Centrum Zdrowia Psychicznego działa w Koszalinie

/ HASTYWORDS

  

Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie jest jedyną taką placówką w woj. zachodniopomorskim. Jako jedno z 29 w kraju rozpoczyna realizację trzyletniego pilotażowego programu psychiatrycznej opieki środowiskowej dla dorosłych mieszkańców miasta.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie jest pierwszym w woj. zachodniopomorskim, które realizuje świadczenia na podstawie umowy z NFZ.

Jest jednym z 29 w kraju, które rozpoczyna realizację trzyletniego pilotażowego programu psychiatrycznej opieki środowiskowej – poinformowała w piątek dyrektor CZP Izabela Ciuńczyk.

Zaznaczyła, że program skierowany jest do dorosłych mieszkańców Koszalina. 23,8 proc. dorosłej populacji miasta to osoby, które doświadczyły lub doświadczają kryzysu psychicznego. W Koszalinie, gdzie 90 tys. mieszkańców ukończyło 18 lat, to liczba rzędu 20 tys.

"W szpitalu psychiatrycznym co roku przyjmowaliśmy około 2 tys. osób. W poradni mamy około 10-15 tys. osób. CZP ma udzielać opieki skoordynowanej, zindywidualizowanej i dostosowanej do potrzeb pacjenta oraz jego rodziny, więc spodziewamy się jeszcze więcej przyjęć" – podkreśliła Ciuńczyk.

Pilotażem objęte są świadczenia zawarte w wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej, udzielane w warunkach stacjonarnych, dziennych, ambulatoryjnych oraz w ramach pomocy doraźnej, z wyjątkiem leczenia uzależnień.

"Pacjenci w ostrych stanach mają otrzymać od nas pomoc w ciągu 72 godzin. W tym czasie musi być pierwsza wizyta. Taki mamy obowiązek. Stąd zatrudnianie profesjonalistów i 24-godzinne dyżury" – zaznaczyła dyrektor CZP.

Ciuńczyk podkreśliła, że by przyjść do CZP, pacjent nie potrzebuje skierowania. W niedługim czasie zostanie uruchomiony drugi punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny.

Dyrektor Ciuńczyk poinformowała, że podobne projekty bardzo dobrze funkcjonują w Skandynawii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. „W Finlandii takie centra działają od lat 70. Wskaźnik wyleczenia np. ze schizofrenii wynosi tam 85 proc." – powiedziała.

Podkreśliła, że dane są nieubłagane i niedługo osób z kryzysami psychicznymi będzie więcej niż tych z chorobami kardiologicznymi i naczyniowymi. Jak powiedziała Ciuńczyk, codziennie w Polsce ginie z powodu skutecznej próby samobójczej od 16 do 18 osób, czyli mniej więcej tyle, ile ginie w wypadkach drogowych. Dodała, że co piąty młody człowiek między 16. a 18. rokiem życia doświadcza depresji.

Pilotaż w całości finansuje NFZ. Uruchomienie go w ostatnim kwartale 2018 r. kosztować będzie 2,3 mln zł. Jak poinformował zastępca dyrektora ds. medycznych zachodniopomorskiego oddziału NFZ Tomasz Żukowski w przyszłym roku wypłacony CZP ryczałt będzie czterokrotnie wyższy.

"Na taki program od wielu lat czekali pacjenci i środowisko medyczne psychiatrii. Lekarze wielokrotnie mówili, aby odejść od pacjenta hospitalizowanego, a przejść do opieki środowiskowej. By zabezpieczenie potrzeb leczenia pacjenta odbywało się przy współudziale jego otoczenia, w jego środowisku” – powiedział Żukowski. Zapowiedział, że drugie CZP w Zachodniopomorskiem powstanie w Kołobrzegu.

Jak poinformowało NFZ, celem pilotażowego programu jest przetestowanie tego, czy wprowadzone rozwiązania organizacyjne i finansowe poprawią jakość i efektywności opieki nad pacjentem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolędowanie z „Gazetą Polską”. ZOBACZ ZDJĘCIA

Kolędowanie z "Gazetą Polską" / niezalezna.pl

  

Tradycyjne kolędowanie z redakcją oraz redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej Codziennie” i tygodnika „Gazeta Polska” Tomaszem Sakiewiczem spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Najbardziej znane i wzruszające kolędy oraz utwory świąteczne w warszawskim Klubie Hybrydy zaśpiewali: Jan Pietrzak, Paweł Piekarczyk, Leszek Czajkowski, Dominika Świątek i Bartek Kurowski. Specjalnie dla naszych czytelników publikujemy fotorelację z tego wydarzenia.

Kolęda kształtowała polską duszę. Była tym elementem polskości, który jednoczył. Kiedy niszczono nasze zabytki, nie udało się zniszczyć tego, co Polacy nieśli ze sobą, czyli m.in. Kolęd.
- tłumaczy Tomasz Sakiewicz.

Podczas naszych corocznych spotkań kolędowych w Klubie Hybrydy zawsze panuje rodzinna atmosfera. Kolędy śpiewamy wspólnie, bo znamy je wszyscy. Chętnie odwiedzają nas goście. Przed rokiem kolędowali z nami m.in. John Armstrong z Ambasady Amerykańskiej, europoseł Ryszard Czarnecki, Michał Rachoń, szefowie klubów „Gazety Polskiej” i liczni sympatycy Strefy Wolnego Słowa.
 


To są niezwykle cenne pieśni. Jest w nich opisana historia Zbawienia i Boże Miłosierdzie. Np. w kolędzie „Bóg się rodzi” śpiewamy słowa: „Niemało cierpiał, niemało, żeśmy byli winni sami, a Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami”. To wyraźnie tekst napisany na Boże Narodzenie, ale w cieniu Wielkiego Piątku
- tłumaczy Paweł Piekarczyk. Dodaje też, że nasza polska tradycja świąteczna jest czymś wyjątkowym.

Partnerem wydarzenia jest Energa S.A.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl