"Nie jest zagrożone ani euro"

/ pixabay.com/MabelAmber/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Słowa premiera musiały mocno zaboleć samorządowców z PO i PSL, bo masowo oświadczają oni, że środki unijnie nie są zagrożone. Teraz przyszedł czas na Małopolskę. - W województwie małopolskim nie jest zagrożone ani jedno euro ze środków unijnych w ramach aktualnego Regionalnego Programu Operacyjnego – zapewnił dziś marszałek regionu Jacek Krupa. Podkreślił, że rozdział pieniędzy przebiega zgodnie z założonymi harmonogramami.

We wtorek szef sztabu PiS Tomasz Poręba zarzucił PO i PSL, że w regionach gdzie rządzą te dwa ugrupowania, nie ma dobrych gospodarzy, którzy potrafiliby efektywnie wykorzystać środki europejskie. Według niego "zagrożonych" w tego powodu jest 1,3 mld euro funduszy z UE, które - jak mówił - mogłyby zostać przeznaczone na budowę dróg lokalnych i autostrad. Według ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego sytuacja jest "bardzo niepokojąca".

Poręba wyliczał, że w województwie zachodniopomorskim zagrożonych jest ok. 97 mln euro, w śląskim - blisko 170 mln, małopolskim - ok. 127 mln, łódzkim - blisko 100 mln, kujawsko-pomorskim - 180 mln, świętokrzyskim - ponad 88 mln, podlaskim - ponad 106 mln euro, a w lubelskim - blisko 80 mln euro.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa (PO), który odniósł się do tych zarzutów na briefingu, ocenił, że zostały one przedstawione na potrzeby kampanii wyborczej i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

W obecnym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 region dostanie 2 mld 879 mln euro z funduszy unijnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego, co stanowi niemal 10 proc. wszystkich środków UE dostępnych dla regionów. To drugi pod względem wielkości program, spośród wszystkich 16 RPO. Większe środki otrzyma tylko województwo śląskie.

Jak wyliczali we wtorek przedstawiciele regionu, z tych pieniędzy zostały już ukończone lub trwają: budowy i remonty 286 km dróg, budowy parkingów park&ride na 7 tys. pojazdów, zakupy 383 nowoczesnych pociągów i autobusów, odnowa 518 km szlaków turystycznych i 176 schronisk i atrakcji turystycznych oraz budowa 194 km ścieżek rowerowych. Ponadto unijne dotacje otrzyma blisko 3,2 tys. małych i średnich firm.

Krupa przypomniał, że Małopolska prawidłowo rozliczyła swój poprzedni Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013. Zarząd województwa w zeszłym miesiącu otrzymał z Komisji Europejskiej oficjalne potwierdzenie pozytywnego rozliczenia programu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł kolejny pasażer Diamond Princess

/ https://www.youtube.com/watch?v=lDj6xlpcvpA

  

- Zmarł trzeci pasażer z cumującego w Jokohamie wycieczkowca Diamond Princess - poinformowało japońskie ministerstwo zdrowia. 80-letni Japończyk zmarł na zapalenie płuc; miał także inne schorzenia.

Japończyk został wcześniej z rozpoznaniem koronawirusa Covid-19 przewieziony do miejscowego szpitala.

W czwartek japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci w szpitalu dwóch osób zakażonych koronawirusem na statku Diamond Princess. Japończycy, którzy zmarli, mieli po ponad 80 lat. 87-letni mężczyzna, który cierpiał również na inne schorzenia, został zabrany do szpitala 11 lutego, a 84-letnia kobieta dzień później.

Z ponad 3700 osób na pokładzie wycieczkowca 630 osób zakaziło się koronawirusem.

Dzisiaj japońskie władze potwierdziły, że koronawirusa zdiagnozowano u byłej pasażerki statku, która wracała w środę do siebie pociągiem, gdy uznano ją za zdrową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts