Odebrać Bolkowi Nobla! Edward Pohl z Solidarności Walczącej dziś w „Wywiadzie z chuliganem”

/ arch.

  

Muzyk, stolarz, działacz Solidarności Walczącej – Edward Pohl to postać niezwykle barwna. Bronisława Komorowskiego i innych polityków III RP przyjeżdżających do Poznania zwykł witać grając im na klarnecie, ku konsternacji służb porządkowych, melodię z filmu „Ojciec chrzestny”. Odważny, czasem nadmiernie popędliwy w sądach o ludziach, o niewyparzonym języku, jako jeden z pierwszych opozycjonistów w Poznaniu walczył o prawdę o Katyniu. Dziś o 22.15 Edward Pohl będzie gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

W podpoznańskim Kórniku jest dziś ulica Edwarda Pohla, jednego z organizatorów Powstania Wielkopolskiego. Jego wnuk nazywa się identycznie i walczy bezkompromisowo z III RP, tak jak wcześniej z chwilami wręcz przesadną – zdaniem wielu kolegów z pracy - odwagą walczył z komuną.


Był jednym z twórców robotniczej Solidarności. W latach 80. jako stolarz w nieistniejących dziś praktycznie poznańskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) zajmował się wyrobem kijów, oficjalnie będących drzewcami do transparentów, jednak przede wszystkim służącymi do bicia ZOMO.

Można powiedzieć fachowo, że były one wielofunkcyjne. Składałem takie rurki cienkościenne, bo teleskopowe tyczki były drogie, nie było nas na nie stać. Jak ktoś szedł z długim kijem na manifestację, to był zatrzymywany przez milicję. A te moje można było złożyć i włożyć pod pachę. Były bardzo przydatne

– charakteryzuje.


Produkował też bombki z farbą, która rozpryskiwała się po milicyjnych radiowozach.

Zacząłem produkować z kolegami bombki farbowe. Z kolejowej żarówki wyjmowaliśmy gwint i napuszczaliśmy tam farbę – białą, czarną lub czerwoną. To była rzadka farba, a jak się dodało trochę nitro, to szybko schło. Jak rzucaliśmy tym w samochody milicyjne, to współczuć należało zomowcom, którzy musieli to wyczyścić.


W „Wywiadzie z chuliganem” Edwrd Pohl opowie o tym, dzięki czemu możliwy był fenomen robotniczej Solidarności. Jest zwolennikiem tego, by Lech Wałęsa, który donosił na kolegów z zakładu pracy, stracił Nagrodę Nobla:

Powinien go stracić, oczywiście w sensie honorowym, bo jak chodzi o pieniądze, to ich już nie ma. Ktoś, kto zna prawdę, a mi to toleruje taką sytuację, staje się współwinny, bo to rozzuchwala szubrawców. Nie wolno tolerować tych wszystkich „Bolków” i „Alków”. Bo jak będzie ktoś tłumaczył moim prawnukom, kim byli ci, co podpierali tę komunę, to one nie uwierzą.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Bałkany: Rośnie bilans ofiar koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/TheDigitalArtist /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Rośnie liczba ofiar pandemii koronawirusa w krajach Bałkanów. Najwięcej przypadków - 51 zgonów i 1908 infekcji - odnotowano w Serbii. W Słowenii zmarło 30 osób, 1021 jest zainfekowanych. W Bośni i Hercegowinie są już 24 ofiary i 689 zakażeń, a w Chorwacji - 15 i 1182.

Macedonia poinformowała o 18 zgonach i 555 infekcjach, Albania - o 21 i 377. W Czarnogórze potwierdzono dwa zgony i 223 zakażenia, a w Kosowie trzy ofiary śmiertelne i 145 infekcji.

W Serbii koronawirusem do niedzielnego popołudnia zakaziło się 1908 osób, a 51 chorych zmarło - podają władze medyczne na swoich stronach internetowych. Dodano, że 1082 pacjentów przebywa w szpitalach, z czego 98 na oddziałach intensywnej terapii.

Słoweńska agencja prasowa STA przekazała dziś, że według oficjalnych statystyk rządowych do poniedziałku odnotowano 1021 infekcji, z czego 21 zdiagnozowano w ciągu ostatniej doby; 30 osób zmarło, od niedzieli przybyły dwie nowe ofiary. Od początku epidemii 98 pacjentów uznano za wyleczonych. Koronawirusa wykryto u 156 pracowników służby zdrowia oraz u ok. 200 pensjonariuszy domów opieki.

W Bośni i Hercegowinie do dzisiaj rano potwierdzono 689 zakażeń, z czego 371 w Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej, 304 w Republice Serbskiej i 14 w Dystrykcie Brczko. W całym kraju na Covid-19 zmarło już 24 chorych - 17 w części muzułmańsko-chorwackiej i 7 w serbskiej - zakomunikowały władze medyczne poszczególnych jednostek administracyjnych tego państwa.

Chorwacki instytut zdrowia publicznego poinformował w niedzielę o 1182 infekcjach i 15 ofiarach śmiertelnych koronawirusa. 125 chorych wyleczono. Najwięcej przypadków wykryto w stołecznym Zagrzebiu, w Splicie i w Osijeku.

Rząd Macedonii Północnej podał w niedzielę po południu, że bilans epidemii w tym kraju to 18 zmarłych i 555 zakażonych, spośród których 72 zdiagnozowano w ciągu ostatniej doby. 23 pacjentów wróciło do zdrowia.

Na stronach internetowych ministerstwa zdrowia Albanii czytamy dziś o 377 przypadkach infekcji i 21 zgonach. W ciągu ostatniej doby odnotowano 16 nowych zakażeń, a jedna osoba zmarła.

Resort zdrowia Czarnogóry poinformował w o 223 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Dwie osoby zmarły, a 37 pozostaje hospitalizowanych.

W Kosowie wykryto 145 infekcji wirusem SARS-CoV-2, trzech chorych nie udało się uratować - wyjaśnia komunikat tamtejszych władz medycznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts