Niemcy spalili jego ciało

Kpt. Władysław Raginis

  

Pod Wizną kilkuset polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Raginisa powstrzymywało przez cztery dni zmasowane ataki liczącej ponad czterdzieści tysięcy ludzi 10 Dywizji Pancernej i XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana.

Kpt. Władysław Raginis, oddelegowany na odcinek obrony Wizny, od początku zdawał sobie sprawę z niewykonalności tego zadania. Ale, razem z dowódcą artylerii porucznikiem Stanisławem Brykalskim, przysięgli swym żołnierzom, że pozostaną na swoich pozycjach do końca i żywi ich nie opuszczą. Od początku walk Raginis powtarzał:

Myśmy tu nie przyszli po cudze, walczymy o swoje, musimy wytrwać.

Niemcy przeprowadzali nieustanne ataki, a wobec niespodziewanego oporu Polaków byli coraz bardziej wściekli i zdeterminowani. Gen. Heinz Guderian wspominał: „Przybywszy do Wizny, stwierdziłem ku memu rozczarowaniu, że złożone mi rano meldunki o sukcesach piechoty 10. Dywizji Pancernej polegały na jakimś nieporozumieniu”. Widząc chaos w niemieckich szeregach Guderian natychmiast wprowadził nowe porządki i plan dalszej walki. Nakazał zmasowany atak artyleryjski, a następnie czołgami okrążano kolejne bunkry, likwidując je po kolei.

Rankiem 10 września bronił się już jedynie schron kpt. Raginisa na Górze Strękowej. Gdy bunkier został okrążony, Niemcy wysłali parlamentariusza, który w imieniu dowództwa zażądał poddania się, a w razie niewykonania polecenia zagroził rozstrzelaniem polskich jeńców. Kapitan widząc, że nie ma jakichkolwiek szans podziękował towarzyszom broni i rozkazał im opuścić bunkier.

„Kapitan spojrzał na mnie ciepło i łagodnie ponaglił. Gdy byłem już w wyjściu, uderzył mnie w plecy silny podmuch i usłyszałem wybuch” tak ostatnie chwile życia bohaterskiego dowódcy spod Wizny opisywał jego podwładny Seweryn Biegański.

Niemcy nakazali spalenie ciał kapitana Raginisa i porucznika Brykalskiego, ich szczątki pochowano tuż obok bunkra. Po wejściu na te tereny Sowietów ciała zostały przeniesione do mogiły w pobliżu drogi. W sierpniu 2011 r. członkowie Stowarzyszenia „Wizna” doprowadzili do ekshumacji szczątków kapitana Raginisa. Przeprowadzone badania potwierdziły jego tożsamość i fakt, że zginął rozerwany granatem. 10 września 2011 r. kapitan Raginis i porucznik Brykalski spoczęli w bunkrze na Strękowej Górze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tygodnik GP, niezalezna.pl, Stowarzyszenie Wizna

Tagi

Wczytuję komentarze...

To będzie pierwszy taki punkt we Wrocławiu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/psfotografia

  

We Wrocławiu powstanie pierwszy punkt doradztwa energetycznego. Doradcy podpowiedzą mieszkańcom m.in. jak wymienić piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła, czy gdzie szukać dofinansowania.

Wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada przypomniał, że uchwała antysmogowa nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na ekologiczne do 2024 roku.

- Nie chcemy zostawiać mieszkańców z tym problemem samych. Stąd pomysł na stworzenie punktu konsultacyjnego, który umożliwi zdobycie kompleksowej wiedzy w zakresie zarówno doboru najlepszego źródła ciepła do konkretnych nieruchomości, jak i sposobu sfinansowania tej inwestycji

 - mówił Zawada na wtorkowej konferencji prasowej.

Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Katarzyna Szymczak- Pomianowska podkreśliła, że mieszkańcy Wrocławia mogą obecnie skorzystać z kilku miejskich programów wsparcia, w tym z programu Kawka + czy Lokalnego Programu Osłonowego, w ramach którego można ubiegać się o dopłatę do rachunków za ogrzewanie.

- Jednak ta mapa drogowa narzędzi finansowych, wymogów, przepisów jest dosyć skomplikowana i mieszkaniec może czuć się zagubiony. Dlatego uruchamiamy doradztwo energetyczne skrojone na miarę Wrocławia. Przyglądaliśmy się, jak robią to inne miasta i zdecydowaliśmy się zaproponować model, który byłby dostępy dla każdego

– mówiła Szymczak-Pomianowska.

Stacjonarny punkt konsultacyjny będzie się mieścił przy ulicy Hubskiej, gdzie swoją siedzibę ma Wydział Środowiska i Rolnictwa UM i ruszy 28 lutego. Konsultacje będą się odbywały dwa razy w tygodniu, w godzinach pracy urzędu

- Doradcy z Biura Ochrony Przyrody i Klimatu będą udzielać informacji na temat możliwości wymiany pieców węglowych i narzędzi finansowania takiej wymiany zarówno z programu miejskiego jak i programu rządowego "Czyste Powietrze"

– tłumaczyła dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Mariola Apanel.

Na pytania mieszkańców doradcy odpowiedzą też drogą telefoniczną i e-mailową (doradztwoenergetyczne@um.wroc.pl). Pilotażowo organizowane będą też spotkania dla mieszkańców osiedli Oporów i Psie Pole.

- Będą to warsztatowe konsultacje z mieszkańcami. Wybraliśmy te dwa osiedla ponieważ tam problem istnieje; chcemy też sprawdzić, jakiego zakresu doradztwa potrzebują mieszkańcy. Ma to być kierunkiem dla dalszych osiedli, w pewnym momencie wejdziemy też do centrum, jednak tam sytuacja jest trochę trudniejsza

 – mówił prezes Fundacji EkoRozwoju Krzysztof Smolnicki.

Zwrócił uwagę, że dziś jakość powietrza we Wrocławiu jest zła. „To powód do tego, żebyśmy podjęli zdecydowane działania, bo na wymianę kopciuchów mamy niecałe sześć lat, to duże wyzwanie technologiczne i cywilizacyjne” – mówił. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl