Jak skutecznie wspierać innowatorów

/ TeroVesalainen

  

Tematem, który wzbudził duże zainteresowanie uczestników XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy, była innowacyjność. W trakcie kilku paneli zastanawiano się, jak wspierać jej rozwój i jak ją finansować.

Dobrym sygnałem dla wszystkich młodych przedsiębiorców jest ogłoszona w trakcie forum informacja o utworzeniu wspólnego funduszu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Polskiego Funduszu Rozwoju i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który w ciągu 5 lat zainwestuje łącznie 100 mln zł w najbardziej innowacyjne startupy. Interesować go będą projekty m.in. z obszaru przemysłu 4.0, digitalizacji, magazynowania energii, elektromobilności, cyfryzacji kontaktu z klientem czy big data. 

Utworzenie funduszu SpeedUp Energy Innovation powered by PGE Ventures (SEI) to kolejny krok w rozwoju silnego zaplecza innowacji w Grupie PGE. Nowe modele biznesowe, które wdrażane są w Grupie, umożliwiają poszerzanie działalności PGE również na rynkach kapitałowych. – Jesteśmy dumni, że wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju tworzymy dziś fundusz inwestycyjny o tak dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki, a w szczególności dla zwiększenia poziomu innowacji w polskim sektorze energetycznym. Środki, którymi będzie dysponował fundusz SEI, zostaną przeznaczone na rozwój najbardziej innowacyjnych startupów technologicznych, których wzrost wartości może przynieść wymierne korzyści dla całego polskiego przemysłu – powiedział Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak zaznaczył Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, wśród strategicznych celów PFR znajduje się znaczne zwiększenie dostępności finansowania młodych i innowacyjnych firm. Ma się to przełożyć na budowę nowoczesnej gospodarki 4.0, która ma uczynić z Polski hub innowacji o znaczeniu europejskim. – Cel ten jest realizowany m.in. przez PFR Ventures, które wspólnie z niezależnymi inwestorami poprzez niezależne fundusze planuje zainwestować w startupy ok. 4,5 mld zł. Jednym z takich niezależnych podmiotów jest właśnie SEI – stwierdził Paweł Borys. – Nowy fundusz jest dużym krokiem w rozwoju polskiego systemu wspierania projektów B+R – podkreślił prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Relacja powstała przy współpracy z organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Dziś ostatni dzień akcji #LotDoDomu

/ gov.pl

  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało na Twitterze, że niedziela 5 kwietnia to ostatni dzień akcji "Lot do Domu". Tego dnia ma przylecieć do kraju siedem samolotów z europejskich lotnisk - m.in. Saint Helier na wyspie Jersey, Pragi czy Sztokholmu.

W niedzielę planowane są loty z Bergen (Norwegia), Dublina (Irlandia), (Wielka Brytania), Londynu i Saint Helier na wyspie Jersey (Wielka Brytania), Pragi (Czechy), Sztokholmu (Szwecja) i Zurychu (Szwajcaria).

Operacja "Lot do Domu" trwała od 15 marca, aby w związku z światową pandemią koronawirusa umożliwić powrót do domu polskim obywatelom i uprawnionym do tego cudzoziemcom. W jej ramach organizowane były rejsy czarterowe z różnych regionów świata.

Jak informował minister szef KPRM Michał Dworczyk akcja zakończy się w niedzielę, jednak pojedyncze loty na mniejszą skalę będą się nadal odbywały.

Za powrót do Polski podróżujący płacili zryczałtowaną stawkę – od 400 do 800 zł w granicach Europy i 1600-2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaca LOT-owi polski rząd.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts