Masowe ściąganie imigrantów do Polski? Politycy PiS ponownie dementują

/ Freedom House/domena publiczna

  

– Nie ma i nie będzie żadnego programu zmierzającego do ściągania imigrantów do Polski – poinformował szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, europoseł Tomasz Poręba. Eurodeputowany dodał, rządowi zależy na tym, aby ściągać do Polski Polaków, którzy wyjechali z kraju.

Podczas konferencji sztabu Prawa i Sprawiedliwości ws. dotacji unijnych Poręba oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zostali zapytani, czy w rządzie trwają prace nad nową polityką migracyjną i kiedy poznamy jej założenia pod kątem niedoborów na rynku pracy.

Nie ma żadnego masowego ściągania tutaj obcokrajowców z Azji czy z Afryki. Bardzo nam zależy jako rządowi na tym, żeby wielu utalentowanych Polaków, którzy wyjechali w ostatnich latach, a jest ich prawie 2,5 mln, ale również osób z tzw. starej emigracji, przekonać do powrotu do naszego kraju. Bo jak państwo wiecie, mamy pędzącą gospodarkę, mamy olbrzymi popyt w tej chwili na dobre ręce (do) pracy w naszym kraju, chcemy ich ściągać – podkreślił minister Kwieciński.

Minister podkreślił, że "mamy też bardzo wielu Polaków żyjących poza granicami, mam tu na myśli: Ukrainę, również Białoruś, ale również i Kazachstan, z korzeniami polskimi". 

Część są to Polacy, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu jeszcze przed II wojną światową i też ci Polacy chcieliby do nas wrócić, i też o nich myślimy, o tym, żeby ich tutaj do nas ściągnąć i o tym oczywiście jako rząd rozmawiamy – dodał.

Tomasz Poręba dodał, że "nie ma i nie będzie żadnego programu, żadnej polityki polskiego rządu zmierzającego do ściągania tutaj imigrantów na masową skalę".

Chcemy koncentrować się na Polakach, chcemy ściągać Polaków do Polski, zarówno tych, którzy wyjechali za rządów Platformy Obywatelskiej, jak i tych, którzy mieszkają na wschodzie Europy - to jest nasz główny cel – podkreślił.

Wszyscy, którzy będą myśleć i mówić inaczej, po prostu mijają się z prawdą – mówił Poręba.

W tym kontekście przypomniał odwołanego w minionym tygodniu wiceministra inwestycji i rozwoju Pawła Chorążego, który miał wypowiadać się na temat imigrantów mówiąc, że ściąganie pracowników z Azji czy Ukrainy jest tańsze od repatriacji.

Tomasz Poręba podkreślił, że dla rządu PiS najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Imigranci masowo przyjadą do Polski? - FAKE NEWS! Jest dementi polityków PiS

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


153 nowe zakażenia na Ukrainie

/ pixabay.com

  

- O 153 - do 1225 - wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zakażonych koronawirusem na Ukrainie - poinformowało tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zmarłych chorych na Covid-19 zwiększył się o pięć - do 32. 25 osób wyzdrowiało.

"Według danych Centrum Zdrowia Publicznego z godz. 22 (godz. 21 w Polsce) 4 kwietnia na Ukrainie jest 1225 potwierdzonych laboratoryjnie - przy wykorzystaniu metody PCR - przypadków Covid-19. Ogółem odnotowano 32 zgony z powodu Covid-19. Łącznie 25 osób już wyzdrowiało (...)"

- napisał resort na Facebooku.

Wcześniej ministerstwo ogłosiło, że szczyt zachorowań na Covid-19 na Ukrainie jest prognozowany na 14-15 kwietnia.

Z przedstawionych w sobotę rano danych ministerstwa wynika, że najwięcej przypadków zakażeń odnotowano w Kijowie. W sobotę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko poinformował, że w mieście jest 214 przypadków Covid-19, w tym 25 infekcji wykryto w ciągu ostatniej doby.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Kijowska Miejska Administracja Państwowa kupiła 400 kamer, umożliwiających mierzenie temperatury i rozpoznawanie twarzy - poinformowały ukraińskie media, m.in. portal Dzerkało Tyżnia i agencja Unian. Media powołują się na dane z centralnego systemu zakupów państwowych Prozorro. Urządzenia mają być zainstalowane do 25 kwietnia.

Dziś kijowska administracja przekazała też na swoim portalu, że od poniedziałku wszystkie osoby wjeżdżające do miasta będą miały mierzoną temperaturę. Ludzie z podwyższoną temperaturą albo z objawami infekcji nie będą wpuszczani do stolicy. Wyjątek stanowią osoby jadące na obserwację lub hospitalizację.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts