Czołgi Kaplan dla Bangladeszu i Filipin

Wszystko wskazuje na to, że Filipiny oraz Bangladesz zamówią około 100 czołgów średnich Kaplan MT, które powstały przy współpracy tureckiej FNSS Savunma Sistemleri oraz indonezyjskiej PT Pindad - informują tureckie media.

flickr.com
Windu Paramata, który jest szefem projektu czołgu średniego w PT Pindad oświadczył, że Filipiny oraz Bangladesz wyraziły zainteresowanie zakupem od 40 do 50 czołgów dla swoich sił zbrojnych. Same natomiast Kaplany maja zostać zaprezentowane w obydwu azjatyckich państwach w październiku br.  Krajem, który zdecydował się już na zakup Kaplanów jest Indonezja. Dżakarta w planach ma nabycie od 100 do 150 czołgów. 
Kaplan MT ma 7 m długości, 3,2 m szerokości i 2,7 m wysokości i waży ponad 30 ton. Zamontowany silnik Caterpillar C13 o mocy 711 koni mechanicznych pozwala osiągnąć prędkość 76 km/h, zasięg zaś wynosi ok. 450 km. Załoga Kaplana składa się z trzech wojskowych. Czołg wyposażony jest w system wieżowy Cockerill 3105 z 105-mm armatą gładkolufową CT-CV 105HP. Na uzbrojenie składa się również karabin maszynowy kal. 7.62 mm. Czołg według standardów STANAG 4569 zapewnia ochronę załogi na poziomie 4, jednak dodatkowy pancerz modułowy umożliwia jej zwiększenie do poziomu 5. Warto przy tym podkreślić, że certyfikacja tych czołgów zakończyła się wraz z próbnym strzelaniem na poligonie wojskowym na Jawie Zachodniej w sierpniu br. .

 Źródło:

 

#czołgi #Bangladesz #Filipny

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo