O historii Polski mówiono na Kapitolu! 

Uczetnicy konferencji zorganizowanej na Kapitolu / librainstitute.org

  

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w Kongresie Stanów Zjednoczonych odbyła się uroczysta konferencja pod tytułem „Polska Odrodzona. 100 lat zmagań i chwały”, której organizatorem były środowiska patriotyczne Polonii Amerykańskiej. W konferencji tej wzięli udział przedstawiciele Senatu oraz Izby Reprezentantów USA, jak również przedstawiciele Polonii Amerykańskiej z całych Stanów Zjednoczonych.

Mottem przewodnim konferencji był cytat Dorothy Height „wielkości nie mierzy się osiągnięciami tylko umiejętnością pokonywania przeszkód w dążeniu do osiągnięcia celu”. Cytat ten doskonale oddaje wielkość Polski i Polaków w okresie porozbiorowym oraz jest wspaniałą inspiracją na trudne czasy. Tę niezłomność polskiego ducha w walce o niepodległość Polski podkreślali również amerykańscy goście honorowi.

Senator Tammy Duckworth z Illinois, która jest weteranem wojny w Iraku, podkreśliła ważną rolę jaką odgrywają Amerykanie polskiego pochodzenia w Armii Amerykańskiej, szczególnie w Gwardii Narodowej Amerykańskiej Armii stanu Illinois. To właśnie Amerykańska Gwardia Narodowa stanu Illinois może się pochwalić najdłuższą partnerską współpracą z Armią Polską. Senator Duckworth podkreśliła, że dzięki bliskim związkom ze wspaniałymi Amerykanami polskiego pochodzenia poznała bogatą historię Polski i bardzo dużo się z niej nauczyła. Podkreśliła też ponadczasowe związki między Polską i Stanami Zjednoczonymi.

LInk do pełnej wypowiedzi Senator Tammy Duckworth

https://www.youtube.com/watch?v=a872CM2tKdg&t=29s

Przedstawiciel Izby Reprezentantów Kongresu USA na stan Ohio Brad Wenstrup pogratulował uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Im większe wyzwania tym większe osiągnięcia” – powiedział. 

Nie znam wielu krajów na tym świecie, które doświadczyły tylu wyzwań co Polska. Wydawałoby się, że doświadczenie hitlerowskiej okupacji jest doświadczeniem wystarczająco tragicznym. A tu tymczasem wojna się kończy. Nazistowskie Niemcy są pokonane. I co Polskę spotyka? Komunizm. To nawet nie jest brak powodzenia. To jest nieszczęście.  To jest doświadczenie Polaków, którzy to wszystko przetrwali z dumą i męstwem.  

LInk do pełnej wypowiedzi przedstawiciela Izby Reprezentantów Brada Wenstrupa.

https://www.youtube.com/watch?v=WZF5vELz_jU

W imieniu organizatorów Maria Szonert, Prezes Instytutu Libra podkreśliła, że w związku z ważną dla Polonii rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Polonia Amerykańska pragnie złożyć hołd swym przodkom, zarówno Polakom jak i Amerykanom, których stać było na śmiałą wizję odrodzenia Polski z niebytu historycznego. Wykazali się oni wielką odwagą i determinacją w realizacji tej ambitnej wizji.

Dzięki ich heroicznym wysiłkom Polacy zdołali obronić swoje dziedzictwo kulturowe, swą tożsamość narodowa, język, kulturę i religię. Przekazali oni następnym pokoleniom Polskę niepodległą, sprawiedliwą, rozwijającą się i piękna. Dziś naszym obowiązkiem jest chronić ten skarb przekazany nam przez naszych przodków, abyśmy byli w stanie przekazać taką właśnie Polskę przyszłym pokoleniom.

– powiedziała Maria Szonert. 

Na konferencji wystąpiło siedmioro prelegentów, którzy opowiedzieli o najważniejszych wydarzeniach z ostatniego stulecia historii Polski. Laureat konkursu historycznego Instytutu Polonia na temat odzyskania przez Polskę niepodległości, Peter Sawicki z Kanady, przedstawił referat na temat Bitwy Warszawskiej. Sędzia Aurelia Pocinski z Chicago mówiła o Zbrodni Katyńskiej. Rich Wierzyński z Kalifornii zaprezentował temat Gehenny Syberyjskiej. Stephen Gilbride, syn polskiej ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych, przedstawił losy Polaków pod okupacją niemiecką. Stanisław Śliwowski, Prezes Koalicji Polonii Amerykańskiej zasygnalizował problem niemieckich reparacji wojennych, Wojciech Mazur z Connecticut i były działacz podziemia solidarnościowego z Gdańska opowiedział o ruchu Solidarności. Maria Szonert poruszyła problem niebezpieczeństw jakie zagrażają niepodległości Polski w XXI wieku.

Więcej informacji na temat konferencji wraz z referatami i nagraniami video będzie można znaleźć na stronie librainstitute.org.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: librainstitute.org
Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźna sytuacja w Krakowie. Padły strzały

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/5191107

  

25-letni mężczyzna został postrzelony przez policjantów w Krakowie, gdy próbował jednemu z nich wyrwać broń. Ranny, w stanie przytomnym, został zabrany do szpitala – podał rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

Do zdarzenia doszło na os. Dywizjonu 303 w Nowej Hucie podczas rutynowej kontroli drogowej dokonywanej przez policjantów z krakowskiej drogówki. Zatrzymali oni – relacjonuje rzecznik - kierującego samochodem BMW.

Jeden z funkcjonariuszy chciał przeprowadzić badanie kierowcy na obecność narkotyków w organizmie. Wówczas mężczyzna zaczął się zachowywać agresywnie - uderzył policjanta w twarz i zaczął uciekać.

Po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów, kierujący został zatrzymany przez policjanta, doszło między nimi do szarpaniny, w trakcie której zbiegły kierowca chwycił za kaburę policjanta i usiłował wyciągnąć mu broń. Kierowca został postrzelony. Ranny, w stanie przytomnym, został zabrany do szpitala.

Według policji postrzelony to mężczyzna w wieku 25 lat, mieszkaniec powiatu olkuskiego w Małopolsce.

- Na miejscu trwają teraz czynności procesowe pod kierunkiem prokuratora, przesłuchania świadków, itp. w celu ustalenia dokładnego przebiegu zdarzenia

 - zaznaczył rzecznik policji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl