Do Konkursu Głównego 43. FPFF zakwalifikowało się 16 filmów, do Konkursu Inne Spojrzenie - osiem, a do Konkursu Filmów Krótkometrażowych aż 26 filmów ze szkół filmowych, Studia Munka oraz od producentów niezależnych. Osiem filmów z Konkursu Głównego i jeden z Konkursu Inne Spojrzenie to polskie premiery. W Konkursie Głównym znalazły się następujące tytuły:

1. "7 uczuć", reż. Marek Koterski (premiera)

2. "Autsajder", reż. Adam Sikora

3. "Dziura w głowie", reż. Piotr Subbotko (debiut)

4. "Eter", reż. Krzysztof Zanussi (premiera)

5. "Jak pies z kotem", reż. Janusz Kondratiuk

6. "Kamerdyner", reż. Filip Bajon (premiera)

7. "Kler", reż. Wojciech Smarzowski (premiera)

8. "Krew Boga", reż. Bartosz Konopka (drugi film, premiera)

9. "Pewnego razu w listopadzie...", reż. Andrzej Jakimowski

10. "Twarz", reż. Małgorzata Szumowska

11. "Wilkołak", reż. Adrian Panek (drugi film, premiera)

12. "Zimna wojna", reż. Paweł Pawlikowski

13. "Fuga", reż. Agnieszka Smoczyńska (drugi film)

14. "Juliusz", reż. Aleksander Pietrzak (debiut)

15. "Ułaskawienie", reż. Jan Jakub Kolski (premiera)

16. "Zabawa zabawa", reż. Kinga Dębska (premiera)

Laureatów wybierze jury pod przewodnictwem Waldemara Krzystka. 

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie 100-lecie polskiej niepodległości. W ramach pokazów specjalnych odbędą się projekcje: "Szaleńców" Leonarda Buczkowskiego, "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy, "Śmierci prezydenta" Jerzego Kawalerowicza, "Westerplatte" Stanisława Różewicza,  "Pianisty" Romana Polańskiego, "Dreszczy" Wojciecha Marczewskiego, filmu "Wszystko, co najważniejsze" Roberta Glińskiego, "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego, "Ostatniego promu" Waldemara Krzystka, "Czarnego czwartku" Antoniego Krauzego, "Miasta 44" Jana Komasy i "Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego.

W ramach pokazów specjalnych zostaną zaprezentowane również odrestaurowane cyfrowo filmy z Polą Negri - "Bestia" i "Mania, Historia pracownicy fabryki papierosów". Platynowymi Lwami za całokształt pracy twórczej uhonorowany zostanie Jerzy Skolimowski ("Essential Killing", "Wiosenne wody", "Cztery noce z Anną").

W skład Komitetu Honorowego festiwalu wchodzą: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest prezes Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. Dyrektorem festiwalu jest Leszek Kopeć.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 17-22 września. Seanse konkursowe i pozakonkursowem projekcje specjalne, wydarzenia towarzyszące, debaty i spotkania odbywać się będą przede wszystkim w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, Multikinie, kinie Helios, Teatrze Miejskim, hotelu Mercure Gdynia Centrum oraz w nowo otwartym Konsulacie Kultury. 

Tekst: Magdalena Fijołek

Zdjęcia: Filip Błażejowski