Znaczenie wyglądu i ubioru

/ matham315

  

Przypowieści, baśnie, przysłowia mają coraz większe zastosowanie w autoterapii i różnych formach terapii, psychoedukacji. Są uniwersalne a zawarte w nich metafory, symbole, paradoksy - prowokuje do rozwijania nowego sposobu myślenia na temat siebie samego, swego życia, relacji z innymi. Przypowieści oddziałują zazwyczaj na wielu poziomach. Oddziałuje na świat emocji, wartości, filozofii, duchowości, relacji międzyludzkich.

Nie jest żadnym odkryciem, że postrzegamy innych ludzi poprzez zewnętrzny wygląd, głownie wyraz twarzy ale także i ubiór. W badaniach przeprowadzonych na jednym z przejść dla pieszych za osobą, która przechodziła na czerwonym świetle a była elegancko ubrana przechodziło o wiele więcej osób niż za osobą w zaniedbanym stroju.
Opowiadanie M. Gogola pt. Płaszcz – wpisane kontekst carskiej Rosji doskonale oddaje wręcz metafizyczne znaczenie ubioru.
Zarówno my postrzegamy w ten sposób innych jak i inni nas. 
Ubiór jest wyrazem nas samych w jakimś sensie jest przedłużeniem naszej osobowości, świadczy o naszym statucie społecznym i finansowym.
Krótka przypowieść bardzo dosadnie ukazuje ten ludzki mechanizm postrzegania. 

Głodny kaftan

    Odziany w swoje zwykłe, codzienne ubranie, duchowny udał się na przyjęcie wydawane przez najbardziej szacownych obywateli w całej okolicy. Wszyscy nosili tam najdroższe jedwabie i aksamity, i patrzyli zdegustowani na duchownego. Gdy podchodził do kogokolwiek, zadzierali wysoko nosa i odwracali się do niego plecami. Odpychano go także od suto zastawionych stołów.
    Duchowny pospieszył więc do domu, przywdział swój najlepszy kaftan i wrócił na przyjęcie, prezentując się tym razem wytworniej nawet niż sam kalif. Ach jakże zaczęto mu nadskakiwać. Każdy chciał z nim porozmawiać, lub usłyszeć choćby kilka słów jego nauki. Wydawało się, że stół został przygotowany specjalnie dla niego. Ze wszystkich stron podawano mu najlepsze przysmaki.
    Ale zamiast je spożywać, duchowny wszystko to wkładał do szerokich rękawów swego kaftana. Zaskoczeni w najwyższym stopniu goście zasypali go pytaniami:
    Co czynisz, panie? Dlaczego nie skosztujesz tych potraw?
    Nie przerywając tej dziwnej czynności, duchowny odpowiedział:
    Wasza gościnność nie odnosi się do mnie, lecz do mojego kaftana. A ponieważ jestem człowiekiem uczciwym, nie mogę przywłaszczać sobie tego, co należy się jemu.

Drogocenna perła, Zbiór przypowieści Środkowego Wschodu stosowanych w psychoterapii, wybór, opracowanie i przekład B. K. Peczko, Kraków 1993, s. 22-23.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźna sytuacja w Krakowie. Padły strzały

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/5191107

  

25-letni mężczyzna został postrzelony przez policjantów w Krakowie, gdy próbował jednemu z nich wyrwać broń. Ranny, w stanie przytomnym, został zabrany do szpitala – podał rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

Do zdarzenia doszło na os. Dywizjonu 303 w Nowej Hucie podczas rutynowej kontroli drogowej dokonywanej przez policjantów z krakowskiej drogówki. Zatrzymali oni – relacjonuje rzecznik - kierującego samochodem BMW.

Jeden z funkcjonariuszy chciał przeprowadzić badanie kierowcy na obecność narkotyków w organizmie. Wówczas mężczyzna zaczął się zachowywać agresywnie - uderzył policjanta w twarz i zaczął uciekać.

Po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów, kierujący został zatrzymany przez policjanta, doszło między nimi do szarpaniny, w trakcie której zbiegły kierowca chwycił za kaburę policjanta i usiłował wyciągnąć mu broń. Kierowca został postrzelony. Ranny, w stanie przytomnym, został zabrany do szpitala.

Według policji postrzelony to mężczyzna w wieku 25 lat, mieszkaniec powiatu olkuskiego w Małopolsce.

- Na miejscu trwają teraz czynności procesowe pod kierunkiem prokuratora, przesłuchania świadków, itp. w celu ustalenia dokładnego przebiegu zdarzenia

 - zaznaczył rzecznik policji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl