Na Węgrzech pamiętają o polskich uchodźcach

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Piknik połączony z podchodami w rocznicę przyjęcia polskich uchodźców przez Węgry we wrześniu 1939 r. zorganizowała dziś w budapeszteńskim lesie polonijna organizacja Polonia Nova.

- Co roku spotykamy się w lesie, jest rodzinny piknik, a do tego przeróżne konkurencje i zawody, zawsze związane z ważnymi faktami polskiego uchodźstwa

 – powiedziała szefowa Polonii Novej Maria Felfoeldi. Jak podkreśliła, piknik odbywa się zawsze w okolicach 17 września, kiedy to w 1939 r. zaczęli napływać na Węgry polscy uchodźcy.

Dla uczestników pikniku przygotowano zadania, np. znalezienia czegoś w lesie, strzelenia do balonu, w środku którego znajduje się informacja dotycząca polskich uchodźców, zrobienia plakatu o przyjaźni polsko-węgierskiej do świetlicy żołnierskiej czy zatańczenia czardasza.

Uczestnicy odpowiadają też na pytania, np. dotyczące tego, gdzie były na Węgrzech obozy dla uchodźców albo ile czasu istniała polsko-węgierska granica w XX wieku.

- To jest kształcenie przez zabawę. Ludzie dużo się dowiadują w ten sposób i potem pamiętają

– zaznaczyła Felfoeldi.

Jak podkreśliła, dla dorosłych pytanie, jak długo trwała polsko-węgierska granica, jest trudne. Wydaje im się, że długo, a tymczasem istniała tylko parę miesięcy – od marca do września 1939 r. Nie jest też powszechną wiedza o obozach dla polskich uchodźców na Węgrzech. Często ludzie wiedzą, że były, ale nie, że aż kilkadziesiąt.

- Bardzo nam zależy na podkreśleniu solidarności dwóch narodów i na edukacyjnym walorze; oczywiście przy rozrywce

 – powiedziała Felfoeldi.

Na Węgry przybyło po agresji sowieckiej na Polskę ponad 100 tys. polskich uchodźców cywilnych i wojskowych, przed którymi ówczesny premier Pal Teleki otworzył granice. Obozy dla nich znajdowały się m.in. w Balatonboglar nad Balatonem, w Inarcs na południe od Budapesztu czy w Leanyfalu na północ od węgierskiej stolicy. W Balatonboglar otwarto nawet dzięki życzliwości władz węgierskich polskie liceum i gimnazjum, w którym do wkroczenia w 1944 r. Niemców edukację zdobyło około 600 polskich uczniów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Senegal, Argentyna, Meksyk, Norwegia... Polska niepodległość świętowana na całym świecie!

Polskie barwy w Hiszpanii / twitter.com/@PLInst_Madrid

  

Polacy świętowali dziś 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce odbywały się marsze, koncerty i różne patriotyczne wydarzenia. Okazuje się, że świąteczny nastrój wymknął się poza granice naszego kraju i rozlał na cały świat.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w obecności najwyższych władz państwowych odbyła się uroczysta odprawa wart z okazji Święta Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, kombatanci, mieszkańcy Warszawy i ci, którzy przyjechali na obchody z całego kraju.

[polecam:https://niezalezna.pl/296766-wazne-slowa-prezydenta-w-swieto-niepodleglosci-cale-pokolenia-nie-mialy-takiego-szczescia-jak-my]

Polskie barwy nie powiewały jednak tylko w granicach naszego kraju. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań ukazujących świętowanie polskiej niepodległości na całym świecie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl