Od słów do czynów - poseł Lichocka interweniuje. Komisja zajmie się problemem kolportażu prasy!

Joanna Lichocka / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Dziś obradowała Komisja Kultury i Środków Przekazu, a poseł Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości kolejny raz zajęła się problemem kolportażu prasy. Na jej wniosek podjęte zostały realne działania. Jutro prezydium komisji przyjrzy się kwestii, jaką dziś poruszała parlamentarzystka z PiS.

Dziś rano na antenie Polskiego Radia 24 poseł Lichocka poruszyła niezwykle ważną kwestię kolportażu prasy. Według niej, rząd PO-PSL kompletnie ją zaniedbał. 

Mści się polityka postkomuny, która w III RP lekceważyła kwestię wolności i dostępności pracy. Zlekceważono kwestię kolportażu. W 2010 roku rząd Tuska sprzedał "Ruch". (...) Dziś polskie państwo nie ma żadnych narzędzi do ochrony rynku prasy w kwestii kolportażu. Sprawą powinni zająć się parlamentarzyści. Sprowadzanie wydawania prasy i kolportażu wyłącznie do biznesu to nieporozumienie

- mówiła. 

CZYTAJ WIĘCEJ: To może zniszczyć polską prasę. Lichocka: Sprawą powinien zająć się parlament

Po południu poseł PiS przeszła od słów do czynów. Na dzisiejszych obradach Komisji Kultury i Środków Przekazu w Sejmie zaproponowała zwołanie komisji poświęcone kolportażowi rynku prasy w Polsce.

Od tygodni słyszymy o bardzo potężnym kryzysie na tym rynku. Dotyczy to wszystkich tytułów, bez względu światopogląd, bo dotyczy to zarówno "Gazety Wyborczej", "Super Expressu", jak i "Gazety Polskiej". Chodzi oczywiście o kłopoty sprywatyzowanego przez Platformę Obywatelską "Ruchu" i utraty jakichkolwiek narzędzi i instrumentów przez państwo polskie, jeśli chodzi o kolportaż i dystrybucję prasy

- powiedziała poseł Lichocka. 

Dziennikarka i publicystka, a także obecnie parlamentarzystka podkreśliła, że rynek prasy jest niezwykle ważny dla Polaków i należy umożliwić jak największy dostęp do gazet. Zaapelowała więc o to, by komisja ds. środków przekazu zajęła się tym na najbliższym posiedzeniu. 

Ja uważam, że rynek prasy jest rynkiem wrażliwym. Jest ważny z punktu widzenia polskiej racji stanu, polskiej kultury i polskiej debaty publicznej. Dostępność Polaków do rynku słowa drukowanego jest ważną sprawą. Dlatego chciałabym zaproponować posiedzenie komisji, na której byśmy wysłuchali różnych stron, żeby dowiedzieć się jak ten rynek wygląda i poszukać jakichś rozwiązań, które mogłyby wesprzeć kwestię dotarcia do czytelników prasy wszystkich tytułów. Prosiłabym o zaproszenie przedstawicieli Izby Wydawców Prasy

- dodała. 

Wniosek poseł Joanny Lichockiej przyniósł efekt. Prezydium komisji będzie debatować w tej sprawie jutro po głosowaniach. Być może lata zaniedbań zostaną w końcu naprawione. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Holandia: Chiny sprzedały wadliwe maseczki

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Władze Holandii kupiły w Chinach 1,3 miliona maseczek chirurgicznych. Okazało się, że nie chronią przed wirusem.

Holandia zamówiła w Chinach miliony maseczek chirurgicznych dla personelu szpitali, z których pierwsza dostawa -1,3 miliona sztuk – dotarła do tego państwa 21 marca. Od razu rozpoczęto ich dystrybucję do szpitali i innych miejsc, gdzie mogą być potrzebne. 

Pojawił się jednak pewien istotny problem. Zgodnie z zamówieniem chińskie maseczki powinny spełniać normy ochrony FFP2. To środkowa z trzech europejskich norm, takie maseczki nie chronią do końca przed wirusem, ale zmniejszają szansę infekcji, a z racji niższej ceny stały się podstawowym wyposażeniem walczących z epidemią. Okazało się jednak, że te sprowadzone z Chin nie tylko przepuszczają więcej cząsteczek niż według normy powinny, ale także zostały źle uszyte, przez co nie przylegają ściśle do twarzy. Po otrzymaniu informacji o tym problemie ministerstwo przeprowadziło własne testy, które ją potwierdziły. 

Kiedy tylko dostarczono je do naszego szpitala od razu odrzuciliśmy te maseczki. Jeżeli te maseczki nie przylegają ściśle, cząsteczki wirusa mogą po prostu ją ominąć. Nie używamy ich, to niebezpieczne

 - powiedział holenderskim mediom anonimowo jeden z lekarzy. 

W związku z otrzymaniem informacji o tym, że chińskie maseczki nie spełniają norm bezpieczeństwa holenderskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło wstrzymać dystrybucję tych maseczek. Szpitale zostały natomiast poproszone o to, aby oddać te już otrzymane. Łącznie chodzi o ok. 600 tysięcy sztuk. Ministerstwo obiecało również, że przyszłe dostawy z Chin będą bardzo dokładnie sprawdzane zanim trafią w ręce lekarzy i pielęgniarek.

To nie jest niestety jedyny podobny przypadek. Władze Hiszpanii niedawno wycofały z użycia szybkie testy pozwalające zdiagnozować infekcję koronawirusem w kilka minut. Okazało się bowiem, że mają dokładność na poziomie 30%, co czyni je całkowicie bezużytecznymi w diagnostyce. Rząd Chin twierdzi, że hiszpańska firma z której pośrednictwa korzystały władze kupiła je w firmie, która nie miała licencji na produkcję medyczną, sami Hiszpanie wskazują jednak, że według oficjalnej dokumentacji ich produkty spełniały normy unijne.

Bardzo podobna sytuacja miała miejsce wcześniej w Czechach, gdzie także wycofano chińskie testy z powodu małej dokładności. W piątek do grona oszukanych klientów dołączyła także Turcja – tamtejsze ministerstwo zdrowia ujawniło, że wysłane przez chińską firmę testy nie spełniają norm dokładności. Na szczęście była to partia próbna i teraz Ankara zamówi nowe testy w innej firmie.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Business Insider, Al-Jazeera
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts