Środowiskowe Domy Samopomocy: dobre wieści z Wieliczki

W Polsce rośnie liczba środowiskowych domów samopomocy (ŚDS), przewidujemy, że do końca tego roku będzie ich 819 – poinformowała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.

stevepb

W Wieliczce rozpoczęło się pierwsze w tej kadencji wyjazdowe posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (PSR). Posiedzenie jest związane z ogólnopolską konsultacją, którą przeprowadza ministerstwo i rząd na temat budowy systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Tematem komisji w Wieliczce były środowiskowe domy samopomocy (ŚDS) i warsztaty terapii zajęciowej (WTZ).

We wtorek członkowie komisji, wraz z szefową MRPiPS Elżbietą Rafalską, odwiedzą małopolskie placówki wspierające osoby niepełnosprawne.

Podczas posiedzenia w Hotelu Grand Sal w Wieliczce wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska podkreślała, że ŚDS i warsztaty terapii zajęciowej (WTZ) pełnią istotną rolę we wsparciu osób niepełnosprawnych i ich rodzin. "Dzięki tym placówkom te osoby nie czują się izolowane, mają możliwość rozwoju" – mówiła wiceminister.

Jak zaznaczyła, liczba ŚDS rośnie z roku na rok, obecnie jest ich około 800, a pod koniec roku ma ich być 819, co oznacza 200 dodatkowych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Od 2015 r. liczba ŚDS zwiększyła się o około 40 i dała miejsca dla około 2 tys. nowych uczestników.

Bojanowska podkreśliła, że celem resortu rodziny, pracy i polityki społecznej jest likwidacja białych plam na mapie Polski. W 2015 r. ŚDS nie było w 45 powiatach, pod koniec 2018 r. ma ich nie być w 32 powiatach.

"Tak intensywny rozwój sieci środowiskowych domów samopomocy jest możliwy, ponieważ przeznaczamy coraz większe środki na ten cel"

– powiedziała. W 2015 r. na budowę sieci przeznaczono ponad 378 mln zł, w 2018 – ponad 566 mln zł.

Wiceminister zwróciła uwagę, że do 2015 r. dotacja na jednego uczestnika ŚDS była zróżnicowana w kraju i w poszczególnych województwach wahała się od 900 do 1,3 tys. zł. W Małopolsce dotacja na jednego uczestnika była niska i wynosiła 950 zł.

W 2018 r. dotacja wynosi 1458 zł i jest jednolita w całej Polsce. Od 1 października tego roku będzie wynosiła 1612 zł, a od przyszłego roku 1752 zł. W przypadku niepełnosprawności sprzężonej i zaburzeń ze spectrum autyzmu dotacja na uczestnika wynosi obecnie 1838 zł, a w 2019 r. wyniesie 2278 zł.

Dyrektor małopolskiego PFRON Marta Mordarska podczas posiedzenia komisji poinformowała, że w Małopolsce jest blisko 400 tys. osób z niepełnosprawnościami. Pod koniec 2016 r. w województwie małopolskim funkcjonowało 76 ŚDS – w każdym małopolskim powiecie działał co najmniej jeden ŚDS. W małopolskich ŚDS przebywało prawie 2,9 tys. osób.

Dyrektor małopolskiego PFRON zwracała uwagę na warsztaty terapii zajęciowej. Jak zaznaczyła, województwo małopolskie wolne jest od białych plam jeśli chodzi o WTZ. W 67 WTZ (w Polsce jest ich około 700) w województwie uczestnicy ponad 2,6 tys. osób. "Istotą warsztatów terapii zajęciowej jest przygotowanie uczestników do wyjścia na rynek pracy" – mówiła dyrektor małopolskiego PFRON i dodała, że rok temu prawie 200 osób w Małopolsce ukończyło WTZ, 50 z nich podjęło zatrudnienie. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#środowisko domy samoopocy #Wieliczka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo