O przemijaniu i wyborze tego co najcenniejsze. Terapia przypowieści

/ timcgundert

  

O mocy i skuteczność przypowieści w procesie autoterapii świadczy łatwość z jaką odzwierciadlają nasze stany wewnętrzne i postawy. Dzięki Obfitości symboli, obrazów, przenośni przyciągają one uwagę czytelnika. Pozwalają z pewnego dystansu jakby z zewnątrz dostrzec swoje własne potrzeby, stereotypy myślenia, stany emocjonalne.

Każdy z nas ma ograniczone zasoby uwagi i koncentracji, ograniczony czas. Nasz czas i naszą uwagę powinniśmy poświęcać na to co najcenniejsze i nie bać przestać zajmować tym co nie przynosi dobrych skutków. Powinniśmy umieć wybierać to co lepsze oddać jedną rzecz za coś lepszego. Szczególnie w kwestii podejścia do życia i poglądów. Jeśli więc trafimy na coś lepszego; mądrzejsze podejście do życia, głębsze i prawdziwsze wartości dobrze je zmienić i być i wiernym szukaniu lepszego dobra i prawdy. Nie ma nic złego w zmienienie poglądów i szukaniu prawdy. Gotowość na zmiany, na rozwój, na uwolnienie się od tego, co stare jest właściwą droga. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć coś jeszcze piękniejszego i prawdziwszego. Bez takiej postawy łatwo popaść w dogmatyzm i skostnienie poglądów.


,,Dwóch mężczyzn udało się w okolicę, z której wyemigrowali wszyscy mieszkańcy.
Chcieli znaleźć coś, co mogliby zabrać i sprzedać i przez to pomóc swoim rodzinom.
Jeden z nich znalazł stare konopie, powiedział swojemu towarzyszowi, po czym zabrali ze sobą wielkie naręcze konopi. W drodze powrotnej jeden z nich znalazł płótno konopne.
O, to do tego używali tych konopi – powiedział i wyrzucił niesione przez siebie naręcze, zabierając zamiast tego płótno.
Drugi stwierdził, że same konopie mu wystarczą i nie chciał zamienić ich na płótno.
Trochę dalej znaleźli trochę bawełny. Bawełna jest lepsza niż płótno konopne, więc ten, który wyrzucił wcześniej konopie, teraz wyrzucił płótno i wziął bawełnę.
Drugi zaś znowu stwierdził, że wystarczą mu konopie, których wcześniej nazbierał. 
Potem znaleźli jedwab. Pierwszy z mężczyzn wyrzucił bawełnę i zabrał jedwab, a drugi znowu stwierdził, że konopie, które niósł, mu wystarczą. 
Jeden z nich był gotów zamienić to, co miał, na coś lepszego.
Dalej znaleźli srebro. Ten, który niósł jedwab, wyrzucił go i wziął srebro.
A potem znaleźli złoto, więc wyrzucił srebro i wziął złoto.
I kiedy w końcu wrócili do domu, jeden z nich przyniósł złoto, a drugi garść konopi.
Ten, który przyniósł konopie, nie przyniósł swojej rodzinie szczęścia. Rodzina narzekała. 
Ten, który przyniósł złoto, został powitany z szerokim uśmiechem.”

Stara opowieść o dwóch mężczyznach ze zbioru Digha Nikāyi.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczególne życzenia od pary prezydenckiej

Życzenia pary prezydenckiej / Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska KPRP/twitter.com/@prezydentpl

  

Życzenia radości z wyjątkowej relacji, jaką jest więź z wnukami i podziękowania za wychowanie młodego pokolenia Polaków - składają Babciom i Dziadkom prezydent Andrzej Duda z małżonką.

"Z okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka życzymy wszystkim Państwu zdrowia, pogody ducha i radości płynącej z tej wyjątkowej relacji, jaką jest więź z wnukami"

- napisali prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Para prezydencka zaznaczyła, że dziadkowie odgrywają niezwykłą rolę w życiu dziecka.

"Doświadczenie, mądrość, poświęcony wnukom czas są nieocenionym skarbem, który towarzyszy nam przez całe nasze życie. Dziadkowie są często pierwszymi wychowawcami, opiekunami rodzinnej pamięci, a nierzadko też pierwszymi prawdziwymi przyjaciółmi. Widzą i wiedzą więcej dzięki swojemu życiowemu doświadczeniu, służą radą i niosą pomoc, inspirują i dają przykład swoją postawą. To wielka odpowiedzialność, ale również źródło olbrzymiej satysfakcji"

- wskazali prezydent z małżonką.

Para prezydencka podkreśliła, że pragnie "gorąco podziękować za wszystko", co dziadkowie robią dla wychowania młodego pokolenia Polaków, a szczególnie za pokazywanie wnukom, jak kochać Polskę i być dobrym obywatelem.

"Jesteśmy przekonani, że dzięki Państwa obecności Państwa wnuki nie tylko lepiej odnajdą się we współczesnym szybko zmieniającym się świecie, ale będą też otaczały troską nasz wspólny dom, Rzeczpospolitą"

- czytamy w życzeniach.

"Życzymy Państwu szczęścia i wszelkiej pomyślności, a nade wszystko wielu okazji do tego, by cieszyć się owocami Państwa pracy i obecnością najbliższych. Niech Dzień Babci, Dzień Dziadka oraz wszystkie inne dni najbliższego roku będą dla Państwa pełne optymizmu i rodzinnej miłości"

- napisała para prezydencka.

Dzień Babci przypada w poniedziałek, 21 stycznia, a Dzień Dziadka - we wtorek, 22 stycznia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl