E-faktury już niebawem. Cyfryzacja polskiej gospodarki przyspiesza

/ Pixabay/ FirmBee

  

Celem projektu ustawy o elektronicznym fakturowaniu jest rozwijanie tzw. gospodarki cyfrowej i ograniczenie zużycia papieru, w efekcie oszczędność czasu i pieniędzy dla firm i instytucji publicznych - powiedział PAP Dominik Wójcicki z resortu przedsiębiorczości i technologii.

Jak zaznaczył Wójcicki, zmiany wynikają z przepisów UE i wpisują się w realizację programu od papierowej do cyfrowej Polski, który przyspiesza cyfryzację naszej gospodarki.

Projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, który niebawem trafi pod obrady Rady Ministrów, ma ujednolicić obieg elektronicznych faktur i zachęcić do zautomatyzowania całego procesu fakturowania. Zautomatyzowany proces obiegu faktur, jak wskazał, doprowadzi do obniżenia kosztów i skrócenia czasu ich przetwarzania. Ma też zmniejszyć zatory płatnicze i liczbę fałszywych faktur w obiegu.

"Jedną z przyczyn zatorów płatniczych jest to, że faktura ginie, jest źle opisana czy błędnie wystawiona. Tu mówimy o automatyzacji, szybszych płatnościach, mniejszej ilości błędów i pewności dostarczenia"

- podkreślił dyrektor Wójcicki z departamentu gospodarki elektronicznej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Ustrukturyzowana faktura, to zgodnie z wyjaśnieniami MPiT taka, którą odbiorca będzie mógł bezpośrednio wczytać do swoich systemów finansowo-księgowych. "Obecnie w wystawianiu faktur dominuje papier albo obraz faktury najczęściej jako PDF. To relikt, dlatego celem naszej ustawy jest rozwijanie tzw. gospodarki paperless - z pominięciem papieru, jeśli nie jest on niezbędny" - zaznaczył Wójcicki.

Mówiąc o oszczędnościach, jakie przyniesie wdrożenie nowych przepisów Wójcicki wskazał m.in. na średni koszt obsługi pojedynczej faktury przez odbierającego i wystawcę. "Według badań przeprowadzonych przez Instytut Logistyki i Magazynowania koszt obsługi jednej faktury może być niższy nawet o 36 zł. Badania pokazują, że im więcej faktury tym bardziej opłaca się zautomatyzować proces" - zaznaczył Wójcicki.

Dodał, że kluczowa jest oszczędność czasu po stronie wystawiającego. "W związku z tym, że obieg będzie całkowicie zautomatyzowany nie będzie potrzeby wysyłania faktur w formie papierowej pocztą" - wyjaśnił.

"Ale nie chodzi nam jedynie o proste wprowadzenie zapisów dyrektywy UE. Sensem naszej ustawy jest to, by cyfryzować polską gospodarkę"

- podkreślił Wójcicki. Resort liczy, iż kolejnym krokiem będzie dobrowolne przyjęcie e-standardu fakturowania przez B2B, czyli że poszczególne firmy będą się rozliczać między sobą w ten sam sposób.

"Dążymy do tego, by każdy kto poprosi o fakturę dostawał ją jako fakturę ustrukturyzowaną, którą będzie mógł bezpośrednio zaimportować do systemów finansowo-księgowych i opłacić korzystając np. z bankowości internetowej. Chodzi o to, by wszystko odbywało się z pominięciem papieru, bez odręcznego opisywania"

- zaznaczył.

Przedstawiciel MPiT zapewnił, że przedsiębiorcy i jednostki publiczne nie zostaną pozostawione same sobie i będą mogły liczyć na wsparcie resortu.

"Przygotujemy specjalną platformę do obiegu faktur ustrukturyzowanych, z której będzie można bezpłatnie korzystać przez stronę internetową. Duże podmioty będą mogły zintegrować się z tą platformą czyli automatycznie pobierać faktury z systemu"

- wyjaśnił.

Resort liczy na to, że będzie to funkcjonalność, którą producenci oprogramowania wdrożą bez przerzucania kosztów bezpośrednio na użytkowników. "To jest w ich interesie, zyskają nowych klientów którzy odejdą od papieru i przerzucą się na ustrukturyzowaną fakturę elektroniczną" - ocenił.

Jak zaznaczył Wójcicki, wsparcie w ramach projektu uwzględnia m.in. szkolenia dla jednostek publicznych, które są odbiorcami faktur, webinaria, 160 spotkań z producentami IT na temat sposobów wdrożenia systemu.

"Już dzisiaj działa strona e-faktura. Odbywa się cykl szkoleń dla przedsiębiorców. Planowane są też warsztaty dla producentów systemów - chodzi o to, by otrzymali wskazówki w jaki sposób powinni dostosować własne systemy do platformy i obiegu faktur ustrukturyzowanych, a następnie wdrożyli te rozwiązania w jednostkach administracyjnych i u przedsiębiorców"

- powiedział.

"Mamy wybranych dwóch partnerów – Softig i Infinite, którzy równolegle pracują nad platformą. Na każdym etapie jej projektowania będzie weryfikacja z użytkownikami, by zapewnić najlepsze rozwiązania"

- zapowiedział.

Pierwsze badania ruszyły 12 września. "Użytkownicy będą wybierać rozwiązania dotyczące logowania się do platformy, inne funkcjonalności i tak krok po kroku" - zaznaczył Wójcicki. Dodał, że projekt jest współfinansowany ze środków UE.

"Jeżeli standard zostanie przyjęty przez cały rynek - tzn. nie tylko przez jednostki administracji czy firmy uczestniczące w zamówieniach publicznych - przyspieszy to o kilka lat elektronizację całej gospodarki"

- ocenił. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bogacili się na cudzym nierządzie. Prokuratura Krajowa: Zatrzymano dwie osoby w śledztwie CBŚP

/ / twitter.com/theliptv

  

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze CBŚP zatrzymali dwie osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z cudzego nierządu - podała dziś rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Jak wskazała rzeczniczka Prokuratury Krajowej, to kolejne zatrzymania w tej sprawie. "Dotychczas w październiku 2019 roku funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali 10 agencji towarzyskich, które działały na terenie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego i zatrzymali 4 osoby" - podkreśliła prokurator.

Wskazała, że kolejna dwójka: 29-letnia kobieta oraz 26-letni mężczyzna zostali zatrzymani w powiecie ełckim. "W miejscach zamieszkania funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania i zabezpieczyli sprzęt elektroniczny oraz dokumenty, które zostaną poddane analizie przez prokuratora" - dodała.

Według informacji śledczych, zatrzymana 29-letnia kobieta mogła zajmować się dostarczaniem środków antykoncepcyjnych wśród kobiet pracujących w agencjach, a 26-letni mężczyzna miał wyszukiwać lokale, które były wykorzystywane do prowadzenia agencji towarzyskich.

"Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej" - powiedziała Bialik, która dodała, że za zarzucane im czyny może grozić do 5 lat więzienia.

Wobec dwójki zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Prokurator przypomniała, że grupa, do której mieli należeć zatrzymana 29-latka i 26-latek, działała w okresie od 2016 roku do października 2019 roku w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Członkowie grupy czerpali korzyści majątkowe z prostytucji kobiet uprawiających nierząd w specjalnie w tym celu wynajmowanych przez członków grupy lokalach mieszkalnych i na określonych warunkach. Za każdy dzień pobytu w wynajętym mieszkaniu kobiety płaciły od 100 do 200 złotych. Grupa osiągnęła z nierządu korzyści w wysokości nie mniejszej niż 350 tysięcy złotych

- dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts