Już wkrótce raport komisji śledczej o Amber Gold! A w nim wątek syna Donalda Tuska

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Raport sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold jest praktycznie gotowy - powiedziała dziś w radiu Zet szefowa tej komisji Małgorzata Wassermann. Jak wyjaśniła, raport pisany jest na bieżąco, gdy kończony był kolejny wątek w sprawie.

Wassermann pytana była m.in. o termin przesłuchania przed komisją Donalda Tuska, b.premiera, obecnie szefa Rady Europejskiej. Początkowo planowane było na 2 października. W ubiegłym tygodniu Wassermann poinformowała, że zostało ono przesunięte na pierwszy dzień po II turze wyborów samorządowych, czyli na 5 listopada. Wassermann, która jest kandydatką Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa, uzasadniała, że nie chce spotykać się z zarzutem, iż przesłuchanie b. premiera jest elementem jej kampanii wyborczej.

Odniosła się do wypowiedzi pełnomocnika b.premiera Tuska mec. Romana Giertycha, który proponował inny termin - 23 października.

Świadek zostaje wezwany przed komisję, a nie proponuje komisji, kiedy może się łaskawie stawić

- podkreśliła. Przypomniała, że za niestawiennictwo przed komisją są określone sankcje i są określone sposoby usprawiedliwienia niestawiennictwa. - Przesłuchanie odbędzie się wolne od emocji 5 listopada - potwierdziła.

Wasserman pytana była także o to, jakie pytanie jako pierwsze chce zadać Tuskowi.

Pytania będziemy ujawniać w czasie przesłuchania. Jest wiele wątków, o które będziemy pytać. Będziemy pytać głównie o nadzór i czy się to komuś podoba, czy nie, wiadomo, że będziemy pytać o syna, bo to jest sytuacja bardzo szczególna, w której jednak syn premiera ma kontakt z przestępcą o takiej skali od sierpnia 2011 r. Moje pytanie cały czas, na które oczywiście nikt nie chciał odpowiedzieć: to gdzie były służby specjalne

- powiedziała.

Jak mówiła, jeśli prezes Amber Gold Marcin P. zostaje aresztowany 30 sierpnia 2012 r., a syn ówczesnego premiera Michał Tusk nawiązuje z nim udokumentowany kontakt od sierpnia 2011 r. "to gdzie są służby". Dopytywana czy faktycznie nie zna odpowiedzi na to pytanie, zaznaczyła "ja się domyślam".

Opiszę do w raporcie

- dodała.

Pytana zaś, kiedy będzie gotowany raport, odpowiedziała:

Raport jest praktycznie gotowy, bo był pisany na bieżąco. Zdawałam sobie sprawę z tego, ze nie można takiego materiału zostawić na skończenie komisji i pisanie przez wiele miesięcy. Więc my żeśmy, kończąc dany wątek, robili raport

- powiedziała Wassermann. - To nie jest oczywiście taki raport gotowy do publikacji - zaznaczyła. - To jest coś, co będzie wymagało dopracowania - dodała.

Były premier ma być ostatnim świadkiem komisji ds. Amber Gold.


Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Potępili totalitaryzmy, ale nie komunizm

/ pixabay.com / bboellinger

  

Jednoizbowy parlament Portugalii (Zgromadzenie Republiki) przyjął dziś rezolucję potępiającą totalitaryzmy. W dokumencie, przygotowanym przez rządzącą Partię Socjalistyczną (PS), zabrakło jednak wzmianki o komunizmie.

Projekt autorstwa partii premiera Antonio Costy poparło w 230-osobowym parlamencie 215 posłów: 108 socjalistów, 79 polityków centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), 19 z Bloku Lewicy (BE), pięciu z prawicowej CDS-PP i czterech z partii Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Posłanka radykalnie lewicowej partii Livre oraz poseł Inicjatywy Liberalnej (IL) wstrzymali się od głosu.

Mimo że w rezolucji nie wymieniono komunizmu jako ustroju totalitarnego 10 posłów Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP), a także dwóch deputowanych Zielonych (PEV) zagłosowało przeciwko dokumentowi. Podobnie zrobił jedyny w parlamencie poseł prawicowej partii Chega. Podkreślił, że jego “nie” dla rezolucji wynika z faktu, że nie wymieniono w niej komunizmu jako totalitaryzmu.

W rezolucji potępiono “wszystkie totalitaryzmy”. Wprawdzie wspomniano o nazizmie, ale w dokumencie nie znalazła się żadna wzmianka o komunizmie.

W trakcie debaty socjalistyczna posłanka Constanca Urbano de Sousa, była szefowa resortu administracji i spraw wewnętrznych, opowiadając się za działaniami przeciwko “wybielaniu nazizmu”, zaznaczyła również, że “należałoby potępić także totalitaryzm z inspiracji komunistycznej i wszystkie jego okrucieństwa”. Takiego stwierdzenia zabrakło jednak w rezolucji.

W ocenie portugalskich komentatorów i obywateli dominuje przekonanie, że Zgromadzenie Republiki “zbyt łagodnie obeszło się z komunizmem” w dzisiejszej rezolucji. 

Jak powiedział PAP pochodzący z Guardy przedsiębiorca i działacz katolicki Abel Pinto, po ponad czterech dekadach reżimu Antonio Salazara wielu Portugalczyków patrzy dziś z pobłażaniem na komunizm.

Wiedza o zbrodniach komunistycznych w Portugalii jest dziś niewielka. Jedynie starsze pokolenie Portugalczyków pamięta docierające ze Wschodu informacje o prześladowaniu Kościoła i demokratycznej opozycji. Jeszcze w latach 50. i 60. XX wieku jedną z częstych próśb podczas mszy św. w Portugalii było wezwanie "za umęczoną przez komunizm Polskę"

- powiedział PAP Pinto.

Przyjęty w piątek w Lizbonie dokument nawiązuje do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r., uznającej nazizm i komunizm za “reżimy dokonujące masowych zbrodni, ludobójstwa i deportacji” w XX wieku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl