Pogróżki Junckera wobec Polski i Węgier. Były szef MSZ: desperacko szuka "sukcesów"

Witold Waszczykowski / By Karolina Siemion-Bielska (Ministerstwo Spraw Zagranicznych PL) [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

– Za kilka miesięcy ta Komisja Europejska przestanie funkcjonować, więc desperacko szuka się jakichkolwiek sukcesów, być może Juncker uznał, że takimi "sukcesami" są próby ukarania Polski i Węgier. Ta procedura się niczym nie skończy, bo zostanie zawetowana – ani Polska, ani Węgry nie zostaną ukarane – stwierdził w rozmowie z Niezalezna.pl były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przemówił dzisiaj w Parlamencie Europejskim. Pojawiły się zaskakujące wątki, jak np. wychwalanie Fransa Timmermansa za "obronę rządów prawa". 

CZYTAJ WIĘCEJ: Juncker przemówił w Strasburgu. Chce majstrować w unijnym prawie, ale były też inne „ciekawe” tezy

Przed wieloma miesiącami dochodziły do nas informacje, że między Junckerem a Timmermansem jest pewien podział pracy wobec Polski i Węgier. Timmermans był tym, który był ostry, rozliczał, piętnował, uruchamiał procedury przeciwko Polsce i Węgrom, a Juncker – rzekomo – miał być tym moderatorem, który domagał się politycznego dialogu – przypomniał w rozmowie z Niezalezna.pl były szef MSZ, Witold Waszczykowski.

Zdaniem posła PiS "teraz wydaje się, że doszło do frustracji i ta komisja jest obciążona pasmem błędów i problemów".

Przypomnę, że jeszcze kilka lat temu zakładano, że Unię czekają wielkie reformy, mówiło się o o "eurozonie" itd. Z tego nic nie wyszło – UE dryfuje, żadnych reform nie ma, mamy wręcz odejście od traktatowych swobód – łamana jest traktatowa swoboda przepływu osób  dyrektywą o pracownikach delegowanych. Można powiedzieć, że UE łamie swoje podstawowe zasady. Mamy też problemy wokół UE, bo nie rozwiązała ona żadnego konfliktu – ani ukraińsko-rosyjskiego, ani nie doprowadziła do załagodzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie czy Afryce Północnej, a jest wręcz gorzej – dochodzi do rozbicia strefy transatlantyckiej, za co obwinia się Donalda Trumpa, ale przecież błędy popełniła tu UE, w tym Donald Tusk – przypomniał minister Waszczykowski.

Nasz rozmówca zauważył, że "za kilka miesięcy ta KE przestanie funkcjonować, więc desperacko szuka się jakichkolwiek sukcesów, być może Juncker uznał, że takimi "sukcesami" są próby ukarania Polski i Węgier".

Ta procedura się jednak niczym nie skończy, bo zostanie ona zawetowana – ani Polska, ani Węgry nie zostaną ukarane. To taki "irytant" stosowany wobec naszych krajów, żeby stygmatyzować nasze kraje – dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnaleziono ciała Polaków

zdjęcie ilustracyjne / Photo-View

  

Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.

Kobieta i mężczyzna z polskiej placówki badawczej udali się w piątek na wycieczkę. Gdy nie powrócili w ustalonym terminie - w niedzielę rano - do bazy, załoga stacji wyruszyła, by ich szukać.

"Dwie ofiary śmiertelne znaleziono kilka godzin później w trudno dostępnym obszarze lawinowym pod górą Kamkrona, na wschód od stacji. Spadli kilkaset metrów w dół ze stromej góry"

- napisała w komunikacie gubernator Kjerstin Askholt.

Na miejsce zdarzenia wysłany został helikopter wraz z lekarzem oraz policją.

Jak poinformował urząd gubernatora, w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund przebywa zwykle 14 osób.

Według gazety "VG" obie ofiary śmiertelne były obywatelami polskimi. W tym sezonie zimowym już 11 osób straciło życie w Norwegii w wyniku lawin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl