony południowej w jednej nitce wydrążono około 200 m tunelu, natomiast od strony północnej w jednej i drugiej nitce wydrążono prawie po kilometrze tunelu. Wraz z drążeniem tunelu wykonywana jest betonowa obudowa tymczasowa. Wykonano także ponad 1500 m obudowy stałej.

Dwukomorowy tunel drogi klasy S będzie miał 2,06 km długości, z awaryjnymi przejściami między komorami oraz pełną infrastrukturą i wyposażeniem technicznym. Koszt inwestycji to niemal miliard zł, a realizuje ją włoska firma Astaldi S.p.A z Rzymu.

Niezależnie od budowy tunelu realizowane są dwa kolejne odcinki dwupasmowej Zakopianki. Odcinek Lubień - Naprawa realizuje polsko-ukraińskie konsorcjum przedsiębiorstw: IDS-BUD S.A. z Warszawy i Korporacja ALTIS-HOLDING z Kijowa. Kolejny odcinek Skomielna Biała - Rabka-Zdrój buduje włoska firma Salini, a fragment tego odcinka ma być uruchomiony jeszcze w rym roku. W środę podpisano umowę na realizację kolejnego odcinka Zakopianki pomiędzy Rdzawką a Nowym Targiem. Przedsiębiorstwo Intercor z Zawiercia ma zrealizować tą inwestycję do 2023 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Prezydent odpowie na pytania internautów. W poniedziałek sesja na Facebooku

Prezydent Andrzej Duda / prezydent.pl

  

W poniedziałek o godz. 18.00 na Facebooku na profilu kampanijnym odbędzie się specjalna sesja pytań i odpowiedzi (Q&A) z prezydentem Andrzejem Dudą. Pytania można zadawać pod postem informującym o sesji.

Poprzednia sesja pytań i odpowiedzi z prezydentem odbyła się w miniony poniedziałek. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts