Niezależni.BB w poniedziałek wieczorem podczas konwencji wyborczej w jednym z bielskich klubów zainaugurowali oficjalnie kampanię samorządową.

Stowarzyszenie zaprezentowało program. Składa się on z „siedmiu kluczy, które uwolnią energię miasta”. Ma on przede wszystkim wzmocnić potencjał ludnościowy i gospodarczy Bielska-Białej. Pomóc w tym ma m.in. bezzwrotne wsparcie w wysokości do 20 tys. zł dla młodych, którzy zdecydują się zamieszkać w mieście. Aby zaktywizować obywateli Niezależni.BB chcą zwiększyć kompetencje rad osiedlowych i współpracować z organizacjami pozarządowymi.

Okrzesik zapowiedział też walkę o czyste powietrze. Miasto będzie wspierało mieszkańców, którzy zdecydują się wymieniać kotły lub źródła ogrzewania. Chce również zmodernizować komunikację miejską. Jego celem będzie też wprowadzenie nowoczesnych technologii do zarządzania miastem. Urząd będzie otwarty dla obywateli.

Niezależni.BB zaprezentowali swoich kandydatów w wyborach. Są wśród nich członkowie rad osiedlowych, społecznicy, działacze organizacji pozarządowych, lokalni przedsiębiorcy i miłośnicy przyrody. W tym gronie znalazł się m.in. snowboardzista, olimpijczyk z Nagano Łukasz Starowicz.

Niezależni.BB to stowarzyszenie zrzeszające bielszczan, zaangażowanych w działalność społeczną na różnych szczeblach w mieście, m.in. w radzie miejskiej. Sprzeciwiają się upolitycznieniu samorządów. W poprzednich wyborach wywalczyli jeden mandat w 25-osobowej bielskiej radzie miejskiej. Zdobyła go jego szefowa Małgorzata Zarębska.

Janusz Okrzesik w latach 80. działał w podziemiu solidarnościowym. W wyborach 4 czerwca 1989 r. został wybrany na posła z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Był związany z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. Był senatorem.

Przez wiele lat zasiadał w radzie miejskiej. Był m.in. prezesem klubu piłkarskiego Podbeskidzie Bielsko-Biała. W tym czasie klub awansował do ekstraklasy. W poprzednich wyborach przegrał w drugiej turze walkę o prezydenturę w mieście.