Bielsko-Biała w „ekstraklasie miast”?

/ Marek Kocjan; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Zdaniem Janusza Okrzesika, który jest kandydatem stowarzyszenia Niezależni.BB na stanowisko prezydenta Bielska-Białej, miastu potrzebny jest zastrzyk energii, by szybciej się rozwijało i wróciło do – jak się wyraził – ekstraklasy polskich miast.

Niezależni.BB w poniedziałek wieczorem podczas konwencji wyborczej w jednym z bielskich klubów zainaugurowali oficjalnie kampanię samorządową.

Stowarzyszenie zaprezentowało program. Składa się on z „siedmiu kluczy, które uwolnią energię miasta”. Ma on przede wszystkim wzmocnić potencjał ludnościowy i gospodarczy Bielska-Białej. Pomóc w tym ma m.in. bezzwrotne wsparcie w wysokości do 20 tys. zł dla młodych, którzy zdecydują się zamieszkać w mieście. Aby zaktywizować obywateli Niezależni.BB chcą zwiększyć kompetencje rad osiedlowych i współpracować z organizacjami pozarządowymi.

Okrzesik zapowiedział też walkę o czyste powietrze. Miasto będzie wspierało mieszkańców, którzy zdecydują się wymieniać kotły lub źródła ogrzewania. Chce również zmodernizować komunikację miejską. Jego celem będzie też wprowadzenie nowoczesnych technologii do zarządzania miastem. Urząd będzie otwarty dla obywateli.

Niezależni.BB zaprezentowali swoich kandydatów w wyborach. Są wśród nich członkowie rad osiedlowych, społecznicy, działacze organizacji pozarządowych, lokalni przedsiębiorcy i miłośnicy przyrody. W tym gronie znalazł się m.in. snowboardzista, olimpijczyk z Nagano Łukasz Starowicz.

Niezależni.BB to stowarzyszenie zrzeszające bielszczan, zaangażowanych w działalność społeczną na różnych szczeblach w mieście, m.in. w radzie miejskiej. Sprzeciwiają się upolitycznieniu samorządów. W poprzednich wyborach wywalczyli jeden mandat w 25-osobowej bielskiej radzie miejskiej. Zdobyła go jego szefowa Małgorzata Zarębska.

Janusz Okrzesik w latach 80. działał w podziemiu solidarnościowym. W wyborach 4 czerwca 1989 r. został wybrany na posła z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Był związany z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. Był senatorem.

Przez wiele lat zasiadał w radzie miejskiej. Był m.in. prezesem klubu piłkarskiego Podbeskidzie Bielsko-Biała. W tym czasie klub awansował do ekstraklasy. W poprzednich wyborach przegrał w drugiej turze walkę o prezydenturę w mieście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki: "Japonia to nasz partner strategiczny. Podobnie jak Polska przez lata żyła w cieniu Rosji"

Spotkanie premierów Polski i Japonii / twitter.com /@PN_PMO

  

"Japonia jest jednym z głównych partnerów Polski w rejonie Azji i Pacyfiku, naszym partnerem strategicznym" - oświadczył w poniedziałek w Tokio premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z Polonią i przedstawicielami środowisk kultury, nauki i biznesu japońskiego.

Cieszę się, że Japonia jest jednym z głównych partnerów Polski w rejonie Azji i Pacyfiku, jest partnerem absolutnie strategicznym, bo podobnie jak Polska przez ostatnie lata, wieki, żyła w cieniu Rosji. Dziś na pewno dużym wyzwaniem dla Japonii jest rosnąca potęga Chin, ale też Rosja

 - mówił Morawiecki.

Widać wyraźnie, że jakkolwiek jesteśmy od siebie daleko, to dużo więcej nas łączy, niż cokolwiek by mogło nas dzielić w tym wymiarze strategicznym

 - dodał premier.

[polecam:https://niezalezna.pl/306852-premier-z-wizyta-w-tokio-zaprosil-do-polski-japonskich-producentow-i-inwestorow]

Morawiecki zachęcał również obecnych na uroczystości japońskich biznesmenów do inwestowania w Polsce m.in. w obszarze infrastruktury. Szef rządu akcentował także możliwość współpracy z Japonią w zakresie energetyki.

Podczas uroczystości w ambasadzie RP w Tokio ambasador Paweł Milewski wręczył w imieniu prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Tokimasie Sekiguchiemu - tłumaczowi literatury polskiej i popularyzatorowi kultury i języka polskiego w Japonii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts