Sanepid uczy... mycia rąk

/ pixabay.com/_Alicja_

  

Olsztyński sanepid prowadzi akcję promującą mycie rąk. Powodem akcji jest rosnąca liczba chorób wywołanych brakiem odpowiedniej higieny dłoni.

Przed budynkiem olsztyńskiego sanepidu ustawiono umywalki, przy których pracownicy tej instytucji instruowali jak właściwie umyć ręce.

- Wskazywać należy zwłaszcza na potrzebę umycia kciuków. Dzieciom mówimy, że to robienie śrubokrętu. Przypominamy też o myciu przestrzeni między palcami - powiedział dyrektor wojewódzkiego sanepidu Janusz Dzisko.

Osoby, które umyły ręce w specjalnej maszynie-lampie mogły sprawdzić czy zrobiły to właściwie.

Pracownicy sanepidu przypominali uczestnikom akcji, że na dłoniach może znajdować się aż 5 mln drobnoustrojów. Zaznaczali, że z dłoni możemy przenosić bakterie, wirusy i pasożyty.

- Choroby spowodowane brakiem odpowiedniej higieny rąk są wciąż częste. Co więcej, ich liczba rośnie - podkreślił Dzisko i podał, że w regionie wzrasta np. liczba biegunek u dzieci w wieku do 2 lat. W 2016 roku odnotowano 1215 takich przypadków, a w 2017 już 1450 dzieci zachorowało. Na salmonellę w 2016 roku zachorowało 265 osób, a rok później było takich przypadków już 333.

- Po latach wracają przypadki żółtaczki typu A czy czerwonki. Tych typowych chorób "brudnych rąk" nie było jakiś czas, a niestety wracają - podkreślił Dzisko.

W ocenie epidemiologów odpowiednie mycie rąk jest "najlepszą szczepionką", chroniącą przed wieloma chorobami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Nie da się”, „nie uda się” – premier publikuje spot i wbija szpilę opozycji. „Dotrzymujemy słowa”

/ /twitter.com/PremierRP

  

- Praca dla Polski to spełnianie składanych obietnic - mówi w spocie promującym tzw. "piątkę Morawieckiego" szef rządu. 300 dni od ogłoszenia programu premier opowiada o jego realizacji. Spot został opublikowany na Twitterze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W opublikowanym spocie premier stoi na tle biało-czerwonych flag.

">>Nie da się<<, >>nie uda się<<, >>nie ma na to pieniędzy<< - to była ulubiona wymówka niektórych polskich polityków od lat. Zawsze wiedziałem, że to nieprawda"

- mówi premier Mateusz Morawiecki.

Na ekranie pojawia się plansza z napisami "#PiątkaMorawieckiego" oraz "#300dni" po czym premier zaczyna opowiadać o programie, a na ekranie widzimy przebitki z wystąpień Morawieckiego i jego spotkań z mieszkańcami Polski i przedsiębiorcami.

W kwietniu 2018 roku obiecałem państwu pakiet ambitnych reform, który zmieścił się w pięciu punktach naszego programu. Znów z różnych stron słyszałem, że to nie może się udać. W 300 dni nasz rząd zrealizował ten plan

- podkreśla.

Kiedy Mateusz Morawiecki mówi:

Obniżyliśmy CIT z 15 do 9 proc., działa już tzw. >>mały ZUS<< - to znacząca ulga dla polskich małych i średnich firm

na ekranie pojawia się grafika i informacja: "9,9 mld oszczędności dla firm w ciągu 10 lat".

Uruchomiliśmy "Dobry start", uczniowie otrzymali pierwsze obiecane wyprawki - 300 zł dla każdego

 - podkreśla w spocie premier.

Informację te ilustrują dane: "Pomoc dla 4,4 mln uczniów w 2018 roku".

6 mld zł, które przeznaczamy na drogi lokalne, znacząco poprawią życie mieszkańców małych miejscowości

- mówi dalej premier, co również ilustrują dane na ekranie.

"Stworzyliśmy program Dostępność +, który likwiduje problemy z mobilnością osób niepełnosprawnych i starszych" - słyszymy w spocie. Na ekranie pojawia się w tym czasie informacja, że program "Dostępność +" obejmie 5 mln osób.

Premier podkreśla, że "praca dla Polski to spełnianie składanych obietnic".

Skuteczna polityka jest możliwa. Dotrzymujemy słowa

 - podsumowuje.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl