Ogromne pieniądze na drogi lokalne! „Polsce samorządowej potrzebne jest wsparcie”

/ RolandSD

  

– W 2019 roku na drogi wydamy ponad 6 mld zł - poinformował na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że w tym roku na remonty, budowę dróg samorządowych przeznaczono 1 mld 300 mln zł. Minister poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych.

W tym roku wydaliśmy 1 mld 300 mln zł na wsparcie inwestycji na drogach gminnych i powiatowych. To realne wsparcie potrzeb samorządów (...) Na drogi w 2019 r. wydamy 6 mld 85 mln zł – powiedział Adamczyk na wspólnej konferencji z ministrem inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim.

Szef resortu infrastruktury podkreślił, że "Polsce samorządowej potrzebne jest wsparcie".

Przypomniał, że w latach 2009-2015 na budowę i remonty dróg samorządowych planowano wydać 5,4 mld zł, z czego realnie na te cele przeznaczono 5,2 mld zł.

W latach 2016-2019 planowana kwota to bez mała 9 mld zł – zaznaczył Adamczyk.

Wprowadzamy możliwość wsparcia ze strony państwa na drogi lokalne do 80 proc. wartości inwestycji – dodał minister.

Zdaniem ministra Jerzego Kwiecińskiego do 2028 roku na drogi lokalne rząd wyda co najmniej 36 mld zł.

Minister dodał, że inwestycje będzie można prowadzić do 10 lat, a samorządy będą mogły dostać nawet 80 proc. dofinansowania z budżetu centralnego. Jerzy Kwieciński poinformował ponadto, że rząd otrzymał zapewnienie od Adamczyka, że od przyszłego roku będą zabezpieczone środki na drogi lokalne i jeśli samorządy złożą projekty na 6 mld zł, to "takimi środkami będzie dysponował budżet, żeby zrealizować te projekty". 

Lasy Państwowe na potrzeby Funduszu Dróg Samorządowych będą odprowadzały rocznie 2 proc. wartości ze sprzedanego drewna - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podkreślił, że nie chodzi o dodatkową wpłatę, lecz o daninę, którą już obecnie płaci przedsiębiorstwo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Solidarni w obliczu pandemii. „Grupa Wyszehradzka znakomicie zdaje egzamin”

zdjęcie ilustracyjne / Alexandra_Koch CC0

  

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w nagraniu na Facebooku ocenił, że współpraca krajów Grupy Wyszehradzkiej znakomicie zdaje egzamin w obecnym trudnym okresie, dlatego będzie kontynuowana i zacieśniania w walce z pandemią koronawirusa.

Szijjarto powiedział po wideokonferencji szefów dyplomacji państw V4, że obecna sytuacja świetnie pokazała, jakie korzyści praktyczne płyną ze współpracy wyszehradzkiej. Wymienił - na przykład - wzajemną pomoc w transportowaniu do domu obywateli poszczególnych krajów, z czego 114 Węgrów dowiezionych do kraju przez LOT.

„Przyjęliśmy też polską propozycję. Polska wysłała 15 lekarzy do Włoch, by pomóc w opiece szpitalnej nad coraz większą liczbą zakażonych chorych na północy Włoch. Padła propozycja, by powracający do kraju polscy lekarze podzielili się zdobytymi doświadczeniami ze specjalistami ds. opieki zdrowotnej pozostałych trzech krajów wyszehradzkich”

– powiedział minister, dodając, że dzięki temu specjaliści z krajów V4 będą mogli otrzymać z pierwszej ręki informacje o tym, jak wygląda sytuacja, gdy dramatycznie rośnie liczba zakażeń.

[polecam:https://niezalezna.pl/318163-wegryzwalczaja-skutki-pandemii-premier-orban-decyduje-sie-na-kolejne-kroki]

Szijjarto oświadczył, że rozmawiano też o Partnerstwie Wschodnim. Ocenił, że pandemia zmieni mapę polityczną i gospodarczą świata, do czego UE powinna się przygotować. Jak zaznaczył, będą jej potrzebni przyjaciele i partnerzy także poza unijnymi granicami.

Według ministra uczestnicy wideokonferencji zgodzili się, że program PW w ostatnim czasie nie posuwał się zbytnio do przodu i dlatego potrzebne są zauważalne i radykalne kroki. Dlatego – jak powiedział – zaproponował wystąpienie do UE, by zniesiono wszystkie sankcje wobec Białorusi, zacieśniono współpracę NATO z Gruzją, zawarto nowe porozumienie strategiczne z Azerbejdżanem i przekazano Mołdawii zatwierdzoną już sumę 70 mln euro.

Jak podało w komunikacie polskie MSZ, ministrowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, by przeznaczyć 140 mln euro na potrzeby państw Partnerstwa Wschodniego walczących z koronawirusem.

- Postanowiliśmy także przeznaczyć część środków w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego na zwalczanie skutków pandemii w państwach partnerskich "V4 East Solidarity"

– powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, cytowany z komunikacie MSZ.

Szijjarto oznajmił, że ustalono, iż w ramach Funduszu zostanie stworzony fundusz solidarności dla Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Ukrainy wysokości 250 tys. euro.

[polecam:https://niezalezna.pl/316565-wegry-walcza-z-koronawirusem-viktor-orban-zamykamy-granice-dla-ruchu-osobowego]

Polskie MSZ podało, że rozmowy zorganizowane przez czeską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej zastąpiły planowane spotkanie szefów dyplomacji V4 oraz państw Partnerstwa Wschodniego odwołane ze względu na pandemię COVID-19.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts