Obchody 17 września: ostre spięcie kandydatów!

Violetta Porowska / Facebook

  

Podczas uroczystości rocznicowych 17 września wicewojewoda Violetta Porowska zarzuciła władzom Opola zbyt małą aktywność w ściąganiu repatriantów. Prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski uznał słowa wicewojewody za "karygodne" i "wstrętne".

Do zdarzenia doszło podczas uroczystości 79. rocznicy napaści Rosji Sowieckiej na Polskę, które odbywały się z udziałem pocztów sztandarowych i oficjalnych delegacji na opolskim rynku.

Wicewojewoda opolska Violetta Porowska, która startuje z ramienia Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta miasta Opole, w swoim przemówieniu zwróciła uwagę, że po agresji sowieckiej z terenów ówczesnej Polski wywieziono na Wschód setki tysięcy Polaków. Wielu z nich i ich potomkowie nadal mieszkają w Rosji oraz państwach powstałych po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

"Obowiązkiem naszego państwa jest pomoc tym ludziom. Cieszymy się, że repatrianci mogą przybyć także na teren województwa opolskiego. (...) Ogromnym zaniechaniem jest, że tak duże miasto jak Opole, w ciągu kilku lat dodatkowo powiększone, przy tak dużym budżecie stać było na zaproszenie ledwo kilku repatriantów"

- powiedziała Porowska. Wicewojewoda przypomniała także, że samorządy, które zaproszą do siebie Polaków zza wschodniej granicy, mogą liczyć na pomoc państwa w pokryciu części kosztów ich zasiedlenia.

Przemawiający po wicewojewodzie starający się o reelekcję prezydent Arkadiusz Wiśniewski powiedział, że obowiązek sprowadzenia rodaków do ojczyzny spoczywa na państwie polskim. Natomiast pomoc, jaką mogą otrzymać w formie pieniędzy na remont mieszkania, określił mianem jałmużny.

"Proszę im zaoferować nowe mieszkania, szkoły, miejsca pracy. Zupełnie mnie nie dziwi, że Brzeg, Nysa, Namysłów, Krapkowice nie sprowadzają do siebie repatriantów, bo to jest obowiązek państwa polskiego. Od wielu lat już zaniedbany. (...) Spotykamy się dziś po to, by oddać hołd i szacunek ofiarom. Ludziom, którzy kochali Polską i oddali za nią życie. Mieszanie do tego polityki jest zwyczajnie obrzydliwe. Jest karygodne, wstrętne"

- powiedział Wiśniewski.

Obchody rocznicowe zakończyły się Apelem Pamięci i złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznej agresji rozpoczętej 17 września 1939 r. Jak przypomniał prezes opolskiego oddziału Związku Sybiraków Walenty Oliwa, na nieludzką ziemię w ramach deportacji wywieziono 1,3 mln polskich obywateli. Wielu z nich nie przeżyło katorżniczej pracy i ekstremalnych warunków życia w komunistycznej Rosji. 17 września jest także Dniem Sybiraka. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl