Andrzej Seweryn z prestiżową nagrodą

Aktor i reżyser Andrzej Seweryn odebrał w Krakowie honorową nagrodę "Kowadła". Krakowskie Stowarzyszenie Kuźnica przyznało ją artyście w uznaniu "jego drogi życiowej naznaczonej służbą wielkiej sztuce i obywatelską odpowiedzialnością". Uhonorowano nią też "mistrzostwo Andrzeja Seweryna w słowie polskim i w słowie francuskim na scenach świata". Uroczysta gala odbyła się w Krakowskim Teatrze Stu.

fot. YouTube

Publicysta Krzysztof Mroziewicz w laudacji podkreślił, że Andrzej Seweryn jest drugim – po Helenie Modrzejewskiej - polskim aktorem, który zrobił światową karierę.

Seweryn grał w Paryżu role wymagające perfekcyjnej znajomości mowy. Mówił jak rodowity Francuz, ale to jeszcze nie wystarczało, przynajmniej jemu samemu. Mówił po francusku tak, że zaistniał jako wielki aktor francuski. Dowodem jest decyzja dyrekcji Comedie Francaise o oddaniu mu jego garderoby na zawsze

– powiedział Mroziewicz. Dodał, że Seweryn dokonał we francuskim teatrze tego, co udało się Josephowi Conradowi w literaturze, który za życia stał się klasykiem powieści angielskiej.

Andrzej Seweryn, dziękując Stowarzyszeniu Kuźnica za nagrodę, powiedział, że nie jest jego zasługą to, iż może ją odebrać. "Mój zawód to nie jest zawód pisarza, to nie zawód kompozytora. Mój zawód to zawód zespołowy. To nie są banialuki, to nie jest fałszywa skromność czy kokieteria" – podkreślił.

To, że mogę dzisiaj stać przed Państwem i otrzymać tę nagrodę, jest zasługą wielu ludzi. Jest rezultatem najróżniejszych zbiegów okoliczności

– mówił. Aktor wspomniał swych przyjaciół, wychowawców, nauczycieli, mistrzów, reżyserów i aktorów, z którymi pracował, ludzi, którzy mieli wpływ na jego życie i współtworzyli jego doświadczenie. 

Stowarzyszenie Kuźnica, założone przez Tadeusza Hołuja w 1975 r., gromadzi przedstawicieli świata kultury, nauki i sztuki, życia społecznego wyznających wartości lewicowe. "Kowadła" są przyznawane od 1976 r. osobom uznawanym przez członków Stowarzyszenia za autorytety i przewodników intelektualnych. 

Laureatami tej nagrody byli m.in.: Tadeusz Łomnicki, Andrzej Wajda, Ryszard Kapuściński, Henryk Jabłoński, prof. Ewa Łętowska, Kazimierz Dejmek, Olga Lipińska, Mieczysław F. Rakowski, Andrzej Urbańczyk (pośmiertnie), Aleksander Małachowski, Jolanta Kwaśniewska, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Festiwal Kultury Żydowskiej i jego inicjatorzy, Jacek Kuroń, ks. Stanisław Musiał (pośmiertnie), prof. Henryk Markiewicz, Jerzy Trela, Zygmunt Bauman, Krzysztof Jasiński, prof. Marian Stępień i prof. Jan Widacki.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Stowarzyszenie Kuźnica #statuetka #Kowadło #Andrzej Seweryn

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo