Rosną pensje, nie maleje efektywność. Rząd Morawieckiego nie odpuszcza płacy minimalnej

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Płaca minimalna w Polsce stale rośnie. Rośnie też liczba osób zatrudnionych w gospodarce narodowej. Dane Głównego Urzędu Statystycznego za ubiegły rok jasno pokazują, że decyzja rządu Mateusza Morawieckiego o silnym wzroście płacy minimalnej (aż o 7 proc.!), konsensus ze związkami zawodowymi oraz pracodawcami,  by nadal mogli być konkurencyjni, przynosi obfite plony. Coraz więcej Polaków wychodzi z ubóstwa.

Jak podają dane GUS za ubiegły rok, liczba osób pracujących w gospodarce narodowej ukształtowała się na poziomie 15,7 mln osób. Oznacza to wzrost o 2,8 proc. w stosunku do roku 2016, zaś najwyższy wzrost zanotowano w sekcjach „Administrowanie i działalność wspierająca” o 7,8 proc. i „Transport i gospodarka magazynowa” o 6,2 proc. 

Od 2011 r. zmniejsza się liczba osób pracujących w sekcjach „Górnictwo i wydobywanie” oraz „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę ”. Przeciętna liczba osób zatrudnionych w 2017 r. wyniosła 10,3 tys. osób co oznacza wzrost o 2,0 proc. w stosunku do ubiegłego roku

- podaje raport.

Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniosło 4271,51 zł, co oznacza wzrost w stosunku do 2016 r. o 5,4 proc. Największy wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto zanotowano w sekcjach „Przetwórstwo przemysłowe” i „Handel; naprawa pojazdów samochodowych ” po 7,1 proc. a najmniejszy w sekcjach „Pozostała działalność usługowa” o 1,7 proc. i „Edukacja” o 2, proc. W 2017 r. płaca minimalna brutto została ustalona na 2000 zł. W porównaniu do 2016 r. wzrosła o 8,1 proc. (czyli: 150 zł). 

Minimalne wynagrodzenie stanowiło 47,4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto osiągniętego w gospodarce narodowej w 2017 r. Liczba osób w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 9 osób i w jednostkach budżetowych niezależnie od liczby pracujących, pobierających w grudniu 2017 r. wynagrodzenie nieprzekraczające minimalnego wynagrodzenia, wynosiła 492,5 tys. osób i była wyższa niż przed rokiem o 18,3 tys. osób tj. o 3,9 proc.

- wynika z danych GUS za ubiegły rok. 

Jeżeli te dane porównamy do raportu GUS z 2016 roku, okazuje się, że wówczas 1,465 mln osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymywało wynagrodzenie brutto nie przekraczające obowiązującego  minimalnego wynagrodzenia(1850 zł), co stanowi ok. 13 proc. ogółu zatrudnionych na umowę o pracę, podobnie jak w poprzednich latach.

Tak plasuje się procentowa wartość płacy minimalnej w stosunku do średniego wynagrodzenia:

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku oznacza wzrost o 7,1 proc. w stosunku do roku 2018 i stanowi 47,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2019 r.:


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odezwał się Komorowski... Stawia na Tuska? Chyba nie widział wyników tych sondaży!

Bronisław Komorowski i Donald Tusk / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Bronisław Komorowski gościł dziś w jednym z programów w Polsacie News. Były prezydent to wieloletni partyjny kolega Donalda Tuska, więc nic dziwnego, że liczy na jego pozytywną decyzję w sprawie kandydowania w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Zdradził, co może go skłonić do stanięcia w wyborcze szranki.

Tusk nie ogłosił jeszcze swojego kandydowania na prezydenta, ale nie da się ukryć, że na to jest spora presja ze strony opozycji i jej sympatyków. Co może go przekonać?

"Jeśli suma głosów oddanych na uzgodnionych kandydatów opozycji demokratycznej będzie wystarczająco duża, mówię o ilości głosów, niekoniecznie mandatów, to sądzę, że to będzie element ułatwiający pozytywną decyzję Donald Tuska o kandydowaniu w wyborach prezydenckich"

- powiedział były prezydent.

Tymczasem, najnowszy sondaż CBOS wskazuje, że dużym zaufaniem Polaków cieszy się urzędujący prezydent RP Andrzej Duda. Z najnowszego badania wynika, że zadowolenie z prezydentury Dudy wyraża aż 58 procent respondentów.

[polecam:https://niezalezna.pl/280121-tusk-chce-startowac-na-prezydenta-niech-spojrzy-na-ten-sondaz-polacy-uwielbiaja-andrzeja-dude]

W innym z sondaży zbadano poziom zaufania Polaków do przedstawionych polityków. I tak, Andrzej Duda znalazł się na drugim miejscu z zaufaniem na poziomie 44,9 procent - tuż za premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei Donald Tusk zajął dopiero czwarte miejsce, z wynikiem zaufania 35 procent. Jednocześnie, negatywnie na jego temat wypowiedziało się aż 53,2 procent badanych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280416-jest-nowy-sondaz-liderem-morawiecki-w-rankingu-zaufania-tusk-nie-zalapal-sie-nawet-na-podium]

To nie pierwszy z byłych prezydentów, który wzmaga swoją aktywność, kiedy na horyzoncie pojawia się kampania wyborcza. Lech Wałęsa na łamach "Gazety Wyborczej" ogłosił... "pospolite ruszenie" i apelował do Polaków, by zaangażowali się w kampanię niektórych ugrupowań politycznych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280544-zarty-sie-skonczyly-walesa-oglasza-pospolite-ruszenie-i-mowi-co-kazdy-powinien-zrobic]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl