Po co Niemcy zaprosili Kozłowską? Już nawet niemieckie media piszą, że to „grozi konfliktem”

Ludmiła Kozłowska / fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska

  

Szefowa Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska 10 września przyjechała do Berlina. W Bundestagu wzięła udział w nieformalnej debacie poświęconej praworządności w Polsce i na Węgrzech(sic!). Problem widzą nawet niemieckie media, które pytają, w jakim właściwie celu zaproszono wydaloną z Polski Kozłowską. „To grozi konfliktem” – ostrzega „Die Welt”.

Kozłowska - obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog - została deportowana z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa 14 sierpnia przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).

Jak podał Onet.pl, wczesnym rankiem we wtorek, 11 września, Ludmiła Kozłowska wylądowała w Berlinie, aby w czwartek wziąć udział w wysłuchaniu w niemieckim parlamencie zatytułowanym "Prawa człowieka w niebezpieczeństwie – demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech".

Kozłowska wzięła udział w zorganizowanej przez przedstawicieli CDU, SPD i FDP debacie o Polsce i Węgrzech.

Na wniosek Polski Ludmiła Kozłowska została wydalona z obszaru Schengen. Pomimo tego grupa niemieckich posłów zaprosiła ją do Bundestagu, a władze w Berlinie wydały jej wizę. To grozi konfliktem

– przypomina "Die Welt".

Niemiecka gazeta pisze, że Niemcy wydali wizę Ukraince i temat ten rozgrzał do czerwoności media społecznościowe. Według autora tekstu sprawa Kozłowskiej ma „szczególną siłę rażenia”. Podaje, że pierwszy raz kraj UE wykorzysta tę procedurę na wydalenie „działaczki praw człowieka”.

Philipp Fritz tłumaczy, że jest to „opcja nuklearna” oznaczająca natychmiastową deportację, bez wyjaśnienia i bez prawa powrotu do strefy Schengen.

Sprawa Kozłowskiej, która wywołała już sporo niepokoju w Polsce, może doprowadzić do konfliktu polsko-niemieckiego

 – pisze w dzienniku „Die Welt" Fritz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, dw.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znamy termin powołania nowego rządu i expose premiera! W piątek poznamy ministra sportu

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Z nieoficjalnych źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS wynika, że już w czwartek prezydent desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera, w piątek powoła Radę Ministrów, a we wtorek szef rządu wygłosi expose. Pełny skład rządu, w tym szef resortu sportu, zostanie przedstawiony w piątek.

Jako pierwszy informacje dotyczące dat desygnowania premiera, powołania Rady Ministrów i wygłoszenia expose podał portal 300polityka.pl

Źródło Polskiej Agencji Prasowej podkreśliło, że oficjalnie terminy desygnowania Mateusza Morawieckiego na premiera oraz powołania rządu pojawią się dopiero wówczas, gdy ogłosi je prezydent.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował natomiast, że w dzisiaj wieczorem odbędzie się spotkanie konsultacyjne w sprawie nowego rządu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

[polecam:http://niezalezna.pl/297034-dzis-rozmowy-ws-nowego-rzadu]

Źródło PAP zaznaczyło, że podczas spotkania formalnie prezes PiS - jako lider partii, która wygrała wybory - zgłosi Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera. Samo spotkanie - jak dodało źródło - będzie miało charakter wyłącznie techniczny i konsultacyjny.

Morawiecki przedstawił skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Jedynym resortem, które obsady nie przedstawił premier było Ministerstwo Sportu.

Zdaniem źródła PAP, obecnie rozpatrywany jest tylko jeden kandydat na szefa resortu sportu, a nazwisko kandydata zostanie zaprezentowane prawdopodobnie dopiero w piątek, podczas powołania Rady Ministrów.

We wtorek Mateusz Morawiecki złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy dymisję swojego rządu. Do czasu powołania nowego rządu prezydent powierzył Morawieckiemu misję kierowania tymczasowym rządem.

[polecam:http://niezalezna.pl/296991-prezydent-przyjal-dymisje-rzadu]

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, jego rządu i przyjęcie przysięgi przez nową Radę Ministrów. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl