Kardynałowie solidarni z papieżem Franciszkiem. Chodzi o głośny list abpa Vigano

Rada Kardynałów, doradców papieża Franciszka, wyraziła dziś solidarność z nim po ostatnich wydarzeniach - ogłosił Watykan. To odniesienie do zarzutów postawionych mu przez abp. Carlo Marię Vigano. Watykan ma przedstawić wyjaśnienia w tej sprawie.

flickr.com/Long Thien/Domena Publiczna

Arcybiskup Vigano, były nuncjusz apostolski w USA, zarzucił pod koniec sierpnia papieżowi, że od 2013 roku wiedział o seksualnym wykorzystywaniu, a także pedofilii, których dopuścił się były metropolita Waszyngtonu kardynał Theodore McCarrick. W związku z zarzutami zrezygnował on z godności kardynalskiej. Franciszek oświadczył w rozmowie z dziennikarzami, że nie będzie komentował tych zarzutów.

W komunikacie biura prasowego Watykanu, ogłoszonym po pierwszym dniu kolejnej sesji obrad Rady Kardynałów, poinformowano: Rada "wyraziła pełną solidarność z papieżem Franciszkiem w obliczu tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach, świadoma, że w czasie obecnej debaty Stolica Apostolska przedstawi ewentualne i konieczne wyjaśnienia".

Ponadto w oświadczeniu podkreślono, że Rada, pracująca od pięciu lat nad reformą Kurii Rzymskiej, zwróciła się do papieża z prośbą o refleksję nad strukturą i składem tego ciała doradczego, "biorąc pod uwagę zaawansowany wiek niektórych jej członków".

Rada Kardynałów, zwana C9, wyraziła też zadowolenie z przebiegu Światowego Spotkania Rodzin w sierpniu w Dublinie.

Wcześniej o solidarności z Franciszkiem w związku z debatą i krytyką ze strony części konserwatywnych środowisk kościelnych zapewniło wielu hierarchów z różnych krajów. Wyrażane jest oburzenie i zdumienie listem abp. Vigano. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Franciszek #abp Carlo Vigano #Rada Kardynałów

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo