Kto nie będzie spał spokojnie? Komisja ds. Amber Gold złoży wiele zawiadomień do prokuratury!

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

– Komisja śledcza do spraw Amber Gold złoży w ciągu dwóch tygodni kilkanaście zawiadomień do prokuratury w sprawie urzędników skarbowych oraz byłego wiceszefa Ministerstwa Finansów, Andrzeja Parafianowicza. Będziemy opierali się na niedopełnieniu przez nich obowiązków – powiedziała szefowa komisji, Małgorzata Wassermann, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W połowie lipca sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold zakończyła przesłuchania świadków w wątku dotyczącym służb skarbowych. Zeznania złożyło 12 świadków, m.in. były szef resortu finansów Jacek Rostowski, a także Andrzej Parafianowicz, który był podsekretarzem stanu w resorcie finansów oraz pełnił funkcję Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Jednym ze świadków była też b. szefowa gdańskiego Urzędu Kontroli Skarbowej Małgorzata Bogumił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Arabski zdemaskował Tuska! "Amber Gold nie był problemem dla rządu"

Jest kilkanaście zawiadomień do prokuratury, zawiadomienia dotyczą pracowników I Urzędu Skarbowego, III Urzędu Skarbowego, Pomorskiego Urzędu Skarbowego, Urzędu Kontroli Skarbowej oraz zawiadomienie w stosunku do ministra Parafianowicza za szereg elementów składających się na niedopełnienie obowiązków po jego stronie – powiedziała przewodnicząca komisji śledczej.

Pytana, o podstawy złożenia zawiadomień do prokuratury wobec urzędników skarbowych, wyjaśniła, że "w największej części" komisja będzie opierała się na niedopełnieniu obowiązków.

I w tym zakresie idą zawiadomienia. Ustawa nakładała na każdego z tych urzędników przeróżne obowiązki, które mogły ustrzec podatników, pokrzywdzonych i Skarb Państwa przed stratami, natomiast oni tego nie wykonali. Postępowanie w tym zakresie toczyło się bardzo nieudolnie ze strony prokuratury i w związku z powyższym komisja uważa, że zostało umorzone przedwcześnie i z tego powodu złoży zawiadomienia (do prokuratury) w ciągu dwóch tygodni – poinformowała poseł Wassermann.

Przewodnicząca komisji zaznaczyła, komisja wyłączyła z zawiadomień tych funkcjonariuszy, co do których komisja uznała, że nie ma wszystkich "elementów koniecznych" do złożenia zawiadomienia.

Między innymi nie ma zawiadomienia przeciwko ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu, chociaż uważamy, że ponosi on pełną odpowiedzialność polityczną za to, co tam się wydarzyło. Skrajnie negatywnie oceniamy jego postawę i nadzór nad ministerstwem, natomiast uważamy, że materiał dowodowy wskazuje na zaniechania ze strony ministra Parafianowicza i dlatego takie zawiadomienie będzie złożone – powiedziała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiatrowycz zwolniony ze stanowiska szefa ukraińskiego IPN

Wołodymyr Wiatrowycz / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17440371

  

Rząd Ukrainy zwolnił ze stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowego tego kraju Wołodymyra Wiatrowycza, uważanego za jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej i uznawanego w Polsce za apologetę działalności OUN-UPA.

Wiatrowycz poinformował o zwolnieniu w środę na swoim Facebooku. Jak oświadczył, w ciągu trwającej od 2014 roku kadencji zdołał zrealizować większość postawionych sobie celów.

„Uzyskałem od premiera Ołeksija Honczaruka zapewnienie, że nie zważając na zmianę na stanowisku prezesa, Instytut zachowa status organu władzy oraz instrumentu polityki pamięci narodowej, a format i kierunki jego pracy będą kontynuowane”

- napisał.

Wiatrowycz był często krytykowany w Polsce m.in. za tezę, że konflikt polsko-ukraiński podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, w tym ludobójstwo na Wołyniu, był konfliktem zbrojnym między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl