Huczne urodziny Pendereckiego

Krzysztof Penderecki / fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

23 listopada swoje 85. urodziny będzie świętował Krzysztof Penderecki. Z  tej okazji przygotowano liczne wydarzenia. We wtorek w  Krakowie odbył się urodzinowy koncert w ramach festiwalu Sacrum Profanum. Za  tydzień startuje VI Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w  Zabrzu, a  w  listopadzie Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w  Warszawie.

Festiwal Sacrum Profanum, który rozpoczął się we wtorek w  Krakowie i  potrwa do 17 września, skupia się w  tym roku na  hasłach: niepodległość, wolność, emancypacja, fantazmat. Ten uznany w  Europie festiwal muzyki XX  w. oddaje również hołd najwybitniejszym polskim twórcom współczesnym. Tym razem to  Zygmunt Krauze (obchodzący 80. urodziny) oraz Krzysztof Penderecki. We wtorek można było wysłuchać „Actions” Pendereckiego (który jest w  dorobku kompozytora jedyną jak dotąd przygodą z  jazzem) w  wykonaniu Matsa Gustafssona i  Fire! Orchestra.

Ten sam utwór, ale w  wykonaniu Atom String Quartet, zainauguruje 15 września VI edycję Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w  Zabrzu. W  programie wydarzenia znalazły się dwa koncerty filharmoników z  Essen. 17 września w  Kopalni Guido zaprezentują jedno z  najpopularniejszych arcydzieł muzyki kameralnej Septet Es-dur op. 20 Ludwiga van Beethovena, a  19 września w  Domu Muzyki i  Tańca wykonają  m.in. III symfonię Krzysztofa Pendereckiego i  dwa adagia z  „Raju utraconego”.

Wielki finał odbędzie się 22 września z  udziałem samego maestro, który osobiście zadyryguje Chórem Filharmonii Narodowej, wykonując repertuar z  płyty Penderecki Conducts Penderecki vol. 2 (drugiego albumu antologii, której pierwsza część nagrodzona została prestiżową nagrodą Grammy). Tego dnia zabrzmi też „Te Deum” w  zjawiskowo oświetlonym plenerze niecki Sztolni Królowa Luiza.

Dziesięć koncertów złoży się na  program Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w  Warszawie w  dniach od  16 do  23 listopada. Będzie to  przegląd twórczości kompozytora powstałej w  ciągu ponad sześciu dekad. Publiczność usłyszy m.in. „Tren ofiarom Hiroszimy z  roku 1960” –  jedną z najbardziej znanych i  najczęściej wykonywanych kompozycji, za  którą kompozytor otrzymał m.in. nagrodę UNESCO. W  dzień urodzin Krzysztofa Pendereckiego, 23 listopada, w  Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się koncert urodzinowy. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi sam maestro. Wystąpią połączone chóry Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To będzie pierwszy taki punkt we Wrocławiu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/psfotografia

  

We Wrocławiu powstanie pierwszy punkt doradztwa energetycznego. Doradcy podpowiedzą mieszkańcom m.in. jak wymienić piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła, czy gdzie szukać dofinansowania.

Wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada przypomniał, że uchwała antysmogowa nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na ekologiczne do 2024 roku.

- Nie chcemy zostawiać mieszkańców z tym problemem samych. Stąd pomysł na stworzenie punktu konsultacyjnego, który umożliwi zdobycie kompleksowej wiedzy w zakresie zarówno doboru najlepszego źródła ciepła do konkretnych nieruchomości, jak i sposobu sfinansowania tej inwestycji

 - mówił Zawada na wtorkowej konferencji prasowej.

Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Katarzyna Szymczak- Pomianowska podkreśliła, że mieszkańcy Wrocławia mogą obecnie skorzystać z kilku miejskich programów wsparcia, w tym z programu Kawka + czy Lokalnego Programu Osłonowego, w ramach którego można ubiegać się o dopłatę do rachunków za ogrzewanie.

- Jednak ta mapa drogowa narzędzi finansowych, wymogów, przepisów jest dosyć skomplikowana i mieszkaniec może czuć się zagubiony. Dlatego uruchamiamy doradztwo energetyczne skrojone na miarę Wrocławia. Przyglądaliśmy się, jak robią to inne miasta i zdecydowaliśmy się zaproponować model, który byłby dostępy dla każdego

– mówiła Szymczak-Pomianowska.

Stacjonarny punkt konsultacyjny będzie się mieścił przy ulicy Hubskiej, gdzie swoją siedzibę ma Wydział Środowiska i Rolnictwa UM i ruszy 28 lutego. Konsultacje będą się odbywały dwa razy w tygodniu, w godzinach pracy urzędu

- Doradcy z Biura Ochrony Przyrody i Klimatu będą udzielać informacji na temat możliwości wymiany pieców węglowych i narzędzi finansowania takiej wymiany zarówno z programu miejskiego jak i programu rządowego "Czyste Powietrze"

– tłumaczyła dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Mariola Apanel.

Na pytania mieszkańców doradcy odpowiedzą też drogą telefoniczną i e-mailową (doradztwoenergetyczne@um.wroc.pl). Pilotażowo organizowane będą też spotkania dla mieszkańców osiedli Oporów i Psie Pole.

- Będą to warsztatowe konsultacje z mieszkańcami. Wybraliśmy te dwa osiedla ponieważ tam problem istnieje; chcemy też sprawdzić, jakiego zakresu doradztwa potrzebują mieszkańcy. Ma to być kierunkiem dla dalszych osiedli, w pewnym momencie wejdziemy też do centrum, jednak tam sytuacja jest trochę trudniejsza

 – mówił prezes Fundacji EkoRozwoju Krzysztof Smolnicki.

Zwrócił uwagę, że dziś jakość powietrza we Wrocławiu jest zła. „To powód do tego, żebyśmy podjęli zdecydowane działania, bo na wymianę kopciuchów mamy niecałe sześć lat, to duże wyzwanie technologiczne i cywilizacyjne” – mówił. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl