O sprawie poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Rafał Potocki. Tłumaczył, że obywatele Afganistanu zostali zatrzymani wczoraj, po kontroli legalności ich pobytu w pociągu relacji Warszawa-Berlin.

Cudzoziemcy do kontroli przestawili paszporty oraz duńskie karty pobytu, których wygląd wzbudził podejrzenia strażników granicznych, co do ich autentyczności. Szczegółowa analiza potwierdziła, że dokumenty zostały podrobione na wzór oryginalnych – wskazał.

Dodał, że mężczyźni w wieku 17 i 18 lat zostali zatrzymani i przedstawiono im zarzut posługiwania się podrobionymi dokumentami.

Cudzoziemcy poddali się dobrowolnie odpowiedzialności karnej w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wymiaru kary na okres 1 roku. W wyniku dokonanych sprawdzeń ustalono, że Afgańczycy złożyli wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej w Grecji – mówił Potocki.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy wszczęli ponadto proces przekazania cudzoziemców stronie greckiej. Strażnicy graniczni złożą również wniosek o umieszczenie obywateli Afganistanu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.