To będzie koniec ery Gazpromu. "Była ona dla nas bardzo dokuczliwa"

/ flickr.com/Thawt Hawthje/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

- Oddanie do użytkowania gazociągu Baltic Pipe oznacza bezbolesne zakończenie kontraktu z Gazpromem - ocenia prezes PGNiG Piotr Woźniak. To faktyczny koniec starej ery, która była dla nas dokuczliwa - powiedział dziennikarzom w Kopenhadze.

- Kończy się niepewność co do ciągłości dostaw, kończy się era stałych cen, które są zabezpieczone klauzula take-or-pay , skończy się indeksacja do cen ropy. Te trzy rzeczy wystarczą, by stwierdzić, że zmieniamy kształt rynku

 - mówił Woźniak dziennikarzom w kuluarach polsko-duńskiej konferencji energetycznej w Kopenhadze.

Prezes PGNiG przypomniał, że Baltic Pipe dostarczać ma do Polski takie same wolumeny gazu jak te, które odbieramy teraz ze Wschodu.

- Ale odbieramy za ciężkie pieniądze i pod wielkim ryzykiem

 - zaznaczył. Tymczasem – jak dowodził Woźniak - polityczne ryzyko przerwania dostaw z kierunku północnego jest zerowe.

- To się nie zdarzyło nigdy od kiedy działa tamtejszy system przesyłowy. Zdarzały się przerwy techniczne, coś się popsuło, cos wypadło, ale to zawsze było zastępowane innymi dostawami. To kompletnie nowa i bezpieczna strefa

 - stwierdził Woźniak.

Jeśli chodzi o kwestie finansowe to – jak mówił - będziemy szli ręka w rękę z rynkiem.

- Jeśli się na nim umiejętnie gra, można zarobić

 - dodał.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. System Baltic Pipe składa się z pięciu elementów - połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Baltic Pipe budowany jest wspólnie przez operatorów systemu przesyłowego gazu - Gaz-System i duński Energinet. Jak wynika z opublikowanego w maju tzw. zakresu inwestycji nakłady na nowa magistralę wyniosą ok. 1,6 mld euro. Polski operator odpowiada za zadania inwestycyjne warte 800 mln euro. Trasa przesyłu gazu ma ruszyć jesienią 2022 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Infolinia dla rodzin poszkodowanych

zdjęcie ilustracyjne / śmigłowiec TOPR / youtube.com/print screen

  

Zostanie uruchomiona infolinia na którą będzie można zadzwonić w sprawie osób poszkodowanych; zostanie również uruchomiony ośrodek interwencji kryzysowej, gdzie będzie pomoc dla poszkodowanych - poinformował sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker.

Kilkanaście osób zostało rażonych przez piorun w okolicy Giewontu. Jak informują służby ratownicze, są cztery ofiary śmiertelne.

W związku z tą sytuacją do Zakopanego popołudniu udaje się wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Jak poinformowała Joanna Paździo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, tam też odbędzie się sztab kryzysowy.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker powiedział, że "w starostwie powiatowym zostanie uruchomiona infolinia na którą można będzie zadzwonić w sprawie osób poszkodowanych".

Dodał, że informacje o poszkodowanych będzie można uzyskać pod numerem 18 2017100.

Szefernaker powiedział też, że zostanie uruchomiony ośrodek interwencji kryzysowej, gdzie - jak mówił - "będzie pomoc dla poszkodowanych". "Chodzi przede wszystkim o pomoc psychologiczną" - podkreślił. Dodał, że o godz. 17.30 rozpoczęło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem wojewody.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl