Cugowski, Wyszkoni, Mlynkova... Artyści śpiewają Niepodległej

Maryla Rodowicz, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Krzysztof Cugowski, Andrzej Krzywy, Halina Mlynkova i inni polscy artyści zaśpiewali na płycie "Nasza Niepodległa". Album powstał z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Krzysztof Cugowski na pikniku patriotycznym "Gazety Polskiej"
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

10 lat temu, w 2008 roku, udało nam się zrobić znakomity projekt, który nazywał się po prostu "Nasza Niepodległa". Wtedy to rzeczywiście ukazała się fascynująca i bardzo różnorodna płyta, na której wystąpili znakomici polscy artyści. Muzycznie produkował to Krzysztof Herdzin. Płyta ukazała się na rynku i zdobyła statut złotej

 - powiedział podczas wtorkowej konferencji Wojciech Zaguła, producent wykonawczy albumu "Nasza Niepodległa".

Zaguła przypomniał, że krótko po tym twórcy projektu pomyśleli, że "czas szybko mija i zaraz będzie 100. rocznica odzyskania niepodległości i że chyba trzeba wrócić do tego projektu". Na nową płytę, nad którą pracowano przez rok, wybrano różnorodne piosenki z ostatniego stulecia. I tak znalazły się na niej takie utwory, jak np. "Ballada o Janku Wiśniewskim", "Czerwone maki na Monte Cassino", "Nadzieja", "Przeżyj to sam" czy "Nie pytaj o Polskę".

Jak przyznał kompozytor Piotr Dziubek, zrobienie z tego jednorodnego materiału było zadaniem trudnym, ale i przyjemnym.

To jest zaszczyt posługiwać się polską muzyką i nie mówię tak z racji tego, że jestem Polakiem - mam takie przekonanie, że w naszej kulturze mamy sporo świadectw tego, jacy wybitni byli kompozytorzy, autorzy tekstów, poeci

 - wyjaśnił.

Utwory wykonali tacy artyści jak: Katarzyna Cerekwicka, Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Kayah, Andrzej Krzywy, Halina Mlynkova, Katarzyna Moś, Maryla Rodowicz, Tomasz Szczepanik, Anna Wyszkoni, Łukasz Zagrobelny, Piotr Zubek, Opole Gospel Choir, Chór Studium Musicalowego Capitol oraz Polska Orkiestra Radiowa.

Album jest częścią projektu "Nasza Niepodległa 1918-2018", który uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018 oraz Honorowy Patronat Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego.

20 września w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert, podczas którego zostaną zaprezentowane utwory z płyty. Jego transmisja telewizyjna zaplanowana jest na 23 września w TVP1.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koncert #Nasza Niepodległa #płyta #Krzysztof Cugowski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo