Już wkrótce raport komisji śledczej o Amber Gold! A w nim wątek syna Donalda Tuska

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Raport sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold jest praktycznie gotowy - powiedziała dziś w radiu Zet szefowa tej komisji Małgorzata Wassermann. Jak wyjaśniła, raport pisany jest na bieżąco, gdy kończony był kolejny wątek w sprawie.

Wassermann pytana była m.in. o termin przesłuchania przed komisją Donalda Tuska, b.premiera, obecnie szefa Rady Europejskiej. Początkowo planowane było na 2 października. W ubiegłym tygodniu Wassermann poinformowała, że zostało ono przesunięte na pierwszy dzień po II turze wyborów samorządowych, czyli na 5 listopada. Wassermann, która jest kandydatką Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa, uzasadniała, że nie chce spotykać się z zarzutem, iż przesłuchanie b. premiera jest elementem jej kampanii wyborczej.

Odniosła się do wypowiedzi pełnomocnika b.premiera Tuska mec. Romana Giertycha, który proponował inny termin - 23 października.

Świadek zostaje wezwany przed komisję, a nie proponuje komisji, kiedy może się łaskawie stawić

- podkreśliła. Przypomniała, że za niestawiennictwo przed komisją są określone sankcje i są określone sposoby usprawiedliwienia niestawiennictwa. - Przesłuchanie odbędzie się wolne od emocji 5 listopada - potwierdziła.

Wasserman pytana była także o to, jakie pytanie jako pierwsze chce zadać Tuskowi.

Pytania będziemy ujawniać w czasie przesłuchania. Jest wiele wątków, o które będziemy pytać. Będziemy pytać głównie o nadzór i czy się to komuś podoba, czy nie, wiadomo, że będziemy pytać o syna, bo to jest sytuacja bardzo szczególna, w której jednak syn premiera ma kontakt z przestępcą o takiej skali od sierpnia 2011 r. Moje pytanie cały czas, na które oczywiście nikt nie chciał odpowiedzieć: to gdzie były służby specjalne

- powiedziała.

Jak mówiła, jeśli prezes Amber Gold Marcin P. zostaje aresztowany 30 sierpnia 2012 r., a syn ówczesnego premiera Michał Tusk nawiązuje z nim udokumentowany kontakt od sierpnia 2011 r. "to gdzie są służby". Dopytywana czy faktycznie nie zna odpowiedzi na to pytanie, zaznaczyła "ja się domyślam".

Opiszę do w raporcie

- dodała.

Pytana zaś, kiedy będzie gotowany raport, odpowiedziała:

Raport jest praktycznie gotowy, bo był pisany na bieżąco. Zdawałam sobie sprawę z tego, ze nie można takiego materiału zostawić na skończenie komisji i pisanie przez wiele miesięcy. Więc my żeśmy, kończąc dany wątek, robili raport

- powiedziała Wassermann. - To nie jest oczywiście taki raport gotowy do publikacji - zaznaczyła. - To jest coś, co będzie wymagało dopracowania - dodała.

Były premier ma być ostatnim świadkiem komisji ds. Amber Gold.


Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus w Iranie. W ostatnich dniach zgłoszono kilka przypadków, dwa potwierdzono

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W Iranie wykryto dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowała w środę półoficjalna agencja ISNA, powołując się na irańskie władze. Agencja nie podaje, jakiej narodowości są osoby zakażone.

Przedstawiciel ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur, którego cytuje ISNA, powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch dni zgłoszono kilka przypadków podejrzenia zakażeniem, a dwa potwierdzone przypadki stwierdzono w prowincji Kom.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy i Finlandię, a także na USA. Zakażenie potwierdzono u ponad 75 tys. ludzi na całym świecie, a liczba ofiar śmiertelnych epidemii przekroczyła 2 tys. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd sześć zgonów: dwa w Hongkongu i po jednym w Japonii, Francji, na Filipinach i na Tajwanie.

Koronawirus z Wuhanu, stolicy prowincji Hubei, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts