Rosną pensje, nie maleje efektywność. Rząd Morawieckiego nie odpuszcza płacy minimalnej

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Płaca minimalna w Polsce stale rośnie. Rośnie też liczba osób zatrudnionych w gospodarce narodowej. Dane Głównego Urzędu Statystycznego za ubiegły rok jasno pokazują, że decyzja rządu Mateusza Morawieckiego o silnym wzroście płacy minimalnej (aż o 7 proc.!), konsensus ze związkami zawodowymi oraz pracodawcami,  by nadal mogli być konkurencyjni, przynosi obfite plony. Coraz więcej Polaków wychodzi z ubóstwa.

Jak podają dane GUS za ubiegły rok, liczba osób pracujących w gospodarce narodowej ukształtowała się na poziomie 15,7 mln osób. Oznacza to wzrost o 2,8 proc. w stosunku do roku 2016, zaś najwyższy wzrost zanotowano w sekcjach „Administrowanie i działalność wspierająca” o 7,8 proc. i „Transport i gospodarka magazynowa” o 6,2 proc. 

Od 2011 r. zmniejsza się liczba osób pracujących w sekcjach „Górnictwo i wydobywanie” oraz „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę ”. Przeciętna liczba osób zatrudnionych w 2017 r. wyniosła 10,3 tys. osób co oznacza wzrost o 2,0 proc. w stosunku do ubiegłego roku

- podaje raport.

Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniosło 4271,51 zł, co oznacza wzrost w stosunku do 2016 r. o 5,4 proc. Największy wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto zanotowano w sekcjach „Przetwórstwo przemysłowe” i „Handel; naprawa pojazdów samochodowych ” po 7,1 proc. a najmniejszy w sekcjach „Pozostała działalność usługowa” o 1,7 proc. i „Edukacja” o 2, proc. W 2017 r. płaca minimalna brutto została ustalona na 2000 zł. W porównaniu do 2016 r. wzrosła o 8,1 proc. (czyli: 150 zł). 

Minimalne wynagrodzenie stanowiło 47,4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto osiągniętego w gospodarce narodowej w 2017 r. Liczba osób w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 9 osób i w jednostkach budżetowych niezależnie od liczby pracujących, pobierających w grudniu 2017 r. wynagrodzenie nieprzekraczające minimalnego wynagrodzenia, wynosiła 492,5 tys. osób i była wyższa niż przed rokiem o 18,3 tys. osób tj. o 3,9 proc.

- wynika z danych GUS za ubiegły rok. 

Jeżeli te dane porównamy do raportu GUS z 2016 roku, okazuje się, że wówczas 1,465 mln osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymywało wynagrodzenie brutto nie przekraczające obowiązującego  minimalnego wynagrodzenia(1850 zł), co stanowi ok. 13 proc. ogółu zatrudnionych na umowę o pracę, podobnie jak w poprzednich latach.

Tak plasuje się procentowa wartość płacy minimalnej w stosunku do średniego wynagrodzenia:

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku oznacza wzrost o 7,1 proc. w stosunku do roku 2018 i stanowi 47,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2019 r.:


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biedroń: wygraliśmy proces przeciwko Neumannowi. A polityk PO: To nie my jesteśmy twoim przeciwnikiem, a PiS

Robert Biedroń, Sławomir Neumann / Filip Blażejowski/Fotomag/Gazeta Polska

  

Robert Biedroń poinformował dzisiaj, że "Wiosna wygrała proces w trybie wyborczym przeciwko szefowi klubu PO-KO Sławomirowi Neumannowi". Do sprawy odniósł się Neumann. "Robert znowu? Nic się nie nauczyłeś? Sąd przyznał,że skłamałeś o tym,że zawiadomiłeś prokuraturę" - napisał polityk.

"Dziś wygraliśmy pozew wyborczy przeciwko @SlawekNeumann z @Platforma_org, który rozpowszechniał nieprawdziwe informacje na mój temat. Mam nadzieję, że będzie to początek końca brudnej polityki"

- napisał Biedroń ta Twitterze.

[polecam:https://niezalezna.pl/271506-partyjna-wojenka-o-pedofilie-wsrod-europejczykow-wiosna-sklada-pozew-przeciw-poslom-po-ko]

Wniosek w trybie wyborczym przeciwko Neumannowi złożyła w czwartek w stołecznym Sądzie Okręgowym dla Warszawy Pragi pełnomocniczka komitetu wyborczego Wiosny Gabriela Morawska-Stanecka. Wiosna domagała się przeprosin i zaprzestania podawania fałszywych informacji na temat reakcji na przypadek pedofilii w Słupsku ze strony Roberta Biedronia oraz 100 tys. zł odszkodowania od Neumanna.

[polecam:https://niezalezna.pl/271292-jak-biedron-wyjasnial-afere-pedofilska-w-slupsku-jego-wersja-rozni-sie-z-trescia-maila-z-prokuratury]

Sąd okręgowy rozpoznaje taki wniosek w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym. W piątek wnioskodawcy zgłosili jednak poprawki formalne do wniosku. Sąd ze względu na zawiłość sprawy zdecydował, że orzeczenie wyda w poniedziałek.

Do sprawy odniósł się Sławomir Neumann.

"Robert znowu? nic się nie nauczyłeś?Sąd przyznał,że skłamałeś o tym,że zawiadomiłeś prokuraturę. Nie musimy Cię przepraszać ani wpłacać pieniędzy na wskazaną fundację. Kiedy zrozumiesz, że to nie my jesteśmy Twoim przeciwnikiem a PiS?" - napisał na Twitterze Neumann.

Neumann pytany o wyrok sądu podkreślił, że "sąd potwierdził w swojej sentencji, że Robert Biedroń skłamał, mówiąc o tym, że doniósł w tej sprawie do prokuratury". Chodzi o stwierdzony w Słupsku przypadek pedofilii.

"Nie doniósł. Sąd nie uznał też, że należy przepraszać za moją wypowiedź. Nie uznał, że mam wpłacić pieniądze na fundację wskazaną na Roberta Biedronia"

- oświadczył Neumann.

Jedynym elementem wyroku, w którym sąd uznał racje Biedronia jest to, jak przyznaje szef klubu PO-KO, "żeby dalej o tym nie mówić". "Wnioski zostały jednak odrzucone przez sąd w stosunku cztery do jednego" - podkreślił Neumann.

"Cały czas twierdzę, że nie szukam przeciwnika w Robercie Biedroniu i lepiej, żeby nie szukał przeciwnika w nas. My przekonujemy Polaków, żeby głosowali na nas, nie na PiS" - dodał szef klubu PO-KO. "Zdziwiony byłem tym pozwem, sąd pewnie też, myślę, że Robert zrozumie, że to nie my jesteśmy jego wrogiem" - powiedział.

W podobnym tonie na Twitterze odezwali się także inni politycy Platformy Obywatelskiej.

- Szkoda, że politycy tej partii [Wiosna - red.] idą w zaparte. Od samego początku powtarzam: nie szukajcie wrogów tam, gdzie ich nie ma

- napisał Borys Budka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl