Powstanie autostrada cyfrowa na Via Baltica

  

W naszej debacie będziemy dyskutować o czwartej rewolucji na naszych drogach – stwierdził minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, podczas jednego z paneli dyskusyjnych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W czasie konferencji minister wyjaśniał: – Chodzi o e-fiskalizację, nowoczesny technologicznie sposób pobierania opłat za przejazd na określonych odcinkach autostrad czy dróg ekspresowych. Jednocześnie czwarta rewolucja na polskich drogach przyniesie powstanie „autostrady cyfrowej” wzdłuż międzynarodowej drogi ekspresowej Via Baltica – dodał. – Internet 5G będzie tu dostępny w sposób permanentny, dzięki temu kierowca będzie m.in. informowany o zagrożeniach na drodze. Internet na tej drodze będzie stanowił pilotaż. Mam nadzieję, że podobnej klasy internet pojawi się także na Via Carpathia. Dyrektor Mateusz Litewski z Uber Polska poinformował, że jego firma funkcjonuje w Polsce od ponad czterech lat. – Półtora miliona Polaków zarejestrowało się do tej pory w naszej e-aplikacji i korzystało z Ubera, doceniając wygodę i niezawodność usług dostępnych za pośrednictwem naszej aplikacji. Wielu z naszych rodaków znalazło u nas również sposobność do podejmowania zarobku zarówno dorywczego jak i w pełniejszym wymiarze. Dzięki temu Polska stała się dla Ubera trzecim co do wielkości rynkiem w Europie. Nasza firma się zmienia i obecnie bardzo mocny nacisk kładziemy na rozwijanie naszej działalności w oparciu o dialog z rządem i miastami. Aby nasz biznes mógł rosnąć, kierownictwo firmy musi uwzględniać lokalne regulacje prawne. Przykładem tego podejścia jest porozumienie, które podpisaliśmy w Republice Czeskiej z ministrem transportu i panią prezydent Pragi, któremu patronował premier Andrej Babis. Zgodnie z zapisami tego porozumienia, kierowcy świadczący usługi poprzez naszą aplikację zobowiązani są do uzyskania wymaganych licencji, a rząd, świadomy popularności i zalet płynących z nowoczesnych technologii, unowocześni przepisy dotyczące przewozu osób, aby dostosować je do nowych realiów rynkowych, tym samym zażegnane zostały pewne lokalne kontrowersje. Podobny dialog prowadzimy we wszystkich krajach regionu, w tym także w Polsce, gdzie staramy się być partnerami w rozmowach z resortami infrastruktury, finansów, cyfryzacji, czy przedsiębiorczości i technologii.

Zapytany o to, czy minister Adamczyk potwierdza to od strony polskiego rządu, odpowiedział:

– Trwa dialog. Naszym celem jest nic innego jak wspieranie wszystkich podmiotów, które działają na naszym rynku.  Pod jednym warunkiem, że zostaną zachowane zasady uczciwej konkurencji. Skoro taksówkarze muszą spełniać szereg wymogów nałożonych na nich przez ustawę, to kooperanci operatorów technologicznych również powinni być zarejestrowani i sprawdzani, aby chronić klientów i mieć pewność, że np. osoba, która ich przewozi nie jest karana, czy jest zdrowa. Od początku naszej działalności w Polsce sprawdzaliśmy szereg dokumentów od każdego kierowcy chcącego zarejestrować w naszej aplikacji, w tym między innymi ubezpieczenie auta, czy zaświadczenie o niekaralności. Oczywiście jesteśmy gotowi, jako platforma pośrednicząca między usługodawcami a konsumentami, podjąć się dodatkowych obowiązków w celu jeszcze lepszej weryfikacji kierowców, zresztą już wprowadziliśmy szereg nowych obowiązków mając na względzie kierunek w którym zmierza nowa ustawa przygotowywana w Ministerstwie Infrastruktury. Dodajmy, że projekt zakłada zdefiniowanie instytucji pośrednika przy przewozie osób i określenie obowiązków jakie musi spełnić taka firma. Dlatego w oczekiwaniu na ten nowe przepisy my już wymagamy od naszych partnerów licencji na przewóz osób, w wyniku czego z naszej aplikacji korzystają już zarówno licencjonowani taksówkarze jak i posiadacze licencji na przewóz osób samochodem osobowym. Ja mam nadzieję doprowadzić do sytuacji, gdzie przestaną się pojawiać komunikaty, że polski rząd przygotowuje anty-Uberową ustawę. My nie chcemy likwidować tego typu przedsięwzięć gospodarczych, ale tego typu podmioty muszą funkcjonować na rynku wedle zasad konkurencyjności i nie dążymy do przepisów, które by sparaliżowały działalność (Ubera). Ja się bardzo cieszę, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zachodzi pozytywna ewolucja w debacie publicznej ale także w relacjach z ministerstwem. Jedno jest pewne, musimy wiedzieć kto realizuje usługę przewozu i, że pasażer w dowolnym momencie będzie mógł otrzymać tę informację. Musimy mieć też świadomość, że na rynku jest multum różnych podmiotów i różnie to bywa. Nowoczesne technologie zmieniają rynek w sposób dynamiczny i rynek będzie wymuszał zmiany na jego uczestnikach, a my zadbajmy o to, aby była uczciwa konkurencja.

Materiał powstał na podstawie debaty zorganizowanej wspólnie z Uber Polska podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Kiedy rekomendacja ministra zdrowia ws. daty wyborów prezydenckich? Szumowski wyjaśnia

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich - poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedlwiości Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom postępowanie w najbliższych tygodniach.

"To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia"

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/319847-czy-wybory-prezydenckie-powinny-odbyc-sie-10-maja-andrzej-duda-zabral-glos]

Prof. Szumowski zaznaczył, że jego "rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym".

Podkreślił, że rekomendacje co do konkretnych działań gospodarczych, politycznych, społecznych czy legislacyjnych może wydawać na podstawie danych.

"Co do przebiegu krzywej i pytań o maj, będę mógł powiedzieć za tydzień lub dwa"

- zaznaczył minister zdrowia.

Odnosząc się do tego, że samorządowcy już teraz muszą przygotowywać się do wyborów, muszą znaleźć lokale wyborcze, członków komisji, powiedział, że on "rekomenduje to, czy przeprowadzić wybory, czy zrobić takie, a nie inne działanie, a nie czy się przygotowywać do nich".

"Teraz jest sytuacja, że nie mamy jeszcze wiedzy, co będzie w maju w związku z tym, tak jak powiedziałem, za tydzień lub dwa wydam rekomendację"

- powtórzył szef resortu zdrowia.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.

Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts