O niedostrzeganiu rzeczy oczywistych. Terapia przypowieści

/ jackmac34

  

Jest znamienne, że przypowieści bardziej przemawiają do ludzi, niż uczone traktaty czy wykłady. Proste metafory, anegdoty, symbole, porównania stanowią integralny element nie tylko duchowości ale i kultury. Mimo różnic kulturowych i doktrynalnych przypowieści mają charakter uniwersalny.

Rzeczy oczywiste z wielu powodów bywają dla nas zakryte, niedostępne. Nie raz wystarczy rozmowa z kimś, kto myśli inaczej, ma inny punkt widzenia i oczy nam się otwierają, zyskujemy nowe spojrzenie na rzeczywistość.

Przemytnik
    Pewien człowiek wielokrotnie podróżował z Persji do Grecji, jadąc na grzbiecie osła. Za każdym razem wiózł ze sobą dwa wielkie kosze pełne siana, a wracał sam bez żadnego bagażu. Za każdym też razem celnicy przeszukiwali dokładnie kosze, podejrzewając Nasrudina o kontrabandę, ale nie mogli niczego znaleźć.
    „Co wieziesz” – pytali.
    „Jestem przemytnikiem” – brzmiała odpowiedź.
    Kilka lat później ów człowiek, któremu wiodło się coraz lepiej, zamieszkał w Egipcie. Tam spotkał go jeden z celników.
    „Teraz, kiedy żyjąc w takim dostatku nie podlegasz już prawodawstwu Persji ani Grecji, możesz mi powiedzieć, cóż takiego przemycałeś, że nigdy nie mogliśmy u ciebie niczego znaleźć”.
    „Osły” – padła odpowiedź.

Drogocenna perła, Zbiór przypowieści Środkowego Wschodu stosowanych w psychoterapii, wybór, opracowanie i przekład B. K. Peczko, Kraków 1993, s.44.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźna sytuacja w Krakowie. Padły strzały

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/5191107

  

25-letni mężczyzna został postrzelony przez policjantów w Krakowie, gdy próbował jednemu z nich wyrwać broń. Ranny, w stanie przytomnym, został zabrany do szpitala – podał rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

Do zdarzenia doszło na os. Dywizjonu 303 w Nowej Hucie podczas rutynowej kontroli drogowej dokonywanej przez policjantów z krakowskiej drogówki. Zatrzymali oni – relacjonuje rzecznik - kierującego samochodem BMW.

Jeden z funkcjonariuszy chciał przeprowadzić badanie kierowcy na obecność narkotyków w organizmie. Wówczas mężczyzna zaczął się zachowywać agresywnie - uderzył policjanta w twarz i zaczął uciekać.

Po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów, kierujący został zatrzymany przez policjanta, doszło między nimi do szarpaniny, w trakcie której zbiegły kierowca chwycił za kaburę policjanta i usiłował wyciągnąć mu broń. Kierowca został postrzelony. Ranny, w stanie przytomnym, został zabrany do szpitala.

Według policji postrzelony to mężczyzna w wieku 25 lat, mieszkaniec powiatu olkuskiego w Małopolsce.

- Na miejscu trwają teraz czynności procesowe pod kierunkiem prokuratora, przesłuchania świadków, itp. w celu ustalenia dokładnego przebiegu zdarzenia

 - zaznaczył rzecznik policji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl